Inspiracją jest dla mnie ludzkie życie - mówi autorka najnowszej wystawy w galerii Wejściówka, prowadzonej wspólnie przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i częstochowską "Gazetę Wyborczą".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Estera Makieła jest absolwentką Wydziału Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, kierunku Grafika Użytkowa. Ponadto ukończyła studia podyplomowe w częstochowskiej Wyższej Szkole Zarządzania, dzięki którym uzyskała przygotowanie pedagogiczne. Aktualnie uczęszcza na Studium Życia Rodzinnego w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Jest także członkiem Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy Gracza.

W Wejściówce prezentuje plakaty pod wspólnym tytułem „Macierzyństwo”. Wystawa dotyczy jej doświadczenia życiowego oraz osobistych przemyśleń na temat bycia mamą. Prace mają na celu ukazać piękno powołania każdej kobiety do macierzyństwa oraz odpowiedzialność za nowe życie. Temat przybliża cykl plakatów w formacie 50x70 cm wykonanych w technice grafiki komputerowej. Wywodzi się z autorskich rysunków Estery, które zostały wzbogacone zarówno przemyśleniami młodej artystki, jak i jej koleżanek – matek.

Praca Estery Makieły
Praca Estery Makieły 

– Macierzyństwo stało się głównym tematem wystawy, ponieważ jest to coś, czym aktualnie żyję. Odkrywam na nowo swoje powołanie w tym świecie. Tym powołaniem jest bycie mamą. To odpowiedzialność za ludzkie życie i wychowanie – mówi autorka.

Przeżycie osobiste, ale też misja i powołanie kobiety – tak określić można motyw macierzyństwa w ujęciu artystki.

– Moje prace mają ukazać piękno i wyróżnić kobiety, którym powierzona jest ta misja – dodaje Makieła.

Twórczość Estery przenosi nas w świat ludzkich przeżyć. To właśnie człowiek stanowi największą inspirację dla młodej plastyczki. – Inspiracją dla mnie w pracy twórczej jest ludzkie życie. Moje osobiste oraz otaczających mnie osób. Każdy człowiek nosi w sobie wiele myśli, przeżyć. Staram się wyrazić artystycznie to, czym aktualnie żyję, co noszę w sercu – objaśnia autorka plakatów.

Praca Estery Makieły
Praca Estery Makieły 

Zainteresowanie drugim człowiekiem widać także w pracy zawodowej Estery Makieły. Artystka udziela się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Współprowadziła warsztaty graficzno-malarskie dla dzieci, dla Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Obecnie twórczość artystki skupia się bardziej na projektowaniu graficznym, choć również w swoich pracach graficznych wykorzystuje zdolności rysunkowe oraz malarskie. – Dopiero teraz na nowo zaczynam swoją przygodę ze sztuką – wyznaje Estera Makieła.

Plakaty w ramach wystawy „Macierzyństwo” można oglądać w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a) – do końca grudnia. A także na portalu czestochowa.wyborcza.pl.

Zobacz inne plakaty Estery Makieły w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie):

Praca Estery Makieły
Praca Estery Makieły 

Inne prezentacje pod szyldem Wejściówki – TUTAJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem