Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na rogu II Alei i al. Kościuszki stały jugosłowiańskie plastikowe budki z zapiekankami, za nimi był parking, a dalej – ale przed kinem „Wolność” – powstał wkrótce piętrowy blaszak z pierwszymi w mieście ruchomymi schodami:

MATERIAŁ KRZYSZTOFA KASPRZAKA

Dziś po żadnym z tych obiektów nie ma śladu: stoi tu DH Schott z wielosalowym Cinema City na piętrze. Takich miejskich (r)ewolucji przeżyliśmy po 1989 r. w Częstochowie wiele. Dlatego rozpoczynamy nową akcję „Wyborczej”, by starszym przypomnieć, a młodszym pokazać, jak zmieniły się nasze miasta – tudzież my sami. Chcemy z Wami stworzyć galerię zdjęć Częstochowy. Jako datę początkową przyjęliśmy właśnie rok 1989 – bo od zakończenia ery komunizmu zmiany na naszych ulicach mocno przyspieszyły.

Przeszukajcie swoje archiwa i albumy, zajrzyjcie do szuflad – na pewno macie zdjęcia, na których widać, jak na początku transformacji wyglądały nasze ulice, domy, urzędy, sklepy, samochody, place zabaw i rynki. Interesują nas wszystkie zdjęcia: jak się ubieraliśmy, jak pracowaliśmy i jak się bawiliśmy. Być może znajdziecie na nich Aleje bez kolorowych witryn, spacery po Promenadzie i tłumy hutników opuszczających bramę kombinatu.

Prześlijcie lub przynieście nam te fotografie (ul. Racławicka 6a, I piętro) – zeskanujemy je i zwrócimy właścicielom. Zdjęcia pokażemy w naszym serwisie internetowym, a część opublikujemy w wydaniu papierowym. Będziemy też robić porównania, by pokazać, jak wyglądają te same miejsca przed laty i obecnie.

Zdjęcia w wersji elektronicznej można przesłać TUTAJ (tu również regulamin naszej akcji) bądź mailem: listy@czestochowa.agora.pl.

Na początek akcji „Miejskie (r)ewolucje” zamieszczamy kilka zdjęć z naszych redakcyjnych archiwów – są to fotografie zarówno naszych fotoreporterów, jak i Czytelników, którzy swego czasu nam je udostępnili. Zdjęcie, którym u góry zilustrowaliśmy tekst, pokazuje III Aleję jeszcze z asfaltem, a przede wszystkim  topolami, które posadzono tu przed II wojną światową. Drugie zdjęcie już opisaliśmy: to pierwowzór DH Schott. A poniżej kolejne fotografie:

* * *

SŁAWOMIR SIERZPUTOWSKI

Jest to fotografia z VI Światowych Dni Młodzieży w 1991 r., wydarzenia, które przyciągnęło do Częstochowy kilka milionów osób. Widzimy kamienicę na rogu ul. Śląskiej i II Alei oblepioną ludźmi (gdzie te zasady bhp?) oczekującymi na przejazd Jana Pawła II. Warto też zwrócić uwagę na szyldy sklepów.

* * *

KRZYSZTOF KASPRZAK

W Alejach branże sklepów zmieniały się najszybciej, zgodnie z duchem czasu. Na początku lat 90. królowała branża wideo – tu kamienica nr 28 z „uroczym” napisem „kasety” na lewo od bramy.

* * *

GRZEGORZ SKOWRONEK

Ale już niebawem zaczęły pojawiać się tzw. sieciówki. Tu jedna z nich (rok 1998), dziś już zapomniana, w pawilonie Mleczarz w dzielnicy Północ. Dziś jest tu Biedronka.

* * *

GRZEGORZ SKOWRONEK

Ul. św. Rocha. Niby taka jak dziś, ale nie taka sama. Inne samochody, nie ma jeszcze „styropianozy” – tylko oryginalna cegła, ale już upstrzona szyldami. Za domów wyłania się ciemna, bo jeszcze nieoczyszczona, wieża Jasnej Góry.

* * *

GRZEGORZ SKOWRONEK

A teraz skok na Raków i stacja benzynowa przy trasie szybkiego ruchu. Dziś jest tu Shell, a obok Lidl.

* * *

KRZYSZTOF KASPRZAK

Wracamy do centrum – i znów Aleje z ich handlowym klimatem lat 90.

* * *

GRZEGORZ SKOWRONEK

I plac Biegańskiego zalany morzem asfaltu (dziś morzem granitu) – ale z samochodami, które wówczas tu królowały: przejście od kościoła św. Jakuba pod ratusz to była wówczas nie lada wyprawą!

* * *

TOMASZ WIERZEJSKI

I na koniec Jasna Góra – w przełomowym dla Polski roku 1989. Polowy ołtarz paulini budowali wówczas przy ścianie szczytowej kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, dopiero dekadę później powstał przy ścianie szczytowej bazyliki współczesny ołtarz, spięty linami i z baldachimem.

Czekamy na Wasze fotografie!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.