Jest częstochowianką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Studiowała na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Była stypendystką - w ramach programu Erasmus - Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Belgii (Artesis Hogeschool Antwerpen).
Zorganizowała cztery wystawy indywidualne, wzięła udział w kilku prezentacjach zbiorowych. Uczestniczyła w II Sympozjum Międzynarodowym Szymbark 2013.
Wygrała konkurs artystyczny National Geographic „Maluję, co widzę – symbol miasta w stylu Picassa”. Została laureatką, przedstawiając swoją wizję krakowskiego Lajkonika.
Konkurs został ogłoszony w związku z premierą telewizyjnej serii „Geniusz: Picasso” z Antonio Banderasem w roli głównej. Produkcję można było oglądać od kwietnia 2018 r. na kanale National Geographic. Emisja była planowana w 171 krajach i 45 wersjach językowych (więcej o tym konkursie i udziale częstochowianki TUTAJ).
W 2013 r. Paulina Taranek otrzymała nagrodę jury oraz nagrodę publiczności w konkursie „Magia Dzielnicy Czterech Wyznań” (Wrocław 2013). Zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie na portret G.J. Steenke, a także I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim Zadra 2012.
O jej wystawie „Eksplikacja” w krakowskim Pałacu pod Baranami napisano: „Wrażenie powstałe w momencie patrzenia pozostawia ślad w każdym elemencie obrazu – kolorze, oświetleniu, kształcie, fakturze oraz gęstości farby. W wyniku szybkiego zapisu myśli, emocji spowodowanych obserwacją otaczającej natury, napędzającej do działania, powstają prace przybierające często nienaturalne, czasami banalne formy, tworząc pewną dramaturgię w obrazie, historię, która oddziałuje na widza” (więcej TUTAJ).
Słowa te odnieść można do wielu z jej prac, bowiem niewątpliwe wszystkie przyciągają uwagę i zmuszają do refleksji...
Wystawy indywidualne:
IX-X 2018 – Cityscapes, Galeria Żywa Stalowa 52, Warszawa
X 2016 – Eksplikacja, Galeria pod Baranami, Pałac pod Baranami, Kraków
IV 2013 – Perspektywy, Galeria Wanilia i Pieprz, Kraków
II 2013 – Naturalnie nienaturalnie, Galeria Tori, Częstochowa
Wystawy zbiorowe:
Udział w Art FreshFestival Hotel Sheraton, Warszawa, 2015
XI 2012 – wystawa poplenerowa, Galeria Szklana, Zator
Wystawa pokonkursowa prac konkursu na Dzieło Plastyczne, Galeria 4 Ściany, WkiRDS, ASP Kraków
VI 2014 – G. J. Steenke, Galeria Domu Kultury na Wyspie Spichrzów, Elbląg
V 2014 – Autenticost v umeni?, Galeria Univerzum PF UKF Nitra, Słowacja
III 2014 – Polemiki artystyczne, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
I 2014 – Autentyczność w sztuce?, Galeria Promocyjna ASP Kraków
XI-XII 2013 – Autentyczność w sztuce?, Szymbark 2013
XI 2010 – wystawa poplenerowa Harenda 2010, ASP Kraków
Obecnie prace Pauliny Taranek do końca listopada 2018 r. można oglądać w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka, którą współtworzą Muzeum Częstochowskie, OPK „Gaude Mater” i „Wyborcza”.
Zobacz wszystkie prace Pauliny Taranek w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie):
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze