Z końcem grudnia do Wejściówki zawitała ostatnia w tym roku wystawa. Tym razem galeria prowadzona wspólnie przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i częstochowską "Gazetę Wyborczą" prezentuje prace Emilii Dudziec.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Emilia Dudziec jest studentką IV roku malarstwa Akademii Sztuk Plastycznych im. E. Gepperta we Wrocławiu, w pracowni malarstwa prof. Waldemara Kuczmy i pracowni rysunku dr. Krzysztofa Wałaszka. W Częstochowie współorganizuje Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!". Jest kilkukrotną stypendystką prezydenta Częstochowy. Otrzymała również stypendium dla 10 proc. najlepszych studentów ASP we Wrocławiu. Ma na koncie murale: w Częstochowie „Miasto” przy al. Wolności 79 (w ramach festiwalu „Czytaj!") oraz "xO =:O;>" na tarasie i przed Miejską Galerii Sztuki (w ramach Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej ART.eria), a także we Wrocławiu – we wnętrzu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego.

Mural 'xO =:O;>' współautorstwa Emilii Dudziec na tarasie Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
Mural 'xO =:O;>' współautorstwa Emilii Dudziec na tarasie Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie  (Archiwum autorki)

Sztuką interesuje się od najmłodszych lat. Już jako kilkulatka przywiązywała ogromną wagę do barw. Nieważne, czy były to szachy czy mazaki – i tak najistotniejszą rolę odgrywały kolory.

– W przedszkolu uwielbiałam używać suchych pasteli, to było coś super – kredki, które rysują i brudzą ręce! Taką samą przyjemność sprawiało mi obserwowanie, jak maluje ktoś inny. W dzieciństwie często rysowali dla mnie rodzice. Teraz lubię wpatrywać się w czyjąś nawet mechaniczną czynność nakładania farby na obraz. Dziewczyny z pracowni już się do tego przyzwyczaiły, dla mnie to bardzo relaksujące. Kojarzycie tego starszego pana, który miał kiedyś program w TVP „Malowanie – to proste!”? Kilka odcinków jest dostępnych na YouTube, to dopiero uspokaja, polecam! – wspomina artystka.

Praca Emilii Dudziec
Praca Emilii Dudziec  (Archiwum autorki)

Roczna przerwa w malowaniu sprawiła, że Emilia wróciła z nowymi pomysłami, które stały się sposobem na wyrażenie skumulowanych przez rok emocji. Widoczna jest zmiana w jej malarstwie, obecnie stawia na wyraziste barwy. – Rok temu zależało mi na przydymionym, delikatnym efekcie, żeby światło w obrazie było za mgłą. Teraz mam ochotę na coś zupełnie innego, próbuję przerzucić się na akryle i mocne kontrasty, łączenie różu z żółtym i białego z czerwonym. Ultramaryna z neonową pomarańczą! – opowiada Emilia Dudziec.

Tytuł wystawy prezentowanej w Wejściówce to „Białe”, technika: olej na płótnie. – Namalowałam serię kilkunastu białych kompozycji, wśród nich kilka większych formatów (120x160 cm, 150x170 cm), na podstawie których zrealizowałam malarstwo ścienne w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W Wejściówce pokazuję kilka obrazów z tego cyklu o mniejszym, dostosowanym bardziej do przestrzeni formacie. To obrazy z trzeciego roku malarstwa na ASP we Wrocławiu. Pierwsze lata na akademii są skupione na ćwiczeniu warsztatu, dopiero od trzeciego roku skoncentrowałam się na jednym, wybranym już temacie – objaśnia autorka wystawy.

Praca Emilii Dudziec we wnętrzu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego
Praca Emilii Dudziec we wnętrzu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego  (Archiwum autorki)

Ważną rolę w życiu młodej kobiety odgrywa Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie, do którego uczęszczała. To tam rozpoczęła się jej przygoda z malarstwem. Sobotnie zajęcia z Aldoną Dukat zaszczepiły w niej zainteresowanie sztuką i sprawiły, że swoją naukę kontynuuje na ASP.

– Jestem bardzo zżyta z częstochowskim „plastykiem”. Nadal wspominam zajęcia z ceramiki, malarstwa czy języka polskiego, które należały do moich ulubionych – dodaje Dudziec.

Młoda artystka nie kryje, że ma słabość do grafik na ścianach budynków. Jej marzeniem jest wykonanie muralu w Caldas da Rainha, w Portugalii, gdzie wcześniej była na stażu ceramicznym. – Chciałabym, by to marzenie spełniło się w ciągu trzech najbliższych lat – podkreśla studentka ASP.

Wystawę „Białe” autorstwa Emilii Dudziec można oglądać do końca stycznia w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1), w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Racławickiej 6a) oraz na portalu czestochowa.wyborcza.pl

Zobacz prace Emilii Dudziec w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie):

Praca Emilii Dudziec
Praca Emilii Dudziec  (Archiwum autorki)

Inne prezentacje pod szyldem Wejściówki – TUTAJ



icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem