Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gala Supermiasta wieńczy plebiscyt, który zorganizowaliśmy we wszystkich redakcjach lokalnych „Gazety Wyborczej”. To nasz sposób na podsumowanie i uczczenie 30-lecia samorządów.

Te trzy dekady to spektakularne metamorfozy, imponujące inwestycje, przemiany społeczne; nasze miasta są teraz zupełnie inne niż na początku lat 90. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, co nam się najlepiej udało? Zapytaliśmy o to mieszkańców 31 polskich miast.

Supermiasta. Z czego jesteśmy dumni?

W plebiscycie, który miał formę internetowego głosowania, wzięło udział ponad 39 tysięcy osób. Wyniki pokazały, jak bardzo nasze miasta się różnią – i jak bardzo są wyjątkowe. Nasza duma to np. pięknie odnowione deptaki, rynki czy bulwary (w Częstochowie Aleje o ledwie sześć głosów pokonały tramwaj na Błeszno), tereny nad rzekami i przywrócenie ich miastom (Szczecin, Bydgoszcz, Gorzów), inwestycje komunikacyjne (most Solidarności w Płocku, metro w Warszawie, lotnisko w Gdańsku), przedsięwzięcia gospodarcze (Targi Kielce, fabryka Opla w Gliwicach) i kulturalne (Literacki Sopot, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN i Teatr Stary), inicjatywy ekologiczne (walka ze smogiem w Krakowie), wreszcie – zjawiska społeczne (wielka solidarność wrocławian w czasie powodzi, wartości związane z hasłem „Wolne miasto Poznań”).

Miasta biorące udział w plebiscycie 'Supermiasta'Miasta biorące udział w plebiscycie 'Supermiasta' Rys. Jadwiga Lemańska

Supermiasta. Czas na finał i nagrody „Gazety Wyborczej”

Uroczyste podsumowanie plebiscytu – 16 czerwca. Ze względu na okoliczności gala odbędzie się online. Ale to nie ma wpływu na jej atrakcyjność. W programie: wystąpienie Adama Michnika, debaty z prezydentami polskich miast (o tym, jak zmieniały się samorządy przez 30 lat, o tym, jak walczyły z koronawirusem, o tym, jakie są ich relacje z rządem), muzyka (zagrają dla nas Wojciech Mazolewski, Warszawskie Combo Taneczne, Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy). A także wręczenie nagród specjalnych „Gazety Wyborczej” w kategoriach: Miasto Przemiany, Miasto Solidarne, Miasto Niepokorne. Całość poprowadzą Maciej Stuhr i Paula Skalnicka-Kirpsza, redaktor naczelna „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Gala będzie transmitowana na Wyborcza.pl. Zaczynamy we wtorek, 16 czerwca, o godz. 18.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.