Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak doszło do budowy linii tramwajowej w Częstochowie - czytaj TUTAJ

Wagony typu 4N i 4ND

TOMASZ HAŁADYJ

Do zaprojektowania dwuosiowych wagonów serii N (doczepy oznaczano symbolem ND) wykorzystano niemiecką wojenną dokumentację tramwaju oszczędnościowego. „Enki” budował chorzowski Konstal oraz… Stocznia Gdańska. Do otwieranej w 1959 r. częstochowskiej sieci trafił typ zmodernizowany 4N (silnikowy) i 4ND (doczepny). Tramwaje te łączono w składy dwu- lub trójwagonowe. „Enki” kursowały w Częstochowie do 1988 r. Dziś MPK posiada zabytkowy skład złożony z wagonu silnikowego odnowionego w 2006 r. i doczepy wyremontowanej w 2018 r.

Wagony typu 102Na

GRZEGORZ SKOWRONEK

Szybkobieżne wagony, które Konstal Chorzów budował na wzór czeskich Tatr (te zaś reprezentowały typ PCC skonstruowany w Stanach Zjednoczonych, ale popularny przede wszystkim w Belgii i Holandii). W dobie wielkich przewozów do huty, przegubowce łączono po dwa w długie na 40 m składy (najnowsze twisty mają 32 m długości). „Stodwójki” woziły częstochowian w latach 1970–1997, obecnie MPK dysponuje jednym zabytkowym przegubowcem odrestaurowanym z pomocą Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w 2015 r.

Wagony typu 105Na

GRZEGORZ SKOWRONEK

Za sprawą dużych przeszkleń tramwaje zwano „akwariami”. Do Częstochowy ten typ wagonów zaczęto sprowadzać z Konstalu w 1975 r. i wśród do dziś jeżdżących są również z tego rocznika! W niedalekiej przyszłości „stopiątki” będą pojawiać się na ulicach znacznie rzadziej.

Wagony typu Twist

ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

Niskopodłogowe trójczłonowe wagony z Pesy Bydgoszcz. Częstochowa była pierwszym miastem użytkującym (od 2012 r.) ten typ tramwajów, potem kupiły go – w różnych odmianach – Tramwaje Śląskie, Kraków, Wrocław, Kijów, Moskwa i Gorzów. Do 7 częstochowskich twistów dołączy wkrótce kolejnych 10.

W sobotę 9 marca dzień otwarty zajezdni MPK i parada tramwajów - zobacz PROGRAM

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.