Minimalistyczna kolorystyka, misterna konstrukcja, czytelna fascynacja światem organicznym. Matylda Ślosarska pokazuje w Wejściówce swoje najnowsze prace.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galerię Wejściówka współtworzą Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i częstochowska „Wyborcza”. To projekt, do którego są zapraszani zdolni artyści związani z Częstochową. Tym razem bohaterką prezentacji jest Matylda Ślosarska, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Już raz była w Wejściówce – w 2014 r. (więcej o tej wystawie TUTAJ). Wraca po ponad czterech latach.

Najnowsze prace Ślosarskiej to seria obrazów różnorodnych pod względem technik wykonania i formatów, utrzymanych w minimalistycznej kolorystyce, z dominującą grą czerni i bieli. W niektórych przypadkach „przenikają jej kolorem”, a oszczędne podejście eliminuje zbędne elementy. Obrazy, mimo misternej konstrukcji, są przejrzyste i czytelne, a ich abstrakcyjny charakter prowokuje do eksploracji, do odkrywania szczegółów.

Praca Matyldy Ślosarskiej
Praca Matyldy Ślosarskiej 

Matylda Ślosarska tworzy intuicyjnie. Przygląda się rzeczom, jej sztuka jest medytacją. Zwraca uwagę na detale i wnika w ich strukturę. Kreuje światy, ale ich nie nazywa, nie określa cech, nie definiuje. Żyją same w wyobraźni odbiorców. Inspiruje ją życie. Obrazy są rezultatem obserwacji, fascynacji światem organicznym, poddającym się wiecznej przemianie.

Płaszczyzny na wzór natury tworzone są odręcznie z najmniejszych elementów. Kropki budują linię, kółka i drobne kreski tworzą zawiłe formy i struktury. W ten sposób artystka kreuje własny ekosystem, w którym przenikają się elementy roślinne i mineralne, mieszkańcy dna oceanu i psychodeliczne ogrody.

Zachwyca ją odkrywanie mikrostruktur w makroskali i na odwrót, bada wzajemne podobieństwo elementów obecnych w różnych czasoprzestrzeniach. Gdzie jedni widzą wszechświat, tam inni dostrzegają mikrokosmos. Sama… tylko się temu przygląda i zostawia pole do dowolnej interpretacji. Mówi: – Tam, gdzie różnica wynika z perspektywy i indywidualnego spojrzenia, każdy ma rację.

Praca Matyldy Ślosarskiej
Praca Matyldy Ślosarskiej 

Matylda Ślosarska

Urodziła się w 1987 r. w Łodzi.

Jest absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2011 r. obroniła dyplom z wyróżnieniem, który został zaprezentowany na wystawie w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie.

W 2010 r. brała udział w międzynarodowym programie Erasmus, odbyła studia w Accademia di Belle Arti we Florencji.

W 2013 r. miała indywidualną wystawę grafiki i rysunku „Punkt wyjścia” w Galerii Of-Art w Częstochowie.

W 2014 r. prezentowała prace w Galerii Wejściówka w Częstochowie.

Jest autorką projektu przestrzeni ekspozycyjnej oraz materiałów promocyjnych do wystawy „Muniek Story” (Muzeum Częstochowskie, 2014).

Stworzyła identyfikację wizualną 11. Nocy Kulturalnej dla Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie w 2014 r.

W 2015 r. otrzymała z rąk prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka stypendium artystyczne w dziedzinie sztuk plastycznych.

W 2016 r. wzięła udział w zbiorowej wystawie malarstwa, rysunku, grafiki rzeźby „W Ogrodzie”. Prace były prezentowane w Pradze, w Częstochowie i w Kielcach.

Uczestniczyła w wystawie pokonkursowej 9. międzynarodowego Biennale Miniatury w Częstochowie w 2016 r.

W 2016 r. miała indywidualną wystawę grafiki, rysunku i malarstwa „Zobacz bardziej” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Stworzyła identyfikację wizualną dla VII Konkursu Sztuki Ludowej oraz projekt aranżacji wystawy dla Muzeum Częstochowskiego w 2018 r.

W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Graficzne na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

Jest autorką nowego loga i identyfikacji wizualnej Muzeum Częstochowskiego (2019). Zajmuje się projektowaniem graficznym materiałów promocyjnych oraz aranżacją przestrzeni wystawienniczych w Muzeum Częstochowskim.

(tekst i biogram na podstawie materiału przekazanego przez Matyldę Ślosarską)

Prace Matyldy Ślosarskiej w ramach Wejściówki można oglądać do końca lutego 2019 r. w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka i Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) oraz w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl

Praca Matyldy Ślosarskiej
Praca Matyldy Ślosarskiej 

Zobacz wszystkie prace Matyldy Ślosarskiej w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem