Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2016 r. minęło 100 lat sto lat gdy w parku podjasnogórskim społeczeństwo Częstochowy – jeszcze pod zaborem rosyjskim – posadziło dąb z okazji 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Członkowie Komitetu Obrony Demokracji w Częstochowie uznali, iż okrągły jubileusz jest znakomitą okazją, by dąb formalnie uzyskał imię Dębu Konstytucji. Po uzyskania potrzebnych pozwoleń, 2 maja ub. roku na głazie z piaskowca przytwierdzono stosowną tabliczkę z logo KOD.

Galeria zdjęć z uroczystości z 2 maja 2016 r. - zobacz TUTAJ

2.05.2016, park # maja w Częstochowie. Odsłonięcie kamienia z tablicami informującymi, iż posadzony 100 lat temu dąb otrzymał imię 'Konstytucji'2.05.2016, park # maja w Częstochowie. Odsłonięcie kamienia z tablicami informującymi, iż posadzony 100 lat temu dąb otrzymał imię 'Konstytucji' Fot. Grzegorz Skowronek / AG

I to właśnie ona zniknęła w ostatnich dniach. Na pewno nie zrobił tego złomiarz, bo była plastikowa. Puste miejsce na głazie odkrył 4 maja tego roku mieszkaniec Częstochowy podczas spaceru w parku.

– Po powrocie do domu powiadomiłem o tym mailem oficera dyżurnego częstochowskiej komendy – mówi pan Marek.

Policja powiadomiła straż miejską (w pobliżu dębu jest kamera miejskiego monitoringu). Wkrótce tablice – a właściwie jej połamane resztki – zostały znalezione w pobliskich krzakach przez ekipę sprzątającą park. Zapis z kamery monitoringu okazał się mało przydatny, bo widok na głaz zasłaniają gałęzie drzew. Sprawą zajmuje się teraz I Komisariat.

Członkowie i sympatycy KOD-u nie mają wątpliwości, że nie był to zwykły czyn chuliganów, a tablicę z premedytacją zniszczyli ich przeciwnicy, z pobudek politycznych.

Sprawcy jak na razie pozostają bezkarni.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.