To Maria Dusza prezentuje w nietypowej częstochowskiej galerii swoje morskie krajobrazy. Ale nie tylko.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galeria Wejściówka to projekt, do którego zapraszani są utalentowani artyści związani z Częstochową i regionem. Współtworzą go Muzeum Częstochowskie, Cafe Skrzynka i częstochowska „Wyborcza”.

Bohaterką najnowszej wystawy jest Maria Dusza (ur. 1962). Od lat mieszka w Żarkach Letnisku. Przygodę z malarstwem rozpoczęła 10 lat temu, uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych przez Barbarę Pińczyńską. Malowanie stało się jej pasją i sposobem na życie. Pozwala na wyrażanie emocji i oderwanie się chociaż na chwilę od problemów dnia codziennego.

Praca Marii Duszy
Praca Marii Duszy 

Ulubioną techniką autorki są akwarele. Farby wodne pozwalają na stworzenie prac delikatnych i lekkich. Na wypełnienie nieprzewidywalnymi barwnymi plamami miejsc, które sprawdzają się jako tło. Tę delikatność akwareli dostrzec można w prezentowanych przez artystkę krajobrazach morskich – pięknych, przyciągających uwagę widza obrazach. Sugestywnych. Takich, dzięki którym można poczuć na skórze przyjemną morską bryzę...

W pracach z przedstawieniami kwiatów widać, jak ważny dla Marii Duszy jest dobór kolorów i oddanie szczegółów.

Praca Marii Duszy
Praca Marii Duszy 

Malarka należy do Grupy Artystycznej Metamorfozy prowadzonej przez Barbarę Pińczyńską w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie. Brała udział w plenerach artystycznych, m.in. w Lanckoronie (2010), Niedzicy (2015), Dańczowie (2017), Cieszynie (2018) oraz w wystawach zbiorowych poplenerowych w MDK w Myszkowie, a także w wystawie „Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim” w Muzeum Górnictwa w Zabrzu. W 2013 r. miała indywidualną wystawę „Oczami duszy” w MDK w Myszkowie. Jej prace są w kolekcjach prywatnych w Polsce, Austrii, Francji, USA, Niemczech, Australii.

Obecnie prace Marii Duszy można oglądać do 28 sierpnia w Muzeum Częstochowskim – Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47), w Cafe Skrzynka (ul. Dąbrowskiego 1) i w redakcji „Gazety Wyborczej” (ul. Dąbrowskiego 6a). A także – bezterminowo – na portalu czestochowa.wyborcza.pl. Wszystkie te miejsca składają się na wieloelementową galerię Wejściówka.

Zobacz wszystkie obrazy Marii Duszy w internetowej odsłonie Wejściówki (kliknij w zdjęcie).

Praca Marii Duszy
Praca Marii Duszy 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem