Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W celu uniknięcia nazwania mnie jakimś lewakiem informuję, że antykomunistą jestem od 6. klasy szkoły podstawowej. Nikt z mojej rodziny nie był w PZPR. Aha – i jeszcze jestem praktykującym rzymskim katolikiem, niezwiązanym z jakąś „uprzywilejowaną kastą”, jak niektórzy nazywają sędziów.

Nie ma obecnie partii, z której programem mógłbym się utożsamić i z pełnym przekonaniem ją poprzeć, więc nie wiem jeszcze, na kogo zagłosuję. Przekonajcie takich jak ja do głosowania na zjednoczoną prawicę, bo cztery lata temu pewne elementy głoszonego przed poprzednimi wyborami programu PiS mi się bardzo podobały: „pakiet dla demokracji”, „pokora, umiar, praca”, „koniec Bizancjum” i „uczciwość”.

A odnośnie do uczciwości, to właściwym będzie zaprezentowanie Wam powodów, dla których boję się PiS i nie chcę oddać im mojego głosu.

Przede wszystkim nie odpowiada mi eskalacja nienawiści i dzielenie społeczeństwa na „naszych” i „Polaków gorszego sortu”, a ja wtedy czuję się tym gorszym…Pamiętam czasy przed 1989 r., gdy nie było ważne, co chce premier, marszałek Sejmu czy Sejm, ale decydujący głos miał pierwszy sekretarz KC PZPR.

Teraz mamy prezesa zamiast pierwszego sekretarza.To, co się dzieje teraz, zmierza w tamtym kierunku i niektórzy już rozszyfrowują skrót PZPR, jako Polska Zjednoczona Prawica Rzeczpospolitej.

Bardzo chciałbym, żebyśmy oddychali czystym powietrzem, a ten rząd tylko obiecuje działanie – bo stawia na energetykę węglową i w „interesie polskich górników” sprowadza węgiel z Rosji, Mozambiku, a nawet z okupowanego Donbasu. Wprowadzone przez PiS regulacje odnośnie do farm wiatrowych i innych odnawialnych źródeł energii sprawiają, że inwestorzy wstrzymują swe działania.

Szyszko wycinał drzewa, a Morawiecki będzie je teraz miliardami sadził, ale efektami jakoś się nie chwali. Za to wycinka części Puszczy Białowieskiej to absolutna zbrodnia! Nieodwracalna za naszego życia! Unikat europejski dzielony z Białorusią lepiej traktowany jest przez Łukaszenkę niż przez naszych patriotów…

I jeszcze zgoda Ardanowskiego na stosowanie neonikotynoidów! Wyniszczmy pszczoły, a co…!

Nigdy nie było super ze służbą zdrowia, ale teraz to strach zachorować. Bałagan, który jest na SOR-ach, to zasługa Radziwiłła, który postanowił nocną opieką w przychodniach przenieść na SOR-y. Sieć szpitali, która według rządu miała poprawić kondycję szpitali, wpędziła je w poważne kłopoty. Efekt? Przez ostatnie cztery lata zniknęło 69 szpitali i cały czas zamykane są oddziały w kolejnych szpitalach. 300 zamkniętych oddziałów i kolejne prawie 300 zawieszonych.

Nie chcę kolejnych dwustu kilkudziesięciu milinów przekazanych do Torunia. Wolałbym, żeby te pieniądze były przeznaczone na służbę zdrowia, wsparcie niepełnosprawnych i pensje nauczycieli.

I przychodzi mi do głowy takie porównanie afer: Amber Gold to strata 850 milionów kilkunastu tysięcy prywatnych inwestorów. A popierane przez PiS SKOK-i to straty miliardów – sam SKOK Wołomin to przynajmniej 2 miliardy złotych.

Komisja ds. Amber Gold przez 3 lata nic nie wyjaśniła, więc nie potwierdzili zarzutów, że to poprzednicy. A jeszcze aresztowali gościa, który walczył o nadzór nad SKOK-ami i nieomal został zabity…

Boję się tej reformy sądownictwa. Jeżeli chcieliby zrobić prawdziwy porządek, to mogli spróbować tak: kto pracował tu i tu, wtedy i wtedy lub oskarżał / wydał taki a taki wyrok, jest pozbawiony stanowiska etc. Ale tak nie zrobili, bo musieliby ukarać sędziego Kryże, prokuratora Piotrowicza i wielu innym „swoich”. Ta reforma nic nie wniosła dla ludzi. To powrót do komunistycznego rozwiązania, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny to ta sama osoba. A „reforma” spowodowała wydłużenie czasu rozpatrywania spraw.

„Nasze sądy”, „nasza prokuratura”, żeby chronić naszych. Byli świadkowie, że w Oświęcimiu kolumna z Szydło jechała bez sygnałów dźwiękowych, ale tak prosta sprawa do tej pory pozostaje nierozwiązana. Jesteście pewni, że jeżeli uczestniczylibyście w wypadku samochodowym spowodowanym przez kogoś z PiS-u, to prokurator Was na pewno uczciwie potraktuje?

Czy uczciwym jest, że Jarosław Kaczyński nie został nawet przesłuchany w sprawie Srebrnej? Wyraził wyraźnie swoje zdanie i żaden prokurator nie ośmielił się wezwać go nawet na przesłuchanie.

Najwyższy Sąd Administracyjny nakazuje upublicznić listy poparcia dla kandydatów do KRS, a to urzędnik UODO informuje, że zajmie się sprawą. Czyli dla PiS sądy są dobre, gdy wydają wyroki im odpowiadające. Ciekawe, co takiego chcą ukryć? Sędziowie się popierali nawzajem, czy poparcie było mniejsze niż wymagane 25 osób?

Nie chciałbym także, żeby nasi wybrańcy traktowali samoloty jako taksówki podczas PRYWATNYCH wizyt gdziekolwiek. Cała wierchuszka latała prywatnie na miesięcznice do Krakowa wielokrotnie w statusie head. Można sprawdzić dane w sieci.

A jeżeli po wyborach na miejsce „ministra wojny” wróci Macierewicz, znów ośmieszając Polskę informacjami, że ktoś komuś sprzedaje lotniskowce za jednego dolara?

Już mielibyśmy helikoptery z różnym wyposażeniem: bojowe, bojowo-transportowe i sanitarne. Może trzeba było renegocjować kontrakt…? Ale nie, lobbysta Lokheed Martin, członek komisji smoleńskiej, „wykończył” caracale – jak sam powiedział. A pan Macierewicz kłamał, że „dwa pierwsze black hawki będą do końca roku”. Nieważne, co kto mówi, ale na czyją korzyść działa. Nie wiem, czy świadomie, czy nieświadomie, ale z wyniku jego działań Rosja może być naprawdę zadowolona.

A odnośnie do podkomisji i potem komisji smoleńskiej, to byłoby dobrze, żeby ktoś zaprezentował koszty i porównał je z wynikami prac – „kadłub samolotu” z wymalowanymi oknami, pękające parówki itd. A jeszcze słyszeliśmy w TV, gdy Antoni Macierewicz mówił po katastrofie, że ma świadków, że dwie, trzy osoby przeżyły! Po ostatnich wyborach na ten temat cisza!

Dzięki naszemu rządowi Rosja odzyskała prawo głosu w Radzie Europejskiej!

Stadniny koni arabskich – jedyna rzecz, w której byliśmy najlepsi na świecie! Nie zniszczył ich Hitler, bo „mogą się przydać gospodarce Rzeszy”, nie zniszczył Stalin, przymykając oko na złe – ziemiańskie pochodzenie kadry, a Kaczyński patriotycznie je rozwala!

Jeżeli nie macie dzieci lub wnuków w pierwszej klasie liceum lub technikum, to zapytajcie znajomych o ocenę wprowadzenia reformy edukacji. Nie rozumiem, jak można było zrobić coś takiego tym młodym ludziom…

Na koniec proponuję takie doświadczenie myślowe. Jesteś dowódcą 50-osobowego oddziału AK podczas II WŚ. Okrążyliście wioskę, w której 15 hitlerowców chce rozstrzelać grupę Polaków, a Twój oddział jest na najlepszych możliwych stanowiskach strzeleckich. Działasz czy sprawdzasz, czy to „nasi”, czy może ci „Polacy gorszego sortu”?

Czy może być prawdziwym patriotą ktoś, kto połowę swojego narodu uważa za gorszych Polaków?

Bardzo proszę o rzeczowe argumenty za.

Pozdrawiam serdecznie, Stanisław Masłoń

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.