Można będzie biegać od świtu do zmierzchu, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, śpiewać patriotyczne pieśni, słuchać Chopina. Już na kilka dni przed 11 listopada rozpocznie się w Częstochowie świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Poczarujemy dla Was w Częstochowie - obiecują Skrzypotrąby, które wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Czarować będą też inni, m.in. Linus Roth, Adam Bałdych i Huberman String Quintet. Są jeszcze bilety na ich koncerty.
Filharmonia Częstochowska inauguruje sezon artystyczny. Zacznie go najbardziej znanymi kompozycjami Wojciecha Kilara: słynną "Orawą", nawiązującą do tradycji muzycznych Podhala, oraz ścieżką dźwiękową do oskarowego filmu "Dracula". Zabrzmi także gitarowy koncert "Ink Dark Moon" Joby'ego Talbota.
Filharmonia Częstochowska inauguruje sezon artystyczny. Zacznie go najbardziej znanymi kompozycjami Wojciecha Kilara: słynną "Orawą", nawiązującą do tradycji muzycznych Podhala, oraz muzyką do oskarowego filmu "Dracula". Zabrzmi także gitarowy koncert "Ink Dark Moon" Joby'ego Talbota.
Tradycyjnie Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury rozdano podczas Dni Częstochowy-święta miasta, obchodzonego w miniony weekend już po raz 32.
W Częstochowie rozpoczęły się kursy mistrzowskie, w których uczestniczą młodzi pianiści z Chin. Na tej nauce skorzystają także częstochowianie. Czekają na nich trzy koncerty symfoniczne z muzyką Chopina, Mozarta, Ravela. Wstęp na wszystkie jest wolny.
W programie jest siedem koncertów, wszystkie dla słuchaczy są bezpłatne. Muzyki w wykonaniu artystów Filharmonii Częstochowskiej będzie można słuchać aż do końca sierpnia. Inauguracja Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego - w niedzielę 30 czerwca.
Orkiestra symfoniczna, dwa chóry i soliści wykonają w piątek 14 czerwca jeden z najpopularniejszych utworów wokalno-instrumentalnych ubiegłego wieku.
Za sprawą tych międzynarodowych festiwali Częstochowa co roku staje się na kilka dni ośrodkiem pulsującym różnymi odmianami jazzu tradycyjnego. Kolejną edycję ponownie otworzy parada nowoorleańska, a zakończy piknik na ul. Jazzowej. Tylko na konkurs dla młodych muzyków trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.
Utwory m.in. Telemanna i Vivaldiego zabrzmią podczas koncertu, który odbędzie się w piątek 26 kwietnia w kościele św. Stanisława Kostki. Wystąpią orkiestra i chór Filharmonii Częstochowskiej.
Ta symfonia jest ostatnią, która skomponował Franz Schubert. Rękopis znaleziono dekadę po jego śmierci. W piątek 19 kwietnia orkiestra Filharmonii Częstochowskiej wykona IX Symfonię C-dur "Wielką". Dla wielu to najlepszy utwór austriackiego kompozytora.
W poniedziałek 25 marca w filharmonii częstochowskiej wystąpi Paweł Domagała. Artysta przyjedzie do Częstochowy z własnym programem stand-upowym "Zresztą nieważne". To będzie jazda bez trzymanki, pełna radykalnych żartów i bezpośredniego kontaktu z publicznością - zapewniają organizatorzy. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 19.
Po raz pierwszy częstochowskie Senioralia doczekają się wiosennej odsłony. Imprezę zaplanowano 3 i 5 kwietnia. W koncertowym menu Andrzej Rybiński, Skaldowie oraz częstochowskie Grube Ryby. Już można kupować bilety.
- Poczujecie muzyczny klimat lat 70. i 80. ubiegłego wieku - obiecują organizatorzy koncertu, zaplanowanego 8 marca w Częstochowie. Będzie swoistym hołdem oddanym Mirze Kubasińskiej, solistce zespołów Blackout i Breakout.
Będą jubileusze i podróże w czasie, muzycy wystąpią "bez prądu" albo przedstawią zupełnie nowe aranżacje swoich utworów. W nadchodzących tygodniach w Częstochowie zaplanowano sporo ciekawych koncertów dla miłośników rocka, popu, nawet poetyckich ballad.
Dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, twórca Chóru Collegium Cantorum, młody grafik oraz pasjonat lokalnej historii zostali docenieni za wkład w rozwój kultury w województwie śląskim w 2023 r. W sumie tak uhonorowano kilkanaście osób.
Wbrew pozorom na podjęcie decyzji nie zostało zbyt dużo czasu. Jeśli przypadające 14 lutego walentynki chcecie spędzić, np. słuchając koncertu albo oglądając film czy spektakl, już teraz warto zadbać o bilety.
Merentibus, nagrody związane z miejskimi programami, wyróżnienia za zasługi dla woj. śląskiego i nagrody za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską promującą Częstochowę - tegorocznych laureatów poznaliśmy w poniedziałek, 15 stycznia.
Filharmonia Częstochowska na czas karnawału proponuje dwa koncerty z udziałem orkiestry symfonicznej i jeden - chóru. Wszystkie wypełnione znanymi i lubianymi utworami. Można jeszcze kupić bilety.
Mijający rok przyniósł sporo zmian w organizacji częstochowskiej kultury. Czy korzystnych - czas pokaże. Tylko w teatrze magistrat wciąż utrzymuje stan tymczasowości.
- Powrót do największych hitów The Beatles jest niezapomnianym przeżyciem - zapewniają organizatorzy koncertu, który odbędzie się w Częstochowie we wtorek, 12 grudnia. Imienowski Jazz Set przedstawi na nim niecodzienne interpretacje piosenek legendarnego zespołu.
Muzycy grali, politycy wymieniali uściski, a dyrektor Filharmonii Częstochowskiej obliczał, że prawie cała pierwsza dotacja z urzędu marszałkowskiego pójdzie na konieczne remonty, na które od lat nie mógł sobie pozwolić.
Umowa już jest podpisana, 30 listopada podczas sesji częstochowscy radni ją potwierdzą. Filharmonia Częstochowska będzie instytucją, którą wspólnie prowadzi miasto i samorząd województwa śląskiego.
Poeta, kompozytor, malarz właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Chociaż mieszka w Warszawie, na miejsce świętowania wybrał Częstochowę. W środę podczas jubileuszowej gali w filharmonii Janowi Wołkowi towarzyszyły tuzy polskiej kultury.
Jego specjalnością jest muzyka Chopina, ale nie stroni od innego repertuaru. Nawet czuje "nieodwzajemnioną miłość do jazzu" i czasem próbuje go grać - zdradza. Recital światowej sławy pianisty odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej w piątek, 24 listopada. Są jeszcze bilety na to wydarzenie.
Na razie kwota jest jeszcze ustalana, negocjacje stanęły na 2 mln zł rocznie. Trwającym do 5 listopada konsultacjom społecznym poddano projekt zmian w statucie Filharmonii Częstochowskiej. Uwzględniają udział samorządu województwa śląskiego w prowadzeniu tej miejskiej instytucji.
Poeta, kompozytor, malarz właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Chociaż mieszka w Warszawie, na miejsce świętowania wybrał Częstochowę. Nic dziwnego: bywa tu i ma wielu sympatyków. Na jego benefis można jeszcze kupić bilety. Wystąpią znamienici goście.
Brytyjka i Portugalczyk na skrzypcach, Amerykanin na fortepianie, razem z nimi polscy muzycy na skrzypcach, wiolonczeli i kontrabasie. Ten międzynarodowy skład zagra wspólnie w piątek 27 października w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej.
Zespół Instrumentów Dętych Filharmonii Częstochowskiej zagra w piątek, 20 października, w kościele św. Stanisława Kostki. W programie koncertu znalazły się utwory m.in. Antonina Dvoráka, Gustava Holsta i Richarda Straussa.
Co najmniej trzy lata potrwa współpraca magistratu i urzędu marszałkowskiego przy prowadzeniu filharmonii w Częstochowie. Przygotowania do podpisania umowy są na ostatniej prostej. Trzeba jeszcze m.in. zatwierdzić nowy statut i przeprowadzić społeczne konsultacje.
- Zaprezentujemy różnorodne skrzypcowe i wiolonczelowe emploi, od klasyki poprzez muzykę etniczną aż do jazzu - zapowiada dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, która jest organizatorem Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Podczas inauguracji wystąpi Elly Suh, będzie też można zobaczyć legendarne instrumenty Stradivariego i Guarneri del Gesu.
Pierwszy oficjalny koncert w nowym sezonie artystycznym - już 79. - odbędzie się w piątek 22 września. W programie m.in. kompozycje Maurice'a Ravela, a wśród muzyków - pianistka Lily Phee.
- Talent, praca i dorobek twórczy rodzimych artystów i ludzi kultury to najlepsza wizytówka naszego miasta - mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, gratulując nagrodzonym podczas uroczystości w Filharmonii Częstochowskiej.
Nie w piątek, 30 czerwca, ale dopiero za kilka miesięcy zostanie podpisana umowa o wspólnym prowadzeniu Filharmonii Częstochowskiej przez miasto i urząd marszałkowski w Katowicach. Są jeszcze formalności do załatwienia.
W tym roku muzyka w wykonaniu artystów Filharmonii Częstochowskiej zabrzmi m.in. na Przeprośnej Górce, w Żarkach, Kamyku, Koziegłówkach. Koncerty będą się odbywać przez całe wakacje. Inauguracja Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego - w niedzielę, 25 czerwca.
Jest decyzja sejmiku śląskiego: Filharmonię Częstochowską poprowadzą wspólnie miasto i samorząd wojewódzki. Podpisanie umowy o współpracy 30 czerwca.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.