FESTIWALOWA CZĘSTOCHOWA - zobacz specjalny serwis
Plenerowe widowisko „Wolność” odbędzie się z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. To już kilkuletnia miejska tradycja. Poprzednie koncerty były poświęcone ważnym postaciom związanym z Częstochową. Rok temu to Halina Poświatowska („Puls” z udziałem m.in. Brodki i Wojciecha Waglewskiego), wcześniej Krzysztof Komeda („3 Dźwięki Komedy”, nad którymi czuwał Wojtek Mazolewski), Kalina Jędrusik („Kalinowe niebo” z Katarzyną Figurą i Natalią Sikorą w rolach głównych), Janusza Gniatkowskiego (koncert prowadziła Maria Szabłowska).
– W tym roku mija 30 lat od wyborów 4 czerwca. Do tego dochodzi jubileusz 15-lecia obecności Polski w Unii. Czekają nas też wybory do Parlamentu Europejskiego, a potem parlamentarne. Dlatego chcemy, by tegoroczne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego miały szczególny charakter. Chcemy zachęcić wszystkich do zastanowienia się nad istotą wolności w życiu osobistym i społecznym. Stąd koncert zatytułowany „Wolność” – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Koncert odbędzie się w sobotę, 25 maja, o godz. 20.30 w centrum Częstochowy – na pl. Biegańskiego. Gospodarzem muzycznym wieczoru będzie Skubas, artysta nietuzinkowy, któremu popularność przyniosły takie przeboje jak „Linoskoczek” czy „Nie mam dla Ciebie miłości”. W ubiegłym roku był jednym z gości wspomnianego koncertu z muzyką trip-hop do wierszy Poświatowskiej. Tym razem przedstawi swój autorski projekt.
– Punktem wyjścia był koncert w stołecznym Teatrze Palladium, zorganizowany w listopadzie ubiegłego roku z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego i z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości – precyzuje Skubas. – Zostałem poproszony o zagranie utworów kojarzących mi się z tematem wolności, niekoniecznie politycznej, choć i taki kontekst się pojawił. Powstały nowe aranżacje. Do Palladium udało mi się zaprosić Wojciecha Waglewskiego, w Częstochowie go nie będzie, pojawią się za to inni goście – dodaje muzyk.
I tak podczas koncertu wystąpią: Katarzyna Groniec, Misia Furtak, Tymon Tymański i Marek Dyjak. Zabrzmią m.in. utwory Grzegorza Ciechowskiego, Kory, Lecha Janerki, Jacka Kaczmarskiego, Tomasza Lipińskiego czy zespołu Myslovitz.
– Staram się stronić od polityki. Wybierając piosenki, kierowałem się wolnością wyrazu i słowa, która w naszym kraju była zawsze bardzo ważnym aspektem. Nie wybierałem tych sztandarowych utworów, mogących się kojarzyć z wolnością polityczną. To świadomy zabieg, bo tamte kompozycje wydają mi się wyeksploatowane i jednoznacznie się kojarzą – wyjaśnia Skubas.
Na specjalne życzenie prezydenta Częstochowy zabrzmi również piosenka „The Sound of Silence” stworzona przez duet Simon & Garfunkel, ostatnio bardziej znana z wykonania amerykańskiego zespołu Disturbed. – Ten utwór nabrał zupełnie innego znaczenia, niż miał pierwotnie. Często pojawiał się po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Chcemy, żeby zabrzmiał również podczas koncertu „Wolność” w Częstochowie" – mówi prezydent Matyjaszczyk.
Za wizualną oprawę koncertu odpowiada Maciej Szupica, artysta wideo, reżyser, fotograf, scenograf, muzyk, który stworzył kilkadziesiąt teledysków i był wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.
To jednak nie jedyna atrakcja tego dnia. O godz. 19 wystąpi bowiem znana z zespołu Pustki Barbara Wrońska, zaś o godz. 20 rozdane zostaną statuetki „Promotor Częstochowy”. Wstęp na imprezę na pl. Biegańskiego jest wolny.
Skubas. Przed laty – za sprawą współpracy m.in. ze Smolikiem czy Noviką – znany był głównie na scenie klubowej, dziś ma za sobą występy na wszystkich najważniejszych festiwalach. Nagrał dwie solowe płyty: „Wilczełyko” (2012) i „Brzask” (2014) – obie nominowane do Fryderyków. Jest autorem najpiękniejszej chyba piosenki o braku uczucia: „Nie mam dla Ciebie miłości”.
Marek Dyjak. Jego głosu nie można pomylić z żadnym innym. Sam nazywa siebie „barowym grajkiem”, śpiewa na granicy rozpaczy, desperacji, krzyku. Jego koncerty to 100 proc. szczerości. Na koncie ma takie płyty jak „Ostatnia” (gdzie śpiewa „Na krawędzi szkła”), „Moje Fado” (tu trafił m.in. „Człowiek Złota ryba”) czy „Kobiety” (interpretacja „Na zakręcie”).
Misia Furtak. Autorka, kompozytorka, wokalistka, basistka. Razem z grupą Tres.B została laureatką Paszportu „Polityki” w kategorii muzyka popularna i Fryderyka przyznanego za debiut roku. Jako Misię Ff uhonorowano ją m.in. Nagrodą Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego (za płytę „Epka” z 2013 r.). Najnowszy autorski album „Co przyjdzie?” ukazał się w styczniu tego roku.
Katarzyna Groniec. Debiutowała rolą Anki w słynnym musicalu „Metro”. W 2008 r. otrzymała dyplom mistrzowski im. Aleksandra Bardiniego – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie piosenki autorskiej. Albumem „Mężczyźni” debiutowała w 2000 r. na rynku płytowym. Dziś ma na koncie 10 wydawnictw, a wśród nich „Emigrantkę”, „Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej” czy ubiegłoroczne „Ach!”.
Tymon Tymański. Barwna postać polskiej sceny muzycznej. Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta. Współtwórca legendarnego kwartetu Miłość. Związany z zespołami Kury, Czan, Tymon i Trupy czy Tymon Yass Ensemble. W 2002 r. powołał do życia formację Tymon & The Transistors (nagrał z nią m.in. muzykę do filmu „Wesele” Smarzowskiego). Jego najnowszy projekt to Tymon Tymański & 3/4.
Barbara Wrońska. Wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów. Od lat współtworzy zespół Pustki (nagrali razem m.in. „Koniec kryzysu”). Stanowi połówkę siostrzanego duetu Ballady i Romanse. Niedawno postawiła na karierę solową. Jej debiutancki album „Dom z ognia” ukazał się na początku 2018 r. Za tę płytę dostała nagrodę Mateusz radiowej Trójki. Wydawnictwo nominowano też do Fryderyka.
Wszystkie komentarze