Kiedyś przy al. Kościuszki w Częstochowie działał specjalistyczny sklep z materacami do sypialni. Dziś już go tam nie ma. Czyżby popyt na taki towar był w naszym mieście niewielki? To źle, bo materac jest rzeczą ważną i trzeba go wybierać, radząc się fachowców.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Spanie w niewygodnym łóżku to żadne spanie – wiadomo. – Po kilku godzinach na niewłaściwym podłożu mięśnie są napięte, bolą. Przy spaniu na boku czujemy skutki ucisku m.in. kości ramieniowej albo kości miednicy – mówi Agnieszka Guz, fizjoterapeutka z firmy Profemed Sport i Rehabilitacja Grupy Lux Med. – Dlatego materac jest ważny. Jego wybór to decyzja, która odbija się na jakości życia.

Fizjoterapeuci uczestniczą w procesie produkcji materacy. Projektanci konsultują z nimi m.in. rozłożenie tzw. stref twardości, czyli tych miejsc w materacu, na które ciało naciska z większym ciężarem (np. biodra).

To nieprawda, że zdrowsze dla kręgosłupa jest spanie na twardym. Wystarczy zrobić test, spędzając noc choćby na podłodze. Deski nie zapewnią kręgosłupowi wystarczającego podparcia, mięśnie będą cały czas pracować, aby utrzymać właściwą postawę ciała... i rano wstaniemy jak poobijani.

Zdrowy bowiem jest tylko materac właściwie dobrany do ciała. Musi idealnie dopasowywać się do sylwetki leżącej na nim osoby. Najlepiej, by lekko uginał się na wysokości ramion i bioder, co spowoduje, że ciało zetknie się z nim całą swą powierzchnią. Zbyt twardy materac podpiera je tylko w kilku miejscach, a w rezultacie uciskane są naczynia krwionośne, kręgi są ściśnięte, mogą drętwieć palce u nóg. Z kolei na materacu zbyt miękkim kręgosłup nadmiernie się wygina.

Twardy czy miękki?

Materac trzeba wypróbować, kładąc się na nim w dwóch pozycjach. – Najpierw na boku – na właściwie dobranym materacu linia ciała między głową a miednicą jest prosta, bo materac się ugina. Potem na plecach, z dłonią wsuniętą pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa; wolna przestrzeń w tym miejscu oznacza, że materac jest zbyt twardy. Właściwie dobrany materac stawia lekki opór podczas wsuwania dłoni – wyjaśnia fizjoterapeutka.

Jednak poleżenie przez kilka minut w sklepie nie zawsze pozwala na trafną ocenę. Dlatego niektórzy producenci pozwalają na wymianę materaca nawet po kilkudziesięciu dniach użytkowania.

Materace oznaczane są symbolami: H2 – średnio twarde, H3 – twarde, H4 – najtwardsze. Te ostatnie polecane są osobom o wadze ok. 100 kg lub cięższym. Dla ważących 60–100 kg odpowiedni będzie H3, a dla dzieci – materac średnio twardy. Przy wątpliwościach można się zdecydować na wybór materaca dwustronnego, o dwóch stopniach twardości. Jest on też dobrym rozwiązaniem dla par z dużą różnicą wagi, śpiących w jednym łóżku.

Znaczenie ma również wzrost, bo u wyższych osób ciężar rozkłada się na większej powierzchni. Materace mają zwykle długość 190 lub 200 cm, z czego co najmniej 20 cm to zapas.

Sprężynowy czy z pianki?

Jest jeszcze sprawa techniki wykonania. Generalnie materace dzielą się na sprężynowe i piankowe. W Polsce te pierwsze kupowane są chętniej niż droższe wyroby z pianki.

Najbardziej tradycyjne są materace bonellowe, z nieosłoniętymi sprężynami ułożonymi jedna przy drugiej. Taki układ powoduje, że są odporne na duże obciążenia.

Sprężyny mogą też być schowane, każda osobno, w kieszonkach i łączyć się ze sobą jedynie w określonych punktach. To sprawia, że materac łatwiej przystosowuje się do zmiennej siły nacisku. Sprawdza się w łóżkach dla par.

Na piankach, które łatwiej poddają się ciężarowi, lepiej śpi się lżejszym osobom. A dla osób mających kłopoty z krążeniem, starszych i dla zmarzluchów pomocne mogą być materace z pianki termoelastycznej, reagującej na nacisk ciała i pod wpływem ciepła dopasowującej się do niego. Takie rozwiązanie stosowane jest w łóżkach rehabilitacyjnych i ortopedycznych.

Główny budulec materaca poprzekładany jest cienkimi matami z włókien i tworzyw o różnych właściwościach. To m.in. lateks – elastyczne wypełnienie ze spreparowanego mleczka kauczukowego, końskie włosie albo włókno kokosowe.

Jak dbać o materac

Fachowcy radzą, by ze względów higienicznych materac co jakiś czas wymieniać. Ten wysokiej jakości – po jakichś 10 latach, gorszej klasy – już po kilku. A w czasie użytkowania trzeba o niego odpowiednio dbać. Podstawowa zasada – materac nie może leżeć bezpośrednio na podłodze. Musi mieć stelaż, który zagwarantuje mu odpowiednią wentylację. Ważne jest też, by materac odwracać co najmniej raz na pół roku. Dzięki temu nie powstają odkształcenia, bo sprężyny pracują z takim samym obciążeniem po obu stronach. Dobrze jest też odwrócić go w kierunku głowa – nogi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem