Była malarką, poetką, organizatorką wielu przedsięwzięć. Na trwałe wpisała się w historię miasta. Kilka miesięcy po jej śmierci prace Marii Ogłazy można zobaczyć w Wejściówce, którą współtworzą Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i częstochowska "Wyborcza".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Maria Ogłaza, częstochowianka, urodziła się w 1953 r., zmarła nagle 15 lipca 2018 r. (kogo jeszcze pożegnaliśmy w tym roku zobacz TUTAJ). Wspominamy ją jako pogodną, zaangażowaną artystkę, życzliwą i otwartą na nowe pomysły. Niezwykle kreatywną.

Była absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1978 r., w 2009 r. otrzymała dyplom z zakresu antropologii kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1999 r. należała do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Częstochowski, w latach 2005-2010 była jego wiceprezesem do spraw artystycznych. Należała do Stowarzyszenia Środowisk Twórczych Częstochowie.

Jedna z prac Marii Ogłazy pokazana w Wejściówce
Jedna z prac Marii Ogłazy pokazana w Wejściówce 

Wydała cztery książki poetyckie („Na garnuszku u Pana Boga”, 1995; „Białe motyle”, 1997; „Okruchy codzienności”, 2003; „Ścieżką za wzgórze”, 2008), piąta miała być wydana w 2018 r. z okazji 40-lecia jej pracy twórczej. Za swe wiersze była niejednokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach.

Była doskonałą organizatorką, m.in. ogólnopolskich plenerów malarskich. Była kuratorem ogólnopolskich i międzynarodowych ekspozycji, projektantką katalogów, ilustracji książkowych. To ona jest autorką logo Hospicjum Ziemi Częstochowskiej. Prowadziła pracownię plastyczną dla dzieci szczególnie uzdolnionych przy Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju. Aktywnie – co należy podkreślić – angażowała się w różnorakie inicjatywy społeczne, w tym te o charakterze edukacyjnym.

Miała wielu przyjaciół. Była artystką, która na trwałe wpisała się w historię miasta, docenianą i wielokrotnie wyróżnianą.

Pięknie powiedział o niej Tadeusz Piersiak, dyrektor Muzeum Częstochowskiego: „Bo Marysia była przecież taka jak jej twórczość malarska i poetycka – złożona z jasnych tonów; z szarej rzeczywistości, wydobywająca romantyczne odcienie; przydająca ludziom aureolę niezwyczajności”.

Prace Marii Ogłazy do końca grudnia 2018 r. można oglądać równocześnie w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową Galerię Wejściówka, którą współtworzą Muzeum Częstochowskie, OPK „Gaude Mater” i „Wyborcza”.

Kto jeszcze prezentował się w Wejściówce zobacz TUTAJ

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Znałem osobiście, jeszcze w czasach dziecięcych, pracowała z moja Mamą w WPT "Jura", fantastyczna kobieta, nawet takie beztalencie jak ja próbowała zachęcić do rysowania i malowania :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0