Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Krystyna Łęska skończyła anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od dziecka związana z Częstochową, tu uczyła angielskiego – również przyszłych nauczycieli. Zawód i znajomość języka bardzo wcześnie pozwoliły jej na zagraniczne podróże (jeszcze w czasach, kiedy zagranica nie była tak łatwo dostępna). Pretekstem do pierwszych wyjazdów był stryj mieszkający w Anglii. Notabene Krystyna jest córką druha Zygmunta Łęskiego, jedną z niewielu osób, które mogą czytać swoje nazwisko na tabliczce z nazwą miejskiego placu.

– Zawsze lubiłam wędrować po Polsce i wyjeżdżać za granicę. I zawsze z aparatem w ręku – mówi autorka wystawy. – Na początku robiłam zdjęcia czarno-białe, następnie slajdy radzieckimi aparatami Smiena, Kiev, Zenit. Fotografie pozwalają mi powracać do pięknych chwil spędzonych w różnych miejscach. Przywołują odczucia związane z tymi miejscami, pozwalają na refleksję. Zdjęcia robię wszędzie, nie tylko w czasie podróży, ale także podczas codziennych spacerów nad Wartą w pobliżu domu. Bardzo lubię fotografować przyrodę: kwiaty, motyle, ptaki. Zachwycają mnie górskie krajobrazy i zachody słońca nad morzem.

Sardynia w obiektywie  Krystyny ŁęskiejSardynia w obiektywie Krystyny Łęskiej 

Sardynia na zdjęciach Krystyny Łęskiej jest piękna: zalana słońcem, ożywiona kolorami kwiatów i... bezludna. Okazuje się, że częstochowianka fotografowała wyspę w połowie października, kiedy plażowicze już wrócili do domów. W opowieściach autorki jawi się jako piękna, różnorodna przyrodniczo, pełna zabytków, ale i tajemnic historii. Więc po sezonie równie, a może bardziej interesująca.

Zdjęcia można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w internetowej odsłonie Wejściówki na portalu „Wyborczej”.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY ZOBACZYĆ WIĘCEJ PRAC KRYSTYNY ŁĘSKIEJ

Sardynia w obiektywie  Krystyny ŁęskiejSardynia w obiektywie Krystyny Łęskiej 

INNE PREZENTACJE W GALERII WEJŚCIÓWKA ZOBACZ TUTAJ

Sardynia w obiektywie  Krystyny Łęskiej

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.