W Wejściówce zrobiło się niebiesko. To za sprawą prac Malwiny Cieślik, której morskie pejzaże wyrażają głębokie emocje.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galeria Wejściówka to projekt, do którego są zapraszani wyróżniający się twórcy związani z Częstochową. Pokazują swoje prace w kilku miejscach równocześnie – w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego, w redakcji „Gazety Wyborczej” i w Cafe Skrzynka. Bohaterką najnowszej prezentacji jest Malwina Cieślik.

'Ostatniego lata'. Praca Malwiny Cieślik
'Ostatniego lata'. Praca Malwiny Cieślik 

Wszechstronnie utalentowana malarka, projektantka i architektka (ur. 1975 w Radomsku) studiowała na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy). Dyplom zrobiła pod kierunkiem dr hab. Krystyny Szwajkowskiej w pracowni litografii – obroniła go z wyróżnieniem. Może pochwalić się wieloma wystawami indywidualnymi i udziałem w ekspozycjach zbiorowych.

Jej obrazy przyciągają uwagę kompozycją i kolorystyką. Można w nich dostrzec coś z impresjonizmu i neoekspresjonizmu.

Inspirują ją głównie podróże, muzyka, dobra kawa, przestrzeń, wiatr i woda. Morskie pejzaże wyrażają zachwyt nad ulotną chwilą i głębokie emocje. Kolorystyka jest głównie chłodna (dużo odcieni niebieskiego) z dominantą w niektórych pracach. Nasycony niebieski kojarzy się z bezkresem wody, z wypoczynkiem. Motyw morza – źródła życia i odrodzenia, sił i energii – daje artystce ogromne pole do popisu i własnej interpretacji. Kryje w sobie tajemnicę, wielość ukrytych symboli.

'Malachitowe łąki'. Praca Malwiny Cieślik
'Malachitowe łąki'. Praca Malwiny Cieślik 

Malwina Cieślik wykorzystuje technikę malarską zwaną impastem, stosowaną przez impresjonistów. Używając szpachelki, nakłada grubą warstwę farby, żeby zaakcentować światło i głębię wody. Obrazy są uproszczone, co pozwala odbiorcy zachwycać się przestrzenią. Ogrom i potęga morza są dominujące. Umieszczenie na obrazach elementów dodatkowych podkreśla jeszcze bardziej bezkres wody. Zachęca do rozmyślań nad istotą człowieczeństwa.

Obrazy Malwiny Cieślik trafiają do serc odbiorców. Urzekają swym pięknem, przypominając o drodze, którą kroczymy, o wolności, namiętnościach i tęsknocie za tym, co kryje się za horyzontem...

Wystawy indywidualne

* Zatoka Sztuki w Sopocie, 2019

* Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie, 2019

* Galeria MDK w Radomsku, 2019

* Cafe Belg, Częstochowa, 2018

* Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku, 2017

'Znów wędrujemy'. Praca Malwiny Cieślik
'Znów wędrujemy'. Praca Malwiny Cieślik 

Wybrane wystawy zbiorowe

* ArtRa Regionalne Muzeum w Radomsku, 2018

* Kobiecą ręką, MDK w Radomsku, 2017

* PKO BP Radomsko, 2002

* BWA Częstochowa, 2001

Konkursy

* 100 obrazów na 100-lecie niepodległości Polski, Galeria Omega, Toruń, 2018

* Pejzaż współczesny, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, 2018

* 45. Salon Zimowy, MCSW Elektrownia, Radom, 2018

* Biennale Piękne Sztuki, MDK Radomsko, 2018

Wyróżnienia

* Malarstwo-Rzeźba MDK Radomsko, 2008

Prace Malwiny Cieślik, głównie grafiki i malarstwo, są w wielu kolekcjach prywatnych, m.in. w Polsce, we Francji, Irlandii, Danii.

Obecnie twórczość artystki można oglądać w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka (ul. Dąbrowskiego 1) i w redakcji „Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka.

Zobacz wszystkie obrazy Malwiny Cieślik w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie).

'Mojry'. Praca Malwiny Cieślik
'Mojry'. Praca Malwiny Cieślik 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem