Najważniejszy nie jest temat, ale kolor, kompozycja, emocje - przekonuje autorka najnowszej wystawy w galerii, która zaistniała w kolejnym miejscu w Częstochowie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galeria Wejściówka – autorski projekt Tadeusza Piersiaka, w przeszłości dziennikarza „Gazety Wyborczej”, obecnie dyrektora Muzeum Częstochowskiego – wciąż ewoluuje. Do prowadzącej galerię od 2000 r. częstochowskiej „Wyborczej” dołączył w 2014 r. Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater", potem – Cafe Skrzynka. Przez 18 lat pokazano w galerii prace około 200 autorów: od debiutantów po profesorów uczelni plastycznych. Ambicją organizatorów było, by wystawiający się nie powtarzali i w większości przypadków to się udało.

Teraz Wejściówka zaistniała także w Muzeum Częstochowskim. W efekcie od 26 kwietnia 2018 r. prace pokazywane pod jej szyldem można oglądać w muzealnej Galerii Dobrej Sztuki, w Cafe Skrzynka i OPK „Gaude Mater” oraz w „Wyborczej”. Jest to więc całkiem spore pole prezentacji. Cykl prezentowania wystaw się nie zmienił: od ostatniego czwartku miesiąca przez okrągły miesiąc.

Praca Dagmary Jakubowskiej-Kaffki
Praca Dagmary Jakubowskiej-Kaffki 

Obecnie w Wejściówce oglądać można prace Dagmary Jakubowskiej-Kaffki, absolwentki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademii im. Jana Długosza), kierunku Wychowanie Artystyczne. Dyplom z malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych.

Praca Dagmary Jakubowskiej-Kaffki
Praca Dagmary Jakubowskiej-Kaffki 

Dagmara Jakubowska-Kaffka szczególnie ceni abstrakcję.

– Maluję portrety, pejzaże, ale dla mnie najważniejszy nie jest temat, ale kolor, kompozycja, emocje. Abstrakcja mnie wyzwala – przekonuje artystka. – Szanuję wszystkie dziedziny sztuki i techniki malarstwa, ale abstrakcja jest mi najbliższa. Uważam, że jest kwintesencją malarstwa, podstawą budowania obrazu. Malarstwo tworzą przecież fragmenty barw, plamek, co widoczne jest z bliska, dopiero patrząc z oddali na obraz odczytujemy temat, to co zostało namalowane. Pragnę, aby moje malarstwo oddziaływało na zmysły kolorem, kompozycją, swoim temperamentem. I tak staram się tworzyć. Lubię nasycone barwy, duże kontrasty. Chcę, aby moje obrazy cieszyły ludzi.

Warto się przekonać, jak na nasze zmysły działa abstrakcja. Prace Dagmary Jakubowskiej-Kaffki można zobaczyć w Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także na portalu czestochowa.wyborcza.pl.

Zobacz wszystkie prace Dagmary Jakubowskiej-Kaffki w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie):

Praca Dagmary Jakubowskiej-Kaffki
Praca Dagmary Jakubowskiej-Kaffki 

Inne prezentacje pod szyldem Wejściówki – TUTAJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem