Gdzie najchętniej chodzicie na spacer w Częstochowie? Albo pobiegać czy pojeździć na rowerze? A może znacie fajne miejsce na piknik? Tylko do niedzieli czekamy na zgłoszenia do naszego plebiscytu "Miejsca z klimatem". Potem rozpoczniemy głosowanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gdy mówimy o terenach zielonych, pierwsze, co nam przychodzi do głowy w Częstochowie, to parki podjasnogórskie, Promenada Niemena, Lasek Aniołowski. Ale w każdym mieście jest też wiele miejsc nieoczywistych, z zielenią na wpół czy wręcz nieuporządkowaną, terenów tzw. otwartych, gdzie też (a może przede wszystkim) lubimy spacerować. W Częstochowie również ich nie brakuje. Warto sporządzić ich listę i zastanowić się, jak chronić ich rekreacyjny i ekologiczny charakter.

Mamy już kilka zgłoszeń: - Moim miejscem na spacery lub jazdę na rowerze jest teren za Sanktuarium Krwi Chrystusa. Można rozpocząć jazdę na rowerze lub spacer od Alei Brzozowej do Sanktuarium, potem wybrać różne trasy na lewo lub prawo pośród lasków i pól. Ostatnio tylko wycięto tam mnóstwo drzew, czyżby pod jakąś inwestycję drogową? Wracam najczęściej przedłużeniem ul. Traugutta – napisał Krzysztof Kasprzak, właściciel wytwórni filmowej Kas-Film.

Tereny wokół Sanktuarium Krwi Chrystusa na końcu Alei Brzozowej
Tereny wokół Sanktuarium Krwi Chrystusa na końcu Alei Brzozowej  Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Inny Czytelnik lubi spacerować od głównego wejścia na cmentarz komunalny – niejako przedłużeniem ul. Radomskiej przez lasy i laski w kierunku Szarlejki.

Z kolei na południu miasta przyjemnie spędza się czas nad zbiornikami hutniczymi na tyłach stalowni i dawnego szpitala hutniczego na Kucelinie. To dwa duże akweny przedzielone groblą, z których jeden jest tzw. ciepły, a drugi zimny. Służyły kiedyś do chłodzenia hutniczych instalacji, a dziś są popularne wśród wędkarzy, ale mało znane częstochowianom. Może z wyjątkiem mieszkańców Rakowa, a i to nie wszystkim.

Zbiorniki wodne na dawnych terenach hutniczych
Zbiorniki wodne na dawnych terenach hutniczych  Źródło: Openstreetmaps

Na zgłoszenia „miejsc z klimatem" czekamy do godz. 24 w niedzielę 8 maja pod adresami: listy@czestochowa.agora.pl, supermiasta@czestochowa.agora.pl (można też zgłosić pomysł w komentarzu pod tekstem). Spośród nich nominujemy dwanaście i poddamy je pod głosowanie na portalu Czestochowa.Wyborcza.pl. Tak powstanie, z udziałem Czytelników, ranking miejsc magicznych w naszym mieście.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeżeli ktoś lubi hałas i smród dobiegający ze stalowni to nikt nie może mu zabronić spaceru po grobli odzielającej rzekę Wartę od zbiornika ciepłego a jeszcze do tego łowić ryby i zabierać je do domu celem konsumpcji
  już oceniałe(a)ś
  1
  0