Projekty plakatów znalazły się na nowej wystawie w galerii Wejściówka, którą wspólnie prowadzą Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i "Gazeta Wyborcza". Ich autorką jest Żaneta Wojtala.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Urodziła się w 1984 r. w Żyrardowie. Jej przygoda z tworzeniem rozpoczęła się już w szkole podstawowej. – Zawsze lubiłam rysować, zawsze mnie w tę stronę plastyczną ciągnęło – mówi Żaneta Wojtala.

Od 2003 r. zajmuje się projektowaniem graficznym. Studiowała na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku Grafika. Dyplomy – licencjacki oraz magisterski – obroniła z wyróżnieniem w pracowni grafiki użytkowej u prof. AJD Agnieszki Półroli. W latach 2012 i 2014 była stypendystką prezydenta Częstochowy w dziedzinie sztuk plastycznych.

Praca Żanety Wojtali
Praca Żanety Wojtali 

Od 2013 r. Żaneta Wojtala jest asystentką w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki AJD. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Działa jako freelancer w zakresie grafiki użytkowej. Zajmuje się również fotografią, multimediami, a także grafiką cyfrową.

– Fotografia jest tym, co powoduje, że te grafiki mogą powstawać – zaznacza artystka, mówiąc o grafice cyfrowej. – Bazuję bowiem na zdjęciach, wykonanych własnoręcznie, najczęściej w miejscach postindustrialnych. Zależy mi na rzeczach, które teoretycznie nie przyciągają uwagi ze względów estetycznych, ale jest w nich duże bogactwo środków graficznych, szarości, cieni. Należy skupiać się na tych detalach, by pokazać to, czego zazwyczaj się nie dostrzega. Przetwarzając te fotografie cyfrowo, stwarza się zupełnie nowe rzeczy.

Zapytana, skąd czerpie inspiracje, Żaneta Wojtala odpowiada: – Gdy tworzę grafikę użytkową, temat w zasadzie sam się narzuca. Plakaty autorskie poruszają społeczne problemy. Inspiracja do ich powstania pochodzi z moich bieżących spostrzeżeń, przemyśleń. Może nawet nie do końca jest tak, że chcę wyrazić przez to własne zdanie, tylko chcę zwrócić uwagę na problem. To jest po prostu to, co mi aktualnie w duszy gra.

Żaneta Wojtala może pochwalić się czterema wystawami indywidualnymi. Uczestniczyła w ponad 40 wystawach krajowych i międzynarodowych w Polsce oraz za granicą. Były to m.in.: International Cycling Film Festival, Biennale Plakatu Polskiego, Międzynarodowe Biennale Grafiki Studenckiej AGRAFA, Biennale Grafiki Studenckiej, International Student Poster Biennale, Międzynarodowe Biennale Miniatury, Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej, Cyberfoto, Satyrykon.

Obecnie grafiki Żanety Wojtali można oglądać w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1), redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Racławicka 6a) oraz w internetowej odsłonie Wejściówki na portalu „Wyborczej”.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY ZOBACZYĆ WIĘCEJ PRAC ŻANETY WOJTALI

Praca Żanety Wojtali
Praca Żanety Wojtali 

INNE PREZENTACJE W GALERII WEJŚCIÓWKA ZOBACZ TUTAJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem