• KOD Częstochowa zaprosił na święto z dębem w roli głównej

  Biało-czerwono zrobiło się w poniedziałkowe popołudnie w podjasnogórskim parku 3 Maja. To KOD Częstochowa czcił Dzień Flagi i 225. rocznicę Konstytucji 3 Maja. Bohaterem uroczystości był jednak dąb, który sto lat temu społeczeństwo Częstochowy posadziło w parku z okazji 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Teraz drzewo formalnie otrzymało imię Dębu Konstytucji.

 • Jasna Góra. Biskupi podpisali Akt Zawierzenia Matce Bożej

  Duchowni zrobili to w bibliotece jasnogórskiej w poniedziałek 2 maja - z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Nawiązali w ten sposób do "Milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego" przyjętego w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę. Ślubowanie i odczytanie nowego aktu odbędzie się w częstochowskim sanktuarium podczas wtorkowych uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

 • Polscy biskupi obradowali na Jasnej Górze

  Na Jasnej Górze obradowała w poniedziałek 2 maja Rada Biskupów Diecezjalnych. Głównym tematem rozmów były przygotowanie do wizyty papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Biskupi podpisali też nowy tekst Aktu Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Co jest grane 24

5815 imprez dziś
Do poczytania
Nie przegap!
 • Warsztaty młodych animatorów kultury. Dzień 8

  Warsztaty młodych animatorów kultury. Dzień 8

  warsztaty

  Generator 4.0 to projekt dla młodych częstochowian (w wieku 15-30 lat), którzy chcą uruchomić swoją kreatywność. To dziewięć dni intensywnej pracy nad warsztatem animatora kultury. Na zajęciach uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jak zrealizować swoje nawet najbardziej szalone pomysły. Będą mieli szansę nauczyć się pracy w grupie oraz docenić siłę twórczej współpracy. Przekonają się, że umiejętność improwizacji jest równie ważna, jak dobra organizacja pracy, a innowacyjne pomysły lepiej wciela się w życie, gdy potrafi się wykorzystać kulturalny potencjał Częstochowy. Program: Projektogram – to gra symulacyjna o tworzeniu i rozwijaniu stowarzyszeń połączona z modułem szkoleniowym o grantach i realizacjach projektów. Gra ma na celu wdrożenie uczestników w zakładanie, funkcjonowanie i rozwój organizacji pozarządowych (a dokładniej stowarzyszeń) z głównym naciskiem na pracę projektem i zdobywanie grantów. - Praca nad projektami uczestników.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Po tamtej stronie drzwi

  Po tamtej stronie drzwi

  horror

  Psychologiczny film grozy, utrzymany w stylusłynnego „Szóstego zmysłu”. Maria (Sarah Wayne Callies – „Epicentrum”, serialTV „Skazany na śmierć”) mieszka wraz z rodziną w egzotycznych Indiach. Wiedzie szczęśliwe życie do dnia, w którym jej kilkuletni syn ginie w wypadku samochodowym. Zrozpaczona Maria odkrywa, że istnieje odwieczny rytuał, który pozwala żywym nawiązać ostatni kontakt z umarłymi i pożegnać się z nimi. Wyrusza w podróż do starożytnej świątyni, w której tajemnicze drzwi pełnią rolę portalu między dwoma światami. Na miejscu Maria łamie złożoną wcześniej przysięgę i otwiera drzwi, które miały na zawsze pozostać zamknięte. Narusza tym samym równowagę między życiem i śmiercią, nie zdając sobie sprawy, jakie będą konsekwencje jej czynu… 

 • Ratchet i Clank

  Ratchet i Clank

  animowany

  Ocena 4/6

  Kinowa wersja jednej z najpopularniejszych gier wideo wszech czasów. Wyczekiwana przez miliony fanów „egranizacja” serii „Ratchet i Clank” to produkcja, o jakiej przez lata marzyli sympatycy serii gier – dopracowana jakościowo i wsparta wysokim budżetem i gwiazdorską obsadą dubbingową. W przeniesieniu konsolowego hitu z PlayStation na duże ekrany wzięli udział ojcowie cyklu z Insomniac Games, a o jakość animacji i dobrą zabawę widzów zadbali hollywoodzcy spece od produkcji familijnych, mający na koncie takie przeboje jak „Artur ratuje Gwiazdkę” i oscarowe „Gdzie jest Nemo?”. Głosów bohaterom użyczyli, między innymi, Sylvester Stallone, Bella Thorne, Rosario Dawson, John Goodman i Paul Giamatti. Po zdewastowaniu własnej planety, złoczyńca Drek wraz z armią posłusznych mu Blargów wyrusza na podbój kolejnych światów. Nieoczekiwanie na jego drodze staje para najbardziej zdumiewających bohaterów, jakich kiedykolwiek widział kosmos. To przedstawiciel legendarnej rasy Lombaxów – Ratchet oraz jego wierny druh Clank – mały robot o wielkim sercu i potężnym intelekcie. Aby ocalić wszechświat, Ratchet i Clank dołączą do Strażników Galaktyki, wyjątkowej grupy dowodzonej przez samozwańczego superbohatera – Kapitana Qwarka. Razem zrobią wszystko, by powstrzymać Dreka przed podbojem malowniczej Galaktyki Solana. A przy okazji odkryją, czym są przyjaźń, honor i prawdziwa odwaga.

 • Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości

  Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości

  fantastyka

  Ocena 2/6

  W obawie przed poczynaniami nieposkromionego superbohatera o boskich rysach i zdolnościach, najznamienitszy obywatel Gotham City, a zarazem zaciekły strażnik porządku, staje do walki z otaczanym czcią współczesnym wybawcą Metropolis, podczas gdy świat usiłuje ustalić, jakiego bohatera naprawdę potrzebuje. Wobec konfliktu, który rozgorzał między Batmanem i Supermanem, na horyzoncie szybko pojawia się nowy wróg, stawiając ludzkość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa, z jakim jeszcze nigdy nie musiała się mierzyć.

 • "Let's Drum Africa". Afrykańskie rytmy w Carpe Diem

  To propozycja dla wszystkich miłośników rytmu, groove, Afryki i wszelakich instrumentów perkusyjnych. Muzyczne dwugodzinne spotkania będą odbywały się we wtorki 3, 10 i 17 maja o godz. 18 w klubie Carpe Diem (Al. NMP 29). Koszt udziału w jednorazowym spotkaniu wynosi 10 zł.

 • "Diva" zainauguruje tegoroczne "Aleje, tu się dzieje"

  W środę 4 maja rozpocznie się tegoroczna odsłona miejskiego projektu "Aleje, tu się dzieje". Monodram Wiolety Komar będzie jednym z ponad 130 wydarzeń realizowanych od maja do sierpnia w częstochowskich Alejach. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

 • "Aleje, tu się dzieje". Gra Five O'Clock Orchestra

  Nowością tegorocznej edycji projektu "Aleje, tu się dzieje" jest cykl "Jazz tradycyjny", którym zawiaduje Tadeusz Ehrhardt - Orgielewski, kornecista jazzowy, kompozytor, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego. Koncert inaugurujący cykl odbędzie się w czwartek 5 maja na pl. Biegańskiego. O godz. 19 wystąpi tam Five O'Clock Orchestra.

 • Obrazy do wierszy, wiersze do śpiewania

  Aleksandra Kowalska, która prezentuje swoje oleje w Wejściówce - galerii prowadzonej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" - jest nie tylko malarką. Także gra, śpiewa i pisze wiersze.

 • Jasnogórskie obchody milenium chrztu. Ależ to był kłopot dla ludowej...

  Komuniści byli skłonni sprowadzić do Częstochowy Beatlesów lub Animalsów, byle przyćmili jasnogórskie obchody milenium chrztu Polski w 1966 r. Zabrakło pieniędzy, ale starczyło na cztery panie, które miały uwodzić zachodnich dziennikarzy.

 • Krągły brzuszek, mnogość podbródków. Antoś z Wieluńskiej był demonem...

  Siódmy odcinek serialu "Bodo". Bohater tytułowy, gwiazda rewii i kina niemego u szefa studia Sfinks prosi o rolę w filmie. - Jestem aktorem - zapewnia. Na to Aleksander Hertz oznajmia wyniośle: - Drogi panie, aktorem to jest Fertner.

 • Wielki aktor z Wieluńskiej - Antoni Fertner (cz. I)

  Antoniemu Fertnerowi można dać tytuł najsłynniejszego człowieka z ul. Wieluńskiej w Częstochowie. Jest kilka okazji, by poświęcić mu uwagę: 23 maja - 142. rocznica urodzin, 16 kwietnia - 57. rocznica śmierci i odsłonięcie ławeczki upamiętniającej aktora.

 • Jan Kiepura w "Sienkiewiczu"

  11 marca minęło 90 lat od pierwszego w Częstochowie koncertu Jana Kiepury. Był to zarazem jeden z jego pierwszych dużych występów w ogóle. Młodego tenora sprowadził prof. Edward Mąkosza.

 • Elżbiecie Sobutce
  wyrazy szczerego współczucia z powodu śmierci Córki

  Dyrekcja i pracownicy Wojewódzkiego ZOZ nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie

  więcej »