Doskonale rozumie, docenia i potrafi pokazać kobiece piękno. Można się o tym przekonać, oglądając wystawę fotografii "Sensuality" w Wejściówce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wejściówka to galeria, którą współtworzą Muzeum Częstochowskie, Cafe Skrzynka i częstochowska „Wyborcza”. Są do niej zapraszani utalentowani artyści związani z Częstochową. Obecnie – pochodząca z Katowic Altea Leszczyńska.

Jest artystką wszechstronnie uzdolnioną. Nie ogranicza się jedynie do fotografii, zajmuje się też malarstwem olejnym, grafiką warsztatową, a także performance i wideo-art. Ambitna, udzielająca się w wielu grupach artystycznych na całym świecie.

Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej
Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej 

Jako fotograf tworzy z ogromną pasją. Przygotowuje niezwykłe sesje zdjęciowe. W jej bogatym portfolio można obejrzeć urocze zdjęcia zwierzaków, niezwykłe krajobrazy, klimatyczne fotografie retro i bajeczny cosplay. To, co najbardziej wyróżnia Alteę Leszczyńską, to namiętne zdjęcia kobiet. Ciało kobiece potrafi pokazać na wiele sposobów, zaciekawiając i pobudzając zmysły oglądającego. Nie boi się być kontrowersyjna. Dzięki temu jej fotografie nie są ograniczone sztywnymi ramami.

Jej „Sensuality” to cykl fotografii niesamowicie namiętnych. Modelki pokazują piękno kobiecego ciała. Kobiety na jej fotografiach są silne, świadome tego. Potrafią pokazać i wykorzystać swoją namiętność. Całość przywodzi na myśl burleskę. Fotografie są hipnotyzujące i choć zahaczają momentami mocno o fetysz i erotykę, nadal są prawdziwymi dziełami sztuki.

Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej
Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej 

Nie ma jednego standardu piękna. Altea Leszczyńska udowadnia to na tych wszystkich zdjęciach. Kobiety są piękne. Wszystkie.

Altea Leszczyńska

Artystka plastyk, fotograf i śpiewająca aktorka.

Urodzona w Katowicach.

Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Częstochowskim, Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, brytyjskiego The Royal Photographic Society, amerykańskiego Society for Photographic Education, Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklubu Jurajskiego, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Grupy Artystycznej Atina, a także Literackiego Towarzystwa „Galeria".

Absolwentka Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w Pracowni Malarstwa, oraz Krakowskiej Szkoły Teatralnej i Filmowej na Wydziale Wokalno-Aktorskim (specjalność – aktor scen muzycznych).

Ukończyła Kurs Fotografii na Akademii Fotografii w Krakowie.

Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej
Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej 

W czerwcu 2008 była kuratorem wystawy „Gender w sztuce najnowszej” w ramach Triennale Sztuki Najnowszej organizowanego przez Zachętę w Częstochowie.

Zdobyła wyróżnienie w kategorii plastyka i w kategorii fotografia w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie „Konfrontacje 2009”. Oprócz tego jej prace zakwalifikowały się do następujących wystaw pokonkursowych: „Kolor bluesa, Performance malarski” na Ogólnopolskim Festiwalu Bluesa im. Tadeusza Nalepy; w I Międzynarodowym Biennale Młodej Grafiki Prima Septembris i w II Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Meidnera. Została też zaproszona do wzięcia udziału ze swoim rysunkiem w objazdowej wystawie „Projekt uśmiech” na rzecz dzieci przebywających w szpitalach.

Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej
Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej 

Uprawia fotografię, malarstwo olejne (głównie abstrakcję strukturalną i malarstwo materii), grafikę warsztatową (miedzioryt, mezzotintę, suchoryt i litografię), a także performance i wideo-art. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe (m.in. w Częstochowie, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu; Lesznie, itd.).

Jest autorką trzech filmów w konwencji wideo-artu: „Inferno”, „Marzenie” i „Przemijanie.

Publikowała prace literackie i publicystyczne m.in. w Panoptikum, Aleje 3, Galerii i na łamach Fahrenheita. W sierpniu 2009 r. wydała książkę pt. „Podwójna miara” nakładem Częstochowskiej Biblioteki Poetów i Prozaików. W kwietniu 2010 ukazała się jej powieść zatytułowana „Brat”. Leszczyńska zaprojektowała okładki i ilustracje do obydwu swoich książek.

Obecnie prace Altei Leszczyńskiej można oglądać do końca maja 2019 r. w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (al. NMP 47), w Cafe Skrzynka (ul. Dąbrowskiego 1) i w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka.

Zobacz wszystkie prace Altei Leszczyńskiej w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie).

Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej
Fotografia z cyklu 'Sensuality' Altei Leszczyńskiej 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Z zamieszczonej tu próbki dzieła Altei to raczej skromniutko... choć parę konceptów niczego sobie.
  Nie są gorsze od innych tego typu produkcji, e.g.:
  www.beautifullyundressedboudoir.com/gallery
  www.boudoirphotography.ie/
  pl.pinterest.com/thunderthighs/sensual-photography/

  Ale sensually and intellectually, they are far more satisfying than a chocolate cake.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Takie mocno średnie te zdjęcia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Pani Altea umie śpiewać, reszta jest nieporozumieniem....Trochę krytycyzmu gazeto!
  już oceniałe(a)ś
  1
  1