Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kolejną edycję plebiscytu rozpoczęliśmy w ostatnich dniach grudnia 2015 r. Przez blisko miesiąc kompletowaliśmy listy sportowców, trenerów i działaczy. Plebiscytowa kapituła spotkała się w tym czasie dwa razy. 19 stycznia wskazała dziesiątkę nominowanych. Zadaniem czytelników będzie wyłonienie z tej grupy laureatów.

Na najpopularniejszego sportowca Częstochowy i regionu Głosujcie TUTAJ Głosowanie potrwa do niedzieli 31 stycznia, a wyniki zaprezentujemy 5 lutego, podczas uroczystej gali w ratuszu. Przedstawimy wówczas wybranych przez Was najpopularniejszych sportowców oraz najlepszych trenerów i działaczy Częstochowy i regionu. Wręczymy wyróżnienia Nadziei, Ambasadorowi częstochowskiego sportu oraz sportowcom weteranom.

Kapitułę tworzyli Jerzy Raganiewicz, Ryszard Szydłowski i Bogusław Comer (wszyscy z RRPKOl.), Sławomir Gajda, Aleksander Wierny i Andrzej Szewiński (przedstawiciele urzędu miasta), olimpijczycy Stanisław Gościniak i Małgorzata Rydz oraz Tomasz Haładyj i Tadeusz Iwanicki z "Gazety Wyborczej". Nominowanych wybraliśmy z ponad 60 kandydatów, których rekomendowały m.in. lokalne kluby. Decyzja nie była łatwa, jesteśmy świadomi, że w dziesiątce zabrakło miejsca dla wszystkich, którzy przez cały 2015 rok ciężko pracowali i odnosili sukcesy.

Wśród nominowanych znaleźli się przedstawiciele siedmiu dyscyplin - triathlonu, podnoszenia ciężarów, kolarstwa, sportów samolotowych, speedrowera, siatkówki i pływania. Są tu zawodnicy od lat odnoszący sukcesy, jak Ewa Bugdoł, Matyna Klekot, Marcin Szymański czy Olga Wasiuk, ale w większości ci młodzi. Siatkarze Dawid Woch i Rafał Szumura, triathlonista Kacper Adam, który w poprzedniej edycji plebiscytu do końca walczył o zwycięstwo z Karoliną Klabis, a także pływak Juliusz Sawka stoją dopiero u progu kariery. Podobnie Marcin Skalik: pilot Aeroklubu Częstochowskiego ma 37 lat, ale w sporcie samolotowym dopiero niedawno skończył wiek juniora i przebojem wdarł się na podium w seniorskiej rywalizacji.

- Można powiedzieć, że wybraliśmy dziesiątkę sportowych nadziei, bo większość w tej stawce to zawodnicy, którzy mają przed sobą bardzo ciekawą przyszłość - ocenia prezes RRPKOl. Jerzy Raganiewicz. - Gratulujemy im dotychczasowych osiągnięć i życzymy, aby rok 2016 przyniósł kolejne sukcesy, także w naszym plebiscycie.

Plebiscyt organizują "Gazeta Wyborcza", Regionalna Rada Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Częstochowie, Wydział Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, TV Orion. Imprezę objął swoim patronatem prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak oddać głos za pomocą SMS?

Aby oddać głos w plebiscycie na swojego kandydata można również wysłać SMS pod numer 72466 (koszt SMS-a 2,46 zł z VAT) w treści wpisując CZ (kropka) kod kandydata, np. CZ.00

Z jednego numeru telefonu można wysłać dowolną liczbę SMSów dziennie na dowolnego kandydata z listy. Głosowanie trwa do 31 stycznia do godz. 23:59. Regulamin konkursu dostępny na czestochowa.wyborcza.pl i w siedzibie Gazety Wyborczej w Częstochowie, ul. Racławicka 6a.

Kacper Adam: CZ.01

Ewa Bugdoł: CZ.02

Łukasz Grela: CZ.03

Martyna Klekot: CZ.04

Juliusz Sawka: CZ.05

Marcin Skalik: CZ.06

Marcin Szymański: CZ.07

Rafał Szymura: CZ.08

Olga Wasiuk: CZ.09

Dawid Woch: CZ.10

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.