Częstochowskiej uczelni technicznej udało się uzyskać dofinansowanie na zakup urządzenia od amerykańskiej firmy.
Budowy i rozbiórki, wydarzenia polityczne i ruchy kadrowe, a w tle czasami też pieniądze. Tak wyglądał miniony 2024 rok w Częstochowie.
Uniwersytet Jana Długosza obruszony, Politechnika Częstochowska uszczęśliwiona - premier Donald Tusk przyznał polskim uczelniom 1,5 mld zł w obligacjach.
Ponad 2 tys. miejsc oferują w akademikach dwie państwowe szkoły wyższe w Częstochowie. Były podwyżki, ale dla wielu studentów to nadal najbardziej atrakcyjna opcja zakwaterowania. Kto jednak szuka lokum do wynajęcia, może spotkać się z pełną otwartością pod względem "narodowości, orientacji, tożsamości".
Po prawomocnym wyroku uznającym rektora Politechniki Częstochowskiej za kłamcę lustracyjnego prof. Norbert Sczygiol opublikował oświadczenie, w którym skarży się na hejt, odsłania kulisy swej nieobecności w sądzie i zapowiada kasację do Sądu Najwyższego.
Na uczelniach z województwa śląskiego rozpoczyna się druga tura rekrutacji na studia. Kandydaci mogą przebierać w kierunkach, na których zostały wolne miejsca.
Na miesiąc przed upływem kadencji z funkcji zrezygnował rektor Politechniki Częstochowskiej. Pismo nosi datę 22 lipca. Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał prawomocnie, że Norbert Sczygiol skłamał w oświadczeniu lustracyjnym, że nie współpracował z peerelowską SB.
Na rozprawie we wtorek 23 lipca Sąd Apelacyjny w Katowicach prawomocnie utrzymał wyrok I instancji. Tym samym Norbert Sczygiol od dnia ogłoszenia wyroku nie może pełnić przez 5 lat funkcji publicznych. Kadencja rektora upływa mu z końcem sierpnia. Przysługująca kasacja do Sądu Najwyższego nie zawiesza wykonania wyroku.
Uczelnie z województwa śląskiego zamykają pierwszą turę rekrutacji na studia. Na udział w drugim naborze będą mieć szansę maturalni poprawkowicze.
Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego tradycje hutnicze i obchody Dnia Hutnika wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. - Obchody Dnia Hutnika istotnym wydarzeniem dla nauczycieli akademickich oraz studentów kierunków i specjalności metalurgicznych w Politechnice Częstochowskiej - podkreśla resort kultury.
Miasta przyszłości to koncepcja, która w najbliższych latach będzie istotnym zagadnieniem analizowanym przez architektów, urbanistów, ekologów, informatyków, ekonomistów czy badaczy trendów. Politechnika Częstochowska ma ambicje, aby ich wykształcić.
Sąd Apelacyjny w Katowicach po raz drugi odłożył termin rozpatrzenia apelacji Norberta S., który został nieprawomocnie uznany za kłamcę lustracyjnego. Niewykluczone zatem, że ciągnące się od lat za rektorem Politechniki Częstochowskiej domniemanie współpracy z peerelowską bezpieką, nie zostanie prawomocnie wyjaśnione do końca jego kadencji, upływającej 1 września 2024 r.
Wybory odbyły się w czwartek 18 kwietnia. Funkcję rektora Politechniki Częstochowskiej w kadencji 2024-2028 będzie pełnił Marek Warzecha, profesor PCz. - O wyborze rektora został powiadomiony minister nauki - poinformował przewodniczący Kolegium Elektorów prof. Felicjan Bylok.
Prof. Norbert Sczygiol, ustępujący rektor, zaprzecza oskarżeniom, że wszelkimi sposobami forsuje "swojego człowieka" na następcę. Konkurentka w rywalizacji o fotel rektora w obawie przed manipulacjami obecnych władz uczelni zaangażowała nawet kancelarię prawną.
W przyszłości tzw. zielony wodór ma zrewolucjonizować europejską gospodarkę. Technologia na razie raczkuje, ale Częstochowa jest jednym z pierwszych miast, w których ma powstać hub wodorowy. Przedsięwzięcie zrealizuje ARP Energia, która współpracuje z Politechniką Częstochowską.
Znajdujące się na terenie Politechniki Częstochowskiej ulica i rondo zyskały patronów - zdecydowali o tym na ostatniej sesji częstochowscy radni.
Rozprawa apelacyjna uznanego nieprawomocnie za kłamcę lustracyjnego prof. Norberta S. nie doszła do skutku. Obrońca oskarżonego przez IPN rektora Politechniki Częstochowskiej złożył wniosek o wyłączenie jednego z sędziów.
Obecny prorektor ds. nauki prof. Janusz Kapuśniak jest jedynym kandydatem na rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Kandydatów na rektora Politechniki Częstochowskiej można zgłaszać do 11 marca.
Obie częstochowskie uczelnie publiczne zapraszają studentów na studia II stopnia. Oferta skierowana jest przede wszystkim do absolwentów kierunków, na których studia I stopnia trwają nieparzystą liczbę semestrów.
Po sukcesach w konstruowaniu przez studentów Politechniki Częstochowskiej łazików marsjańskich, uczelnia przymierza się do budowy bolidu mogącego ścigać się w tzw. Formule Student. W pierwszym etapie rozstrzygnięto konkurs na graficzny wizerunek pojazdu.
Najbliższa giełda książek i innych wydawnictw odbędzie się wyjątkowo nie w niedzielę, lecz w sobotę - 21 października. Miejsce jest to samo: klub Politechnik przy al. Armii Krajowej 36a.
To już 75. rok akademicki w historii Politechniki Częstochowskiej. Studia w niej zaczyna o 200 studentów więcej niż przed rokiem.
Inflacja nie odpuszcza, co odczują także studenci w Częstochowie. Obie państwowe szkoły wyższe podniosły ceny w swoich akademikach, ale UJD bardziej: za miejsce w pokoju dwuosobowym trzeba będzie zapłacić o 22,5 proc. więcej niż w poprzednim roku akademickim.
Politechnika Częstochowska ma jeszcze miejsca na wszystkich proponowanych przez siebie kierunkach, Uniwersytet Jana Długosza na części rekrutację już zamknął. Zainteresowanie studiami lekarskimi zdaje się większe niż rok temu.
Tylko na stacjonarny kierunek lekarski zapisało się 1932 osób, a limit miejsc wynosi 60. Dopiero się okaże, ilu kandydatów potwierdzi chęć studiowania w Częstochowie, bo mogli się zgłaszać także na inne uczelnie.
Na 102 uczelnie akademickie Politechnika Częstochowska jest 42. i spadła o 10 miejsc. Uniwersytet Jana Długosza znajduje się w siódmej dziesiątce, a rok temu był w szóstej. Za to nadal jest najlepszą uczelnią pedagogiczną w kraju, choć pierwszym miejscem musiał się podzielić z uniwersytetem w Słupsku.
Obie częstochowskie uczelnie państwowe prowadzą od 1 czerwca nabór przyszłych studentów. Tylko na UJD na chętnych czeka nawet 3400 miejsc.
Wyrok - nieprawomocny - zapadł 30 maja 2023 r. w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Zarówno proces, jak i uzasadnienie wyroku są niejawne.
Technologie wytwarzania implantów i narzędzi medycznych oraz projektowanie i logistyka materiałów to dwa nowe kierunki, które wprowadza do oferty kształcenia Politechnika Częstochowska.
Miejscem sobotnich juwenaliowych wydarzeń jest - jak i w piątek - plac przy Wydziale Inżynierii Materiałowej i Informatyki oraz Zarządzania PCz na częstochowskim Tysiącleciu. Gwiazdą koncertu będzie Margaret.
W czwartek, 18 maja rozpocznie się w Częstochowie doroczna Wiosna Studentów. Organizują ją dwie największe uczelnie w mieście: Politechnika Częstochowska i Uniwersytet Jana Długosza. W programie tradycyjnie są korowód studencki i seria koncertów.
Na pustyni w amerykańskim stanie Utah po raz kolejny zmagać się będą łaziki marsjańskie zbudowane przez studentów z całego świata. Modernity 3 z Częstochowy jest już w drodze, wkrótce za nim pojadą jego twórcy.
"W samo południe w Bibliotece" - taki tytuł pokazowi swoich kreacji dała związana z Częstochową projektantka Wioletta Podsiadlik. Prezentacja odbyła się w czwartek 9 marca w Bibliotece Głównej Politechniki Częstochowskiej.
"Książkowanie" to giełda starych i nowych książek, wydarzenie skierowane do wszystkich zainteresowanych czytelnictwem, hobbystów i pasjonatów dobrej książki. Tym razem do swej biblioteki zaprasza miłośników książek Politechnika Częstochowska.
Startuje nowa edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego. Oferuje wykłady i zajęcia laboratoryjne dla uczniów szkół średnich z całego regionu. Zapisy trwają do 15 lutego, liczy się kolejność zgłoszeń.
Na UJD do 21 lutego, na PCz - do 8 lutego. Trwa zimowa rekrutacja nowych studentów na częstochowskich uczelniach.
Rafał Rygalik, student Politechniki Częstochowskiej, został mistrzem WorldSkills Poland we frezowaniu CNC podczas konkursu w Gdańsku. Będzie reprezentował Polskę na kolejnym, kontynentalnym szczeblu zawodów - czyli EuroSkills.
Za 350 tys. zł na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki PCz powstało laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu. Studenci poznają tu m.in. tajniki funkcjonowania samochodów hybrydowych.
Masz metalowe puszki po konserwach czy karmie dla zwierząt? Dostarcz je na Politechnikę Częstochowską. Posłużą do produkcji świec okopowych, przy których będą się mogli ogrzać ukraińscy żołnierze.
Karmisz zwierzaka jedzeniem z puszki? Kupujesz na święta brzoskwinie, ananasa czy groszek do sałatki? Nie wyrzucaj metalowych opakowań. Umyj i dostarcz na Politechnikę Częstochowską. Ukraińscy absolwenci częstochowskiej uczelni prowadzą akcję "Zbieramy ciepło dla Ukrainy".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.