Wejściówka ma nową wystawę. Tym razem galeria, którą współorganizują Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i częstochowska redakcja "Gazety Wyborczej", przedstawia prace Marka Mszycy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Marek Mszyca (ur. 2 lipca 1989 r.) jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (studia magisterskie, dyplom w 2015 r.) oraz Grafiki Użytkowej i Malarstwa Sztalugowego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (studia licencjackie, dyplom w 2013 r.). Aktualnie mieszka i tworzy w Częstochowie.

Praca Marka Mszycy
Praca Marka Mszycy 

Zajmuje się przede wszystkim malarstwem i grafiką. Mówi o swojej twórczości: – Moimi zainteresowaniami w sztuce jest ciało oraz materia, jaką można przestawić na płótnie. Obecnie zajmuję się także kompozycjami, które powstają z łączenia kolorów. Kolor jest równie ważnym aspektem w moich pracach. Szczególnie jeśli wezmę pod uwagę ostatnie prace, to kolor gra tutaj główną rolę. Dzięki różnorodności, jaką dają mi barwy, mogę panować nad formą obrazu oraz budować go warstwami, co daje mi pożądany abstrakcyjny efekt.

Artysta uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in. w wystawie plakatu „W starym kinie” zorganizowanej w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2012), w wystawie w Galerii OKN w Krakowie (2012), w wystawie malarstwa „Bezsenność” w ramach wydarzenia RE:FORMAT organizowanego przez grupę artystyczną Aspiranci w Tarnowie (2014), w projekcie Art Panel z inicjatywy UBS Art Decoder w Krakowie (2015). A w tym roku brał udział w wystawie zbiorowej „Przemiana” pokazywanej w Pałacu Sztuki w Krakowie.

Praca Marka Mszycy
Praca Marka Mszycy 

W 2013 r. plakat Marka Mszycy „Stop and Think” został wyróżniony do wystawy XII International Triennial of the Political Poster Show w Mons w Belgii.

Jego twórczość jest także znana w Częstochowie. W 2017 r. miał indywidualną prezentację malarstwa i rysunku „Maski. Poszukiwanie siebie” w Miejskiej Galerii Sztuki (całą wystawę można obejrzeć TUTAJ). Jego prace zostały pokazane także w Konduktorowni.

Obecnie prace Marka Mszycy do końca września 2018 r. można oglądać w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – w portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka, którą współtworzą Muzeum Częstochowskie, OPK „Gaude Mater” i „Wyborcza”.

Zobacz wszystkie prace Marka Mszycy w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie):

Praca Marka Mszycy
Praca Marka Mszycy 

Więcej prac artysty można także zobaczyć na jego profilach: www.instagram.com/marekwmszyca, marekwm.tumblr.com, www.behance.net/me12

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem