Doskonała komunikacja, bezpieczeństwo, tereny zielone, plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, instalacje fotowoltaiczne, stacje ładowania samochodów elektrycznych - to tylko część pomysłów, które wyróżnia osiedle na Parkitce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak połączyć życie w centrum miasta i jednocześnie zapewnić mieszkańcom spokojną okolicę, która pozwala odprężyć się po pracy? Taką możliwość stwarza lokalizacja osiedla NOWA CZĘSTOCHOWA na Parkitce. Budowa rozpoczęła się w styczniu tego roku. Plan wznoszenia kolejnych budynków będzie realizowany sukcesywnie, co kilka miesięcy. Termin zakończenia prac budowlanych pierwszego z obiektów planowany jest na listopad 2022 r.

Za inwestycję odpowiada Grupa DOMBUD, którą tworzą trzy firmy: Przedsiębiorstwo Budowlane CZĘSTOBUD (mające na koncie ponad 400 zrealizowanych projektów), Centrum Materiałów Budowlanych DOMBUD (zapewniające pełen zakres oferty budowlanej) oraz Galeria Płytek LUX-DOM (oferująca materiały wykończeniowe).

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

- Takie połączenie trzech współpracujących ze sobą firm, które scala jeden właściciel, znacznie ułatwia planowanie i realizowanie inwestycji. Sprawia, że wywiązujemy się z tego zadania kompleksowo, a praca przebiega wyjątkowo sprawie - zaznacza Jakub Ziętara, dyrektor biura sprzedaży Grupy DOMBUD.

 

NOWA CZĘSTOCHOWA łączy postęp i tradycję

Skąd wzięła się nazwa osiedla? Ma ona podłoże historyczne. W latach 1717-1793 oraz 1801-1826, tak nazywano tereny u podnóża Jasnej Góry. W 1826 r. połączono je ze Starą Częstochową. Co istotne, obszar Nowej Częstochowy stanowi obecnie część dzielnicy Parkitka, czyli właśnie lokalizację osiedla budowanego przez Grupę DOMBUD..

- Nowa, czyli nowoczesna, bo tworząc osiedle czerpiemy z możliwości, które niosą ze sobą współczesne technologie. Korzystamy z nowatorskich rozwiązań, rozwijamy się wraz z postępem, ale przy tym szanujemy tradycję. Jesteśmy częstochowską firmą, jako lokalni patrioci budujemy dla naszego miasta. Nasze kolejne inwestycje również będziemy tworzyć pod szyldem Nowej Częstochowy. Jedna z nich także powstanie w przyszłości na Parkitce. Następne: w dzielnicach Grabówka, Raków i Wyczerpy - podkreśla Jakub Ziętara.

Wróćmy jednak do trwającej już budowy. Osiedle jest kompleksowe. Przestrzeń mieszkaniowa będzie odosobniona, stąd na parterze tych budynków nie będzie lokali usługowych. Te będą bowiem zlokalizowane w odrębnych obiektach umiejscowionych od strony ul. Okulickiego.

- Dom ma być domem. Nie łączymy tych dwóch kwestii i to wyróżnia naszą inwestycję. Udogodnienia będą jednak pod ręką mieszkańców, tak żeby wszędzie mieli blisko. W budynkach handlowo-usługowych znajdzie się z pewnością miejsce na siłownię, sklep spożywczy, punkty medyczne, prywatną szkołę czy szkołę nauki języków obcych - wylicza dyrektor biura sprzedaży.

Dojazd z dwóch stron, instalacja fotowoltaiczna, dwupoziomowe parkingi

Komfort towarzyszyć ma mieszkańcom Nowej Częstochowy na każdym kroku. Dojazd będzie więc prowadził z dwóch stron: od ul. Poleskiej i od ul. Okulickiego. Dzięki temu przepustowość będzie lepsza i łatwiej będzie dotrzeć tu mieszkańcom oraz ich gościom. Osiedle będzie bezpieczne, z zamkniętym wjazdem. Z myślą o zmotoryzowanych powstaną dwupoziomowe parkingi. Co więcej, na te podziemne zostaną wyposażone w gniazda do ładowania samochodów elektrycznych.

Postępowość to zdecydowany wyróżnik inwestycji. Przejawia się ona również za sprawą instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na dachu każdego budynku.

- Uzyskany dzięki tej instalacji prąd, będzie zasilał części wspólne budynków, czyli np. klatki, garaże, czy pełne zieleni ogrody między blokami. Dzięki temu koszty, które mogliby ponieść mieszkańcy, będą niższe nawet o ok. 75 proc. Ale stawiamy nie tylko na ekonomię, ale też na ekologię. Stąd właśnie pomysł z energią odnawialną, bo liczy się dla nas nie tylko komfort mieszkańców, ale i środowisko - mówi Krzysztof Badowski, dyrektor techniczny przedsięwzięcia.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, tarasy widokowe, moc roślinności

Nowa Częstochowa to inwestycja skierowana m.in. dla rodzin z dziećmi. Z myślą o nich na osiedlu powstanie okazały plac zabaw (wielkością ma on odpowiadać placom znanym z podjasnogórskich parków, które chętnie wraz z pociechami odwiedzają rodzice).

- To będzie plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko z nazwy. Miejsce, w którym milusińscy nie będą się nudzić. Miejsce, w którym wraz z rodzicami będą mogli radośnie, aktywnie i kreatywnie spędzać czas. Stawiamy bowiem na utrwalanie więzi i taką formę integracji. Dla nas ważne jest to, żeby nasi klienci byli zadowoleni. Czuli, że zamieszkali na osiedlu, które zostało dokładnie zaprojektowane i przemyślane, w którym po prostu żyje się dobrze - dodaje Krzysztof Badowski.

Oferowane mieszkania są bardzo różnorodne: od 26 m kw. po ponad 60 i 90 m kw. Wszystko po to, żeby dostosować się do indywidualnych potrzeb klientów. Na inny lokal zdecyduje się przecież małżeństwo z dwojgiem dzieci, na inny - osoba mieszkająca samotnie, a jeszcze na inny - młoda para.

Wszystkich z pewnością zachwycą jednak tarasy widokowe, które znajdą się na każdym budynku. Z nich widać będzie panoramę Częstochowy. Mieszkańcy docenią pewnie również to, że budynki mieszkalne będą oddzielone od siebie sporymi odległościami. Tak, by nikt nikomu nie spoglądał w okna (co charakteryzuje zazwyczaj duże osiedla) i by mieszkało się swobodnie, bez skrępowania.

Oczy cieszyć będą tereny zielone, bo na osiedlu wyrośnie moc roślinności. Każde z mieszkań na parterze, będzie miało także swój prywatny ogródek. Te wspólne, zakwitną pomiędzy blokami. Całość dopełni mała architektura: ławeczki, latarnie, kosze. Również fragmenty elewacji imitujące drewno wkomponują się w otoczenie, podkreślając, że to „zielone” osiedle. Wszystko musi być bowiem zrobione ze smakiem.
Więcej na https://nowaczestochowa.pl/

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat