Apel Jasnogórski zakończył wieczorem 14 kwietnia religijną część V Pielgrzymki Młodzieży Narodowej współorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską. Po nim narodowcy z zapalonymi pochodniami, otoczeni przez policjantów (więcej o wyjątkowych zabezpieczeniach TUTAJ), zebrali się na placu przed bramą Lubomirskich przy pomniku Prymasa Tysiąclecia.

Banery z cytatami i wizerunkiem kard. Stefana Wyszyńskiego okoliły plac. Młodzi nacjonaliści wykrzykiwali: „Wielka Polska Katolicka”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, „Młodzież Wszechpolska”, „Prymasowi cześć i chwała”, „Młodość, wiara, nacjonalizm”.

W blasku pochodni odczytano też przesłanie do narodów Europy, ostrzegając przed nihilizmem, hedonizmem i konsumpcjonizmem.

– Coraz więcej Europejczyków staje się obcymi we własnych krajach, odrzucając tożsamość i dziedzictwo, jakimi zostali obdarzeni, jako niepotrzebny balast. Liberalizm stał się nową ideologią, uzasadniającą tolerancją dyktaturę ideologiczną wszelkiej maści tzw. mniejszości. Dzisiejsza Europa to miejsce, gdzie matka dla wygody zabija własne dziecko, gdzie kościołów się nie buduje – usłyszeli zgromadzeni. – Przyszedł czas walki o serca, umysły i dusze. Walki, która zadecyduje, czy prawdziwa Europa przetrwa. Niech nasze nogi wybijają, wzorem legionów rzymskich, równy rytm na europejskich drogach – brzmiało wezwanie polskich nacjonalistów do narodów Europy (zapis wideo zobacz TUTAJ).

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej