Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Statek powietrzny" to określenie, które do sterowców pasuje lepiej niż do samolotów. Pochodzą one z wczesnej epoki rozwoju lotnictwa – pierwsze konstrukcje w charakterystycznym kształcie cygara wzniosły się ponad 120 lat temu. Ich złota era to lata 20. i 30. XX wieku, kiedy zdominowały połączenia transkontynentalne. Gigantyczne rozmiary i dostojny lot sterowców, przypominający właśnie żeglowanie po niebie, do dziś robią wrażenie.

Zeppelin NT to sterowiec nowej generacji. Potrafi latać z prędkością 100–125 km na godz., na maksymalnej wysokości 3000 m, choć jego normalna wysokość przelotowa to ok. 300 m. Ma aż 75 m długości, czyli jest największym obecnie sterowcem na świecie.

Należy do koncernu ZF, działającego m.in. w Częstochowie (d. TRW). Jaki firma ma związek ze sterowcami?

– Dla nas w ZF to „cygaro" ma szczególne znaczenie: dzięki niemu od ponad 100 lat istnieje firma. ZF założono w 1915 r., aby budować lepsze przekładnie do samolotów i pojazdów mechanicznych. Kontynuujemy tę działalność, ale jako firma innowacyjna i dostawca zintegrowanych systemów dla motoryzacji, robimy też znacznie więcej – rozwijamy systemy i produkty, które kształtują przyszłość motoryzacji! Do współczesnego Zeppelina NT, który we wrześniu będzie latał nad Polską i Czechami, wyprodukowaliśmy przekładnię nowej generacji – tłumaczą przedstawiciele firmy.

Dla czytelników częstochowskiej „Wyborczej" mamy dwa pojedyncze bilety na przelot zeppelinem. Można je zdobyć, odpowiadając na pytanie konkursowe: Jak wyobrażasz sobie przyszłość motoryzacji? Konkurs odbywa się na fanpejdżu „Wyborczej Częstochowa" – kliknij TUTAJ.

Odpowiedź nie powinna przekraczać trzech zdań. Konkurs potrwa do soboty, 4 września, do godz. 12. Najlepsze odpowiedzi wybierze jury (regulamin – TUTAJ).

Lot zeppelinem NT, ze zwycięzcami konkursu na pokładzie, zaplanowano na niedzielę, 12 września. Wystartuje z Lotniska Muchowiec w Katowicach o godz. 12.30. Przelot nad miastem potrwa ok. 45 min.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.