Tym razem Wejściówka bije nowy rekord. Tak młodego autora w galerii - prowadzonej przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i "Gazetę Wyborczą" - jeszcze nie było. Maciek Skowronek ma zaledwie 15 lat!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Autor pokazanych w Wejściówce zdjęć jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 48 (dawniej Gimnazjum nr 3) w Częstochowie. W ubiegłym roku prezydent Częstochowy wyróżnił go stypendium dla młodych twórców w dziedzinie kultury, dzięki któremu powstała wystawa fotografii „Sport okiem Maćka Skowronka”. Można ją nadal oglądać w częstochowskim Pubie Sportowym Stacherczak.

W Wejściówce pokazuje dla odmiany zdjęcia zrobione podczas koncertów.

28.12.2014, Częstochowa, filharmonia. Mateusz Pospieszalski i Włodzimierz Kiniorski podczas jubileuszowego koncertu z okazji 35-lecia zespołu Tie Break
28.12.2014, Częstochowa, filharmonia. Mateusz Pospieszalski i Włodzimierz Kiniorski podczas jubileuszowego koncertu z okazji 35-lecia zespołu Tie Break  MACIEK SKOWRONEK

– Nie wiem, czy bardziej interesuje mnie muzyka czy sport – przyznaje Maciek Skowronek. – Obie dziedziny zajmują mnie chyba na równi. Fotografuję tam, gdzie zabiera mnie tata [Grzegorz Skowronek, fotoreporter „Gazety Wyborczej”]. Robię dużo zdjęć, wśród nich pojawiają się te, które chciałbym zatrzymać na zawsze, pokazać innym. Czy pójdę w ślady ojca, jeszcze nie wiem. Może, kiedy dorosnę, zdjęcia będą robiły roboty? Chociaż nic nie zastąpi ludzkiego oka i intuicji.

Maciek jest laureatem tak uznanych konkursów fotograficznych jak Klimaty Częstochowy i Peron Częstochowa. Od pięciu lat jego zdjęcia pojawiają się na łamach „Wyborczej”.

8.10.2016, Częstochowa, Teatr from Poland. Koncert zespołu Kabanos
8.10.2016, Częstochowa, Teatr from Poland. Koncert zespołu Kabanos  MACIEK SKOWRONEK

15-latek kibicuje Realowi Madryt, słucha zespołów Dżem, Kabanos, T.Love, Metallica, Motorhead... – Od kilku lat jeżdżę z rodzicami, bratem i grupą przyjaciół na najpiękniejszy festiwal świata, czyli Przystanek Woodstock. Widziałem też na żywo koncerty takich legend jak Metallica w Pradze, Black Sabbath w Budapeszcie i ostatnio Rolling Stones w Monachium - opowiada. - Zazdroszczę rodzicom, że mogli zobaczyć mój ulubiony Dżem jeszcze z Ryśkiem Riedlem, mnie pozostało oglądanie filmu „Skazany na bluesa” z Tomaszem Kotem i obecnym wokalistą zespołu Maciejem Balcarem. Widziałem to już dziesiątki razy.

Zasadniczą część wystawy zdjęć młodego autora można oglądać do końca października w Cafe Skrzynka (ul. Dąbrowskiego 1). Dodatkowo dwie prace w OPK „Gaude Mater” i jedną w redakcji „Wyborczej” (ul. Racławicka 6a).

Zapraszamy też do prezentacji fotografii Maćka Skowronka w internetowej wersji Wejściówki na czestochowa.wyborcza.pl (kliknij w zdjęcie):

11.12.2014, Częstochowa, klub Rura. Grabarz podczas koncertu zespołu Strachy na Lachy
11.12.2014, Częstochowa, klub Rura. Grabarz podczas koncertu zespołu Strachy na Lachy  MACIEK SKOWRONEK

Inne prezentacje pod szyldem Wejściówki – TUTAJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem