Te mocno działające na widza obrazy pokazuje Wejściówka – nietypowa galeria, która współtworzą Muzeum Częstochowskie, Cafe Skrzynka i częstochowska „Wyborcza”. To projekt, do którego są zapraszani utalentowani artyści związani z Częstochową.
Tym razem bohaterką prezentacji jest Sylwia Perczak, absolwentka Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza). Dyplom otrzymała w 2001 r. w pracowni malarskiej prof. Wincentego Maszkowskiego.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ilustruje książki dla dzieci, a także – co też pokazuje w Wejściówce – zajmuje się pisaniem ikon. W swojej twórczości sięga do prostych środków i form, co pozwala mocniej wybrzmieć tematom ważnym i uniwersalnym, poszukiwaniu piękna. Walory artystyczne ikon, ich subtelność, kolorystyka, a przede wszystkim odniesienia do sfery sacrum, do wiary głęboko zakorzenionej w człowieku, do poszukiwania Boga sprawiają, że są one odbierane z uwagą i zadumą.
Obrazy Sylwii Perczak przyciągają. Warto im się dokładnie przyjrzeć, by choć na chwilę zatrzymać się w zgiełku dnia codziennego...
Prace artystki były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Ostatnio na pokonkursowej prezentacji II Międzynarodowego Konkursu Ikonograficznego Nowa Epifania Piękna w Muzeum Ikon w Supraślu (2019).
Pojawiały się także m.in. na wystawach: „Czas życia / Czas śmierci” w Muzeum Narodowym im. Szeptyckiego we Lwowie (2018), „Świadectwo” w Galerii u Jezuitów w Poznaniu (2018), „Dekalog w obrazach” w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie (2018), „Wątki Maryjne w twórczości” w Konduktorowni – Galerii Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie (2012), „Ilustracje” w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie – Galerii Promocji Młodych Antresola (2008, wystawa indywidualna); „Recycling” w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie (2008, wystawa indywidualna), „Koty” w Filharmonii Wrocławskiej (2008, wystawa indywidualna), Triennale Malarstwa Młodych im. Mariana Michalika w Częstochowie (2007), Muzeum Regionalnym w Radomsku (2005, wystawa indywidualna).
Obecnie prace Sylwii Perczak można oglądać do końca kwietnia 2019 r. w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka (ul. Dąbrowskiego 1) i w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka.
Zobacz wszystkie prace Sylwii Perczak w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie):
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze