Jej prace można odbierać jako swoiste ilustracje, opowiadające pewną tajemną historię. Odbiorca dostaje pole do własnej interpretacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galerię Wejściówka współtworzą Muzeum Częstochowskie, Cafe Skrzynka i częstochowska „Wyborcza”. To projekt, do którego są zapraszani wyróżniający się twórcy związani z Częstochową. Teraz swoje prace prezentuje tu Anita Grobelak – artystka wszechstronna, która nie ogranicza się do jednej techniki. Maluje, rysuje, tworzy instalacje artystyczne. Jest osobą rozpoznawalną w środowisku częstochowskich twórców.

Praca Anity Grobelak
Praca Anity Grobelak 

Jej obrazy i rysunki pokazane w Galerii Wejściówka skupiają się na temacie postaci. To dzieła abstrakcyjne. Styl, w jakim tworzy artystka, przywodzi na myśl kubizm, który w założeniach ma odzwierciedlać sposób postrzegania danego tematu przez nasze zmysły. Tutaj bardzo ważna jest wyobraźnia twórcy. Mamy geometryzację postaci, silne kontrasty, za to w pracach malarskich – ciepłą paletę barw.

Dwie prace motywem i układem postaci mogą się kojarzyć ze słynnym „Pocałunkiem” Gustava Klimta. Na innych momentami można mieć wrażenie, jakby ludzie mieli w sobie coś z maszyn – to bardzo ciekawe i nowoczesne podejście do tematu i czasów, w jakich żyjemy. Prace można również odbierać jako swoiste ilustracje, pokazujące pewną tajemną historię. Odbiorca dostaje pole do własnej interpretacji.

Styl artystki jest niezwykle ciekawy i dla niej charakterystyczny. Widać ogromne doświadczenie i wiedzę. Wszystko to potwierdza bogaty dorobek artystyczny.

Anita Grobelak

Częstochowianka. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny im. Jana Długosza), gdzie studiowała filologię polską, edukację wczesnoszkolną i wychowanie plastyczne. Kilka razy otrzymała stypendium rektora WSP. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni malarstwa prof. Wernera Lubosa w 2002 r.

Od 2006 r. jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 Stowarzyszenia Yes, I can, od 2019 Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2006 r. została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; była członkiem biura festiwalowego: Festiwalu działań parateatralnych i performance'u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”, Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, 7x7 dni Fest; członkiem jury I i II ogólnopolskiego przeglądu monodramów „42-200 Monodram”.

Praca Anity Grobelak
Praca Anity Grobelak 

Realizowała lub realizuje autorskie projekty: Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”, CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna, Galeria Młodych Twórców, Free Art Fest from Poland. Festiwal Sztuki Niezależnej (od 2009), przegląd zespołów muzycznych Debiuty from Poland (od 2009), projekt Częstochowa Bajkowa (od 2011), Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Zobacz Częstochowę” i Festiwal Peron Częstochowa (od 2014), międzynarodowy plener artystyczny „Gradacja żywiołów”, czy Urban Sketches in Częstochowa (od 2018) oraz projekt Generacje 2019. Po dekadzie działalności w Teatrze from Poland skupiła się na działaniach plastycznych i w 2018 r. założyła grupę artystyczną ATINA. Autorka jest też kuratorem cyklu wystaw „Stop! Smog”, który został zainicjowany w Brukseli w kwietniu 2019 r. (więcej TUTAJ).

Praca Anity Grobelak
Praca Anity Grobelak 

Anita Grobelak za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy (2016). W 2018 r. jej sylwetka została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości „(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska”, a w 2019 r. została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, instytucjami samorządowymi oraz organizacjami międzynarodowymi. Ma na swoim koncie około stu wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych w kraju i poza jego granicą. Oprócz animacji kultury zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i instalacją.

PRZECZYTAJ TEŻ: Różne oblicza malarskiej twórczości Anity Grobelak [ZDJĘCIA]

Obecnie prace Anity Grobelak można oglądać do 26 czerwca 2019 r. w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (al. NMP 47), w Cafe Skrzynka (ul. Dąbrowskiego 1) i w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka.

Praca Anity Grobelak
Praca Anity Grobelak 

Zobacz wszystkie prace Anity Grobelak w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem