Galeria Wejściówka zaprasza na wystawę prac twórcy młodego, ale już - jak się wydaje - o mocno sprecyzowanym kierunku artystycznych poszukiwań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mikołaj Sętowski urodził się 22 grudnia 1987 r. w Częstochowie, gdzie mieszka i tworzy. Ukończył częstochowską Akademię im. Jana Długosza na kierunku malarstwa. Miał kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, które zwróciły uwagę kolekcjonerów i domów aukcyjnych – mimo jego młodego wieku i niewielkiego jeszcze dorobku.

Artysta wypowiada się w konwencji przedstawiającej, figuratywnej, tworząc czytelne wizualnie kompozycje. Wieloelementowe rzeczywistości ukazują całe mnóstwo rekwizytów. Motywy architektoniczne, organiczne i konstrukcyjne zapełniają przestrzenie. Powstają historie w nurcie realizmu magicznego, świat przesycony onirycznym trwaniem...

Praca Mikołaja Sętowskiego
Praca Mikołaja Sętowskiego 

Stosując efekt „neo-kubistycznej” bryłowatości, Mikołaj Sętowski prezentuje realia polegające na strukturalnej wiwisekcji. Uwidacznia się wielopłaszczyznowość płócien – warto zatem postarać się o identyfikowanie figur stylistycznych, konwencji oraz zabiegów formalnych.

Co ważne, brak w pracach tego artysty chłodnej kalkulacji. Wyrachowania. Liczy się spontaniczność, a przede wszystkim ogromna radość tworzenia. I to jest bezcenne.

Prace Mikołaja Sętowskiego do końca lipca 2018 r. można zobaczyć w Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka, którą współtworzą Muzeum Częstochowskie, OPK „Gaude Mater” i „Wyborcza”.

* tekst przygotowano w oparciu o tekst Piotra Mastalerza, Szlif diamentowej bryły, [w:] Mikołaj Sętowski, katalog

Zobacz wszystkie prace Mikołaja Sętowskiego w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie):

Praca Mikołaja Sętowskiego
Praca Mikołaja Sętowskiego 

Inne prezentacje pod szyldem Wejściówki – TUTAJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem