Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z powodu napiętej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w październiku na Podlasie wysłano ze śląskiego garnizonu policji kilkudziesięciu funkcjonariuszy drogówki, którzy stanęli na punktach wjazdowych do strefy objętej stanem wyjątkowym. Taką służbę pełni czterech policjantów z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Przed Świętem Niepodległości na polsko-białoruską granicę wysłano ponad 200 mundurowych z prewencji, którzy służą bezpośrednio na granicy. Dodatkowo skierowano tam także śląskich antyterrorystów. Jest też  dwoje funkcjonariuszy jedynego w śląskiej policji zespołu konnego - z Częstochowy. Ich zadaniem jest  patrolowanie terenu wzdłuż granicy.

Jedną z delegowanych z Częstochowy funkcjonariuszek jest uwieczniona na zdjęciu z granicy zabezpieczonej zasiekami z drutu kolczastego sierż. Katarzyna Lewińska. W październiku 2020 r. na koniu Larnaka wraz ze st. post. Wojciechem Grajcarem na koniu Van zdali egzamin I stopnia sprawdzający ich umiejętności i mogli przystąpić do służby patrolowej. W maju 2021 r. oboje zaliczyli egzaminy II stopnia - dowodząc zdolności do pełnienia służby w miejscach mocno zatłoczonych oraz zabezpieczania imprez masowych.

Sierż. Katarzyna Lewińska po egzaminieSierż. Katarzyna Lewińska po egzaminie Fot. Policja

W polskiej policji służy 60 koni i tyle samo jeźdźców w 6 jednostkach. Teraz na wschodniej granicy są konni policjanci z garnizonu wielkopolskiego, łódzkiego oraz z Częstochowy. Zespół konny Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie to jedyna tego typu jednostka śląskiej policji, powstała z połączenia drużyn konnych z Chorzowa i Częstochowy.

W Komendzie Miejskiej w Częstochowie zespół policji konnej powstał w 1998 r. Z początkiem 2020 r. śląska policja połączyła zespoły konne z Częstochowy i Chorzowa, tworząc jedno Ogniwo Konne w Częstochowie. Policjanci na wierzchowcach zabezpieczają imprezy masowe - głównie mecze piłkarskie -  nie tylko w Częstochowie, ale i w innych miastach w województwie, w których do tej pory się nie pojawiali. Ogniwo posiada pojazdy do przewozu koni służbowych, a połączenie komunikacyjne w całej aglomeracji Śląska jest na tyle dobre, że pozwala na szybki transport patroli konnych z Częstochowy. W tegoroczne wakacje policjanci na koniach z Częstochowy patrolowali m.in. akweny. Służbę zaczęli wokół zbiornika wodnego Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej, gdzie wszyscy podziwiali piękne wierzchowce, przecierali oczy ze zdziwienia, a nawet bili brawo. Nikt tam bowiem koni policyjnych dotąd nie widział.

Częstochowianie od wielu lat są przyzwyczajeni do policyjnych interwencji konnych funkcjonariuszy. Nie wszędzie jednak tak jest. Pod koniec września 2021 r. ogólnopolską sensację w mediach wzbudziła interwencja wobec agresywnego mężczyzny w centrum Katowic. Zarzucano wręcz policjantom brutalność. Na filmie zarejestrowany został moment, gdy mężczyzna został złapany przez policjanta na koniu. Próbował się wyrwać, gdy z naprzeciwka zbliżył się drugi policjant - również na koniu. Zatrzymany przewrócił się i niemal wpadł pod kopyta zwierzęcia. W tle słychać było krzyki osób zgromadzonych w pobliżu, prawdopodobnie znajomych mężczyzny. Zatrzymany siedział przez chwilę na chodniku, ale wykorzystując nieuwagę policjantów, wymknął się i ponownie rzucił do ucieczki. - Mężczyzna, uciekając przed funkcjonariuszami, próbował schować się w ogródku jednej z restauracji przy ul. Staromiejskiej. Policjanci nie dali się jednak zwieść i odnaleźli mężczyznę - mówiła podkomisarz Agnieszka Żyłka, rzeczniczka katowickiej policji. Był on pod wpływem alkoholu. Miał znieważyć funkcjonariuszy oraz używać wulgaryzmów w miejscu publicznym. Rzecznika tłumaczyła wówczas dziennikarzom, że w trakcie interwencji policjant nigdy nie zsiada z konia.

 
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.