Prawie pół miliona mieszkańców regionu częstochowskiego jest uprawnionych do udziału w dzisiejszych wyborach prezydenckich. W samej Częstochowie utworzono 135 obwodowych komisji. Sprawdź, gdzie jest lokal wyborczy, w którym możesz wziąć udział w głosowaniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Takich wyborów jeszcze w Polsce nie było. Członkowie komisji obwodowych siedzą w maseczkach lub przyłbicach oraz w rękawiczkach. Pomieszczenia z urnami wyborczymi będą co najmniej sześć razy w ciągu dnia zdezynfekowane oraz wietrzone nie rzadziej niż raz na godzinę.

Wyborcy także mają zachować ostrożność. Do lokalu wyborczego, jak do sklepu czy urzędu, powinni wejść w maseczce. Najlepiej z własnym długopisem, bo po co dotykać czegoś, czego dotykali także inni. Oczywiście długopisy będą dla tych, którzy własnych zapomnieli. Należy zachować dystans – na każdą osobę powinny przypadać 4 m kw. powierzchni lokalu.

Obwodowych komisji w regionie częstochowskim jest w sumie 435, w samej Częstochowie 135. Na całym terenie obsługiwanym przez delegaturę uprawnionych do głosowania jest ponad 471 tys. osób. W Częstochowie – ponad 174 tys. wyborców.

Wybory prezydenckie 2020 - gdzie głosować w Częstochowie?

Głosowanie potrwa do godz. 21. Do lokalu wyborczego poza maseczką i długopisem należy zabrać dokument potwierdzający naszą tożsamość ze zdjęciem. Po jego okazaniu otrzymamy kartę do głosowania. Karta będzie biała, formatu A4, ze ściętym prawym górnym rogiem (by dało się nałożyć nakładkę pisaną alfabetem Braille’a dla osób niewidzących i niedowidzących).

Na karcie w kolejności alfabetycznej będzie umieszczonych 11 nazwisk kandydatów na prezydenta RP, każde na szarym tle. Po lewej ich stronie będą kratki. W jednej z nich należy zaznaczyć wybranego kandydata – co najmniej dwoma przecinającymi się liniami. Gdy nie zaznaczy się żadnej osoby lub więcej niż jedną, głos będzie nieważny.

Gdzie głosować w Częstochowie? Tutaj sprawdzisz, gdzie jest Twój lokal wyborczy

Gdzie głosować w innych miastach – kliknij w odpowiedni punkt interaktywnej mapy:

Frekwencyjna stolica Polski

Państwowa Komisja Wyborcza będzie podawała w ciągu dnia informację o frekwencji. O jak najszerszy udział w głosowaniu apelują praktycznie wszyscy, w tym nasza redakcja. „Gazeta Wyborcza” przyzna tytuł Wyborczej Stolicy Polski temu miastu, w którym frekwencja będzie najwyższa. W ramach tej kampanii nie agitujemy. Jedynie zachęcamy: w niedzielę idź i głosuj. Zmobilizuj swoich bliskich, znajomych, sąsiadów i powalcz, by w wyborach prezydenckich to właśnie Twoje miasto pobiło rekord frekwencji. W rankingu będziemy brać pod uwagę 380 miast, które są siedzibami powiatów. Jeśli wybory nie rozstrzygną się w głosowaniu 28 czerwca, pod uwagę będziemy brać wynik z obu tur. Miasto, w którym frekwencja będzie najwyższa, otrzyma od nas tytuł Wyborczej Stolicy Polski.

Ale to nie wszystko. Miasta z aktywnymi obywatelami to najczęściej miasta ciekawe i warte odwiedzenia. Dlatego zwycięski samorząd otrzyma od „Wyborczej” wakacyjną kampanię promocyjną wartą 100 tys. zł. Mieszkańcom przekażemy także 10 tys. prenumerat cyfrowych „Wyborczej”.

Wyniki wyborów prezydenckich

Zaraz po zamknięciu lokali wyborczych zostaną podane wyniki sondażu exit poll realizowanego przez pracownię Ipsos dla telewizji TVN, Polsat i TVP. Jego wyniki podamy na wyborcza.pl .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem