Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdzie szukać pracy w 2022 roku?

Istotnym czynnikiem, pozwalającym na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia jest skorzystanie z rzetelnej bazy ofert. Oszczędzimy sobie w ten sposób mnóstwo czasu, ograniczając ilość przeglądanych propozycji jedynie do obszarów, które nas najbardziej interesują. Na szczególną uwagę jeżeli chodzi o wygodę użytkowania oraz jakość ofert pracy zasługuje portal GoWork.

Dzięki niemu zyskamy możliwość wyświetlania jedynie tych propozycji, które oferują najbardziej atrakcyjną dla nas formę umowy zatrudnienia. W ten sposób już na etapie przeglądania ofert zobaczymy tylko te, które dotyczą najmocniejszych obszarów naszej działalności zawodowej oraz zapewnią nam największą stabilność finansową.

Rynek pracy w Częstochowie w 2022 roku – prognozy

Pomimo faktu iż Częstochowa należy do raczej tradycyjnych i niezbyt rozległych ośrodków miejskich, zmiany na rynku pracy są w niej wyraźnie zauważalne. Jest na nim wciąż miejsce na fachowców, operatorów maszyn i kierowców – szczególnie tych, posiadających uprawnienia do prowadzenia większych pojazdów dostawczych.

Najbardziej poszukiwani są jednak specjaliści od handlu i marketingu, osoby zajmujące się sprzedażą wysyłkową i obsługą magazynów oraz pracownicy z doświadczeniem w internetowej obsłudze klienta. Programiści, graficy i osoby zajmujące się tworzeniem wizerunku biznesowego w social mediach również nie będą narzekać na brak możliwości zatrudnienia.

Jak widzimy – rynek pracy zmierza w kierunku cyfryzacji zarówno aspektu administracyjnego przedsiębiorstw, jak i codziennych kontaktów z klientem. Jako konsumenci coraz częściej decydujemy się na usługi świadczone online – nawet w przypadku tych aspektów życia, które dotychczas funkcjonowały jedynie w fizycznej formie. Zobacz oferty pracy w Częstochowie!

Jakie profesje będą na topie w 2022 roku?

Poszukując zatrudnienia warto znać trendy panujące na rynku pracy oraz wiedzieć, czego oczekują pracodawcy. Dobrym pomysłem będzie strategiczne zaplanowanie obszaru zatrudnienia – takiego, dzięki któremu restrykcje związane z rozwojem sytuacji epidemiologicznej na świecie nie będą stanowiły dla nas problemu.

Jeżeli nie czujemy się najlepiej w pracy bezpośrednio związanej ze światem IT, dobrą alternatywą może być podjęcie zatrudnienia w branży transportowej i fizycznej obsłudze internetowych transakcji. Spedycja, obsługa magazynów czy przygotowywanie towaru do wysyłki to zajęcia, które z pewnością okażą się bardzo potrzebne. Nie zabraknie również pracy dla kurierów oraz dostawców gotowych posiłków.

Jeżeli jednak mamy doświadczenie w tworzeniu oprogramowania, stron internetowych czy grafiki cyfrowej, znalezienie dobrze płatnego zatrudnienia nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Pamiętajmy jednak o rozszerzaniu swoich kompetencji i zdobywaniu umiejętności, które zwiększą naszą wartość na rynku pracy.

Przebranżowienie – czy wciąż jest dobrym pomysłem?

Możemy jednak znaleźć się w sytuacji, w której dojdziemy do wniosku że nasza dotychczasowa praca – czy to wynikająca z wykształcenia, czy też wieloletniego doświadczenia w wykonywaniu danej profesji – przestała nam odpowiadać. Może to być spowodowane zarówno wypaleniem zawodowym, jak i koniecznością znalezienia bezpiecznej alternatywy dla zawodu o niepewnej przyszłości, takiego jak choćby działalność w branży gastronomicznej czy wellness.

Rynek pracy jest nieustannie otwarty na nowe osoby. Zdobycie kompetencji w zawodach takich jak specjalista ds. social mediów, projektant stron WWW czy menedżer zespołu sprowadza się w wielu przypadkach do podjęcia stażu lub odpowiedniego kursu. Pracodawcy coraz rzadziej pytają kandydatów na określone stanowiska o posiadany dyplom uczelni wyższej – znacznie bardziej liczy się dotychczasowe doświadczenie na rynku pracy.

I tak, nawet jeśli wcześniej wykonywaliśmy zawód niezwiązany z cyfrową rzeczywistością, możemy przełożyć posiadane kompetencje na nowy obszar działania. Jedynym, co będziemy musieli w tym celu zrobić jest nauka nowych narzędzi, które pozwolą nam robić to, w czym jesteśmy najlepsi w formie elektronicznej. Osoba o wysokich zdolnościach manualnych szybko może zostać grafikiem komputerowym, natomiast przedstawiciel handlowy dobrze odnajdzie się w internetowym marketingu.

Jeżeli zatem znamy swoje mocne strony i wiemy, w jakiego rodzaju działalności najlepiej się odnajdziemy – zdobycie umiejętności potrzebnych do wykonywania nowej pracy nie będzie stanowiło dla nas większego wyzwania. Korzystając z odpowiednich narzędzi szybko znajdziemy możliwości edukowania się w wybranym obszarze oraz zdobywania doświadczenia niezbędnego do podjęcia pracy w wybranej branży.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.