Pokrzywdzona została poinformowana o karze, ale nie wiadomo, jaka ona jest. - Decyzja jest nieprawomocna, ksiądz się od niej odwołał - tłumaczy tajemnicę w sprawie kary dla księdza Tomasza K. rzecznik archidiecezji częstochowskiej.
Biskup-senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz nie przebierał w słowach podczas Apelu Jasnogórskiego w Święto Niepodległości. Oskarżył rząd Donalda Tuska o łamanie konstytucji. - Znamy takie przypadki z historii, które zawsze koniec końców prowadziły do systemowego zamordyzmu - ogłosił biskup.
Częstochowa - duchowa stolica Polski, gdzie na Jasną Górę zmierzają rok w rok pielgrzymki maturzystów - w religijnej edukacji nie odbiega od reszty kraju. Systematycznie spada liczba uczennic i uczniów na lekcjach religii.
Sąd Okręgowy w Częstochowie nie znalazł okoliczności łagodzących i utrzymał prawomocnie wyrok czterech lat i dwóch miesięcy więzienia dla Stanisława Ś., byłego wikarego w jednej z częstochowskiej parafii. Ksiądz został zatrzymany w lipcu 2022 r. pod zarzutem popełnienia przestępstw o podłożu seksualnym wobec dwóch niepełnoletnich dziewcząt.
Skandale wywołane alkoholem nie sprawiły, że metropolita częstochowski zdecydował się odsunąć z parafii pod Radomskiem proboszcza Tomasza K. Ksiądz ma w Częstochowie proces kanoniczny w sprawie molestowania w przeszłości nastolatki, ale pracy z dziećmi i młodzieżą też mu nie zakazano. Teraz Tomasz K. znów stał się medialnym "bohaterem" - po brawurowej ucieczce przed policyjną kontrolą.
Dopiero skandal wywołany alkoholem sprawił, że biskupi zdecydowali się odsunąć z parafii pod Radomskiem proboszcza Tomasza K. Ksiądz ma w Częstochowie proces kanoniczny w sprawie molestowania nastolatki, ale pracy z dziećmi i młodzieżą mu nie zakazano.
Kościół. Wielu biskupów wydało dyspensę na piątek, 31 maja. Wśród tych, którzy zgody na jedzenie mięsa nie dali, jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Przed Sądem Rejonowym w Częstochowie rozpoczął się proces księdza Jarosława G. oskarżonego o "czynności seksualne" wobec nastoletniego ucznia. - To słowo przeciwko słowu - mówił duchowny przed wejściem na salę rozpraw. Twierdzi, że jest niewinny.
Tuż przed ogłoszeniem przez Bartłomieja Sienkiewicza swojej dymisji z funkcji ministra kultury, resort poinformował, że na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego została wpisana Warszawska Piesza Pielgrzymka - jedna z najstarszych na Jasną Górę.
Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi audyt umów zawartych w ramach konkursu znanego powszechnie jako "willa plus". Największym w województwie śląskim beneficjentem pieniędzy rozdawanych przez Przemysława Czarnka była fundacja księży pallotynów z Częstochowy.
Ksiądz Daniel Galus z zakazem sprawowania obrzędów i noszenia szat liturgicznych ogłosił, że on i jego wspólnota - nieuznawana przez biskupów za katolicką - zostali okradzeni z nieruchomości, samochodów i pieniędzy. Chodzi o majątek warty co najmniej 4,5 mln zł. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.
Jako starszy o 21 lat dojrzały mężczyzna zainicjował z małoletnią parafianką najpierw relację przyjacielską, a gdy ukończyła 15 lat - emocjonalnie-seksualną. To fragment wyroku wobec wikarego z Częstochowy i szkolnego katechety. Za przestępstwa o charakterze seksualnym, których ofiarami były dwie nastolatki, ma spędzić za kratami 4 lata i 2 miesiące.
Na wyznaczenie terminu rozpoczęcia procesu czeka w Sądzie Rejonowym w Częstochowie sprawa duchownego, który miał dwukrotnie molestować nieletniego. Po raz pierwszy - jak wynika z aktu oskarżenia - gdy chłopiec nie miał skończonych 15 lat.
Nim barwny pochód ruszy w sobotę, 6 stycznia przez centrum Częstochowy, wierni o godz. 14 wezmą udział w mszy św. w archikatedrze. Świętowanie zakończą na dziedzińcu przed jasnogórską bazyliką.
Abp. Wacławowi Depo nie udało się rozwiązać sporu ze zbuntowany księdzem z pustelni na Jurze, za to przeciął wieloletnią zmowę milczenia wokół kontrowersyjnego przywódcy wspólnoty Mamre. Metropolita w minionym roku nieustannie przestrzegał przed laicką Europą - wszak nowe powołania mógł policzyć na palcach.
W porównaniu z ogólnopolską średnią mamy mniej wiernych na niedzielnych mszach, mniej osób przystępujących do komunii, za to uczniów na religii więcej. Ale i tak od 2019 r. w szkołach wszystkich typów ubyło ich blisko 6 proc.
Raz w roku Kościół katolicki w całej Polsce zlicza, ile osób pojawia się na niedzielnych mszach, a ile z nich przystępuje do komunii. 22 października odbędzie się kolejna taka akcja - także w Częstochowie i regionie. Ostatnie opublikowane dane dotyczące archidiecezji częstochowskiej dobre dla niej nie były.
W częstochowskich szkołach średnich z lekcji religii zrezygnowała już ponad połowa uczniów. W podstawówkach rodzice wypisali prawie co piąte dziecko. Lepiej nie będzie, bo w skali kraju - jak pokazują dopiero teraz ujawnione dane ze spisu powszechnego - znacząco spadł także udział katolików w społeczeństwie.
Ośmiu młodych mężczyzn z archidiecezji częstochowskiej zdecydowało się na studia w seminarium duchownym w Częstochowie. To i tak sukces, bo w Krakowie w pierwszej turze egzaminów wstępnych zgłosił się tylko jeden zainteresowany.
Nie milkną echa seksualnej imprezy w mieszkaniu wikarego parafii w Dąbrowie Górniczej, szefa sosnowieckiego wydania tygodnika "Niedziela". Krytyczne głosy płyną też ze strony duchownych. Dołączył do nich ks. Daniel Galus, od dawna skonfliktowany z metropolitą częstochowskim. Na niedzielnym kazaniu mówił o ukrywaniu podobnych ekscesów na terenie archidiecezji częstochowskiej.
Głośne już w całej Polsce spotkanie z udziałem męskiej prostytutki urządzono u księdza Tomasza Z. w jego służbowym mieszkaniu przydzielonym jako duchownemu parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. To - dziś już były - redaktor naczelny sosnowieckiej mutacji "Niedzieli" z centralą w Częstochowie.
Po odsunięciu kontrowersyjnego egzorcysty ks. Włodzimierza Cyrana na czele katolickiej wspólnoty Mamre stanął - wyznaczony przez metropolitę częstochowskiego - jeden z najbardziej wpływowych duchownych w Częstochowie ks. prałat Marian Duda.
Zaognia się konflikt kurii częstochowskiej z suspendowanym księdzem Danielem Galusem - przywódcą samozwańczej wspólnoty religijnej Miłość i Miłosierdzie Jezusa ulokowanej w jurajskiej miejscowości Czatachowa.
Zarządzona na początku 2023 r. przez metropolitę częstochowskiego weryfikacja doniesień o nadużyciach we Wspólnocie Przymierza Rodzin "Mamre" zakończyła się obietnicą podporządkowania władzy biskupa i usunięciem ks. Włodzimierza Cyrana, znanego egzorcysty, uznawanego powszechnie za założyciela w Częstochowie tej wspólnoty.
Prokuratura postawiła proboszczowi jednej z parafii w Częstochowie zarzut popełnienia przestępstwa o seksualnym podłożu wobec nieletniego. Zawiadomienie złożyła częstochowska kuria. Ksiądz wciąż pełni funkcję proboszcza, ma się meldować w najbliższym komisariacie policji.
Dobra wiadomość dla miłośników lokalnej historii. Po naszej publikacji Społem PSS Jedność zadeklarowało, że opłaci i odnowi grób Andrzeja Augustyniaka pochowanego w Częstochowie.
Na grobie zasłużonego dla Częstochowy i Polski Andrzeja Augustyniaka pojawiła się tabliczka, że administracja cmentarza prosi rodzinę o kontakt. - W przeszłości często kończyło się to likwidacją grobu - niepokoi się czytelnik "Wyborczej".
Mszą na pustawym placu pod jasnogórskim szczytem zaczęły się uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie. Procesja przeszła Alejami NMP do archikatedry.
Do sądu w Częstochowie po raz kolejny trafiła sprawa Ewy molestowanej przez księdza, gdy była nastolatką. Prokuratura po dwóch latach śledztwa uznała, że były kontakty o seksualnym charakterze niespełna 15-latki z 34-letnim duchownym, ale stwierdziła, że nie doszło do przestępstwa i prawomocnie umorzyła śledztwo. Teraz Sąd Rejonowy w Częstochowie oddalił akt oskarżenia, który złożyła Ewa. Utajnił uzasadnienie decyzji.
Częstochowskimi Alejami przeszedł w niedzielę, 21 maja, Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięło w nim udział kilkaset osób.
W lesie pod Częstochową pojawiła się na drzewie Maryja. Proboszcz z odwiedzaniem sosny się nie spieszy: - Jeśli to sprawa Boża, przyniesie jeszcze owoce.
Poruszony cierpieniem i śmiercią ośmioletniego Kamilka, którego bestialsko torturował ojczym, mieszkaniec Krakowa ogłosił w mediach społecznościowych, że zorganizuje uroczystości pogrzebowe. Gdy nieco wyschły łzy po pogrzebie, pan Piotr, głęboko wierzący katolik, zmierzył się z falą internetowych i medialnych pomyj.
Tysiące osób uczestniczyło w sobotę 13 maja w pogrzebie 8-letniego chłopca zakatowanego przez ojczyma. Ceremonia odbyła się na cmentarzu Kule w Częstochowie. Mszę pogrzebową odprawił Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. W homilii zaapelował o wyzbycie się wszelkich przejawów nienawiści.
- Straszenie kolejnymi karami świadczy o głębokiej patologii i rozkładzie moralnym w lokalnym Kościele. Bardzo smuci nienawiść i mściwość księdza arcybiskupa Wacława Depo - stwierdził w oświadczeniu, opublikowanym m.in. w internecie, suspendowany ks. Daniel Galus z Pustelni na Jurze.
Sąd w Piotrkowie Trybunalskim wydał precedensowy wyrok. Parafia św. Lamberta w Radomsku - to województwo łódzkie, ale archidiecezja częstochowska - musi zapłacić 190 tys. zł zadośćuczynienia z odsetkami mężczyźnie, który jako nieletni był ofiarą kościelnego zatrudnionego w parafii.
Ogromny krzyż z czerwoną stułą, zaskakujące tło z wrót stodoły i olbrzymi napis "Jezu ufam Tobie" - to główne elementy wystroju Grobu Bożego na Jasnej Górze. Za to w kościele na częstochowskim Tysiącleciu Chrystus w grobie wydaje się tylko dodatkiem do przygniecionego krzyżem Jana Pawła II.
Duchowny, na którym ciąży zakaz sprawowania obrzędów religijnych, nie dość, że nie stawi się przed sądem biskupim, to jeszcze sam chce skierować skargę na abp. Wacława Depo do Stolicy Apostolskiej.
Po raz pierwszy Fundacja "Instytut Mediów", założona z inicjatywy abp. Wacława Depy, przyznała statuetki "Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę". Jest to kolejna reakcja metropolity częstochowskiego na reportaż w TVN24 i książkę Ekke Overbeeka o Karolu Wojtyle.
29-letni wikary z archidiecezji częstochowskiej został prawomocnie skazany na karę więzienia w zawieszeniu za czyny o podłożu seksualnym wobec małoletniej dziewczynki. O wyroku w kurii częstochowskiej nic oficjalnie nie wiedziano.
- Oczyszczaczami oraz tymi, którzy stoją na progu ataków na Jana Pawła II, są osoby, które już dawno wzięły rozbrat z Kościołem lub są dobrze opłacani, by takich ataków dokonywać - ogłosił na antenie katolickiego radia Fiat abp Wacław Depo odnosząc się do reportażu "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego w TVN24.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.