"Częstochowa 2022" - jak będzie wyglądać nasze miasto za cztery lata? Perspektywa czasowa zawarta w tytule tego serwisu, nie jest wcale przypadkowa. Ani też nie ma związku z nową kadencją samorządu, która - przypomnijmy - po raz pierwszy będzie nie cztero-, lecz pięcioletnia i zakończy się w roku 2023.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Skąd więc rok 2022? Wartości funduszy europejskich i ich kluczowy wpływ na budżety samorządów powodują, że rytm inwestycyjny w polskich miastach jest odbiciem kolejnych tzw. perspektyw finansowych Unii Europejskiej. Pieniądze z obecnej, na lata 2014-20, należy rozliczyć w ciągu dwóch lat od jej zakończenia, co zarazem oznacza, że wszelkie inwestycje muszą być sfinalizowane do roku 2022. Wyjątki są wprawdzie możliwe, ale tylko w szczególnych przypadkach.

Jak więc Częstochowa będzie wyglądać w 2022 r.? Obraz miasta za cztery lata opisujemy poprzez inwestycje głównie samorządowe – ale nie tylko, czego przykładem są autostrada A1 czy nowy gmach sądu. Piszemy o inwestycjach przesądzonych – bo już trwają, rozpisano na nie przetargi lub je rozstrzygnięto – albo wielce prawdopodobnych.

Oczywiście wizja miasta w 2022 r., jaka wyłania się z tego dodatku, może być obarczona jakimś niewielkim błędem czy pewną dozą niepewności. Coś może się przecież nie udać – bo miasto nie dostanie dotacji lub zmieni się sytuacja geopolityczna. Z drugiej strony może przecież pojawić się z dnia na dzień jakiś szybki do wprowadzenia w życie pomysł. Niemniej obraz Częstochowy najbliższej przyszłości jest dziś mocno zarysowany. Pamiętajmy też, że planowanie i realizacja przedsięwzięć to procesy wieloletnie, wykraczające poza jedną kadencję, a często obliczone wręcz na dekady. Jest to z jednej strony naturalna kolej rzeczy, ale też czasem wydłużenie procesu „od pomysłu do przemysłu” powodowało zwyczajny brak pieniędzy. To właśnie dzięki przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska i nasza Częstochowa nadrabiają zaległości. I dzięki temu mogą się spełniać nasze marzenia.

Wyobrażając sobie w trakcie lektury, jak w ciągu paru lat zmieni się Częstochowa, nie zapominajmy, że rozwój to proces ciągły. Już dziś powinniśmy pomyśleć o Częstochowie po 2022 r. Bo to z marzeń wykluwają się konkretne plany.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem