Organizatorzy na jubileuszowy koncert szykują "dzieła o mniejszych rozmiarach, genialne w swojej prostocie i pięknie". Do posłuchania w piątek, 21 marca. Są jeszcze bilety.
Zespół powstał w Częstochowie w 1969 r. Zmieniał nazwy i skład, ale niezmienie jest wierny jazzowi tradycyjnemu. Jubileusz będzie obchodził w sobotę, 26 października w klubie Stacherczak. Połączy je z dorocznymi Jazzowymi Tadeuszkami.
Poczarujemy dla Was w Częstochowie - obiecują Skrzypotrąby, które wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Czarować będą też inni, m.in. Linus Roth, Adam Bałdych i Huberman String Quintet. Są jeszcze bilety na ich koncerty.
Filharmonia Częstochowska inauguruje sezon artystyczny. Zacznie go najbardziej znanymi kompozycjami Wojciecha Kilara: słynną "Orawą", nawiązującą do tradycji muzycznych Podhala, oraz muzyką do oskarowego filmu "Dracula". Zabrzmi także gitarowy koncert "Ink Dark Moon" Joby'ego Talbota.
W Częstochowie rozpoczęły się kursy mistrzowskie, w których uczestniczą młodzi pianiści z Chin. Na tej nauce skorzystają także częstochowianie. Czekają na nich trzy koncerty symfoniczne z muzyką Chopina, Mozarta, Ravela. Wstęp na wszystkie jest wolny.
Nie w czerwcu, jak w poprzednich latach, a dopiero w połowie wakacji w Częstochowie odbędzie się plenerowa impreza, która zwykle przyciąga tłumy uczestników. Miasto organizuje ją w sobotę 27 lipca w Parku Lisiniec. Wstęp na koncerty jest wolny.
Nie w czerwcu, jak w poprzednich latach, a dopiero w połowie wakacji w Częstochowie odbędzie się plenerowa impreza, która zwykle przyciąga tłumy uczestników. Miasto organizuje ją w sobotę 27 lipca w Parku Lisiniec. Wstęp jest wolny.
W programie jest siedem koncertów, wszystkie dla słuchaczy są bezpłatne. Muzyki w wykonaniu artystów Filharmonii Częstochowskiej będzie można słuchać aż do końca sierpnia. Inauguracja Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego - w niedzielę 30 czerwca.
Cztery dni potrwa tegoroczna edycja Festiwalu im. Piotra Machalicy w Częstochowie. Jak co roku wstęp jest bezpłatny, wejściówki na poszczególne imprezy będą wydawane 20 czerwca. Początek festiwalu 27 czerwca.
Orkiestra symfoniczna, dwa chóry i soliści wykonają w piątek 14 czerwca jeden z najpopularniejszych utworów wokalno-instrumentalnych ubiegłego wieku.
Za sprawą tych międzynarodowych festiwali Częstochowa co roku staje się na kilka dni ośrodkiem pulsującym różnymi odmianami jazzu tradycyjnego. Kolejną edycję ponownie otworzy parada nowoorleańska, a zakończy piknik na ul. Jazzowej. Tylko na konkurs dla młodych muzyków trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.
Utwory m.in. Telemanna i Vivaldiego zabrzmią podczas koncertu, który odbędzie się w piątek 26 kwietnia w kościele św. Stanisława Kostki. Wystąpią orkiestra i chór Filharmonii Częstochowskiej.
Ta symfonia jest ostatnią, która skomponował Franz Schubert. Rękopis znaleziono dekadę po jego śmierci. W piątek 19 kwietnia orkiestra Filharmonii Częstochowskiej wykona IX Symfonię C-dur "Wielką". Dla wielu to najlepszy utwór austriackiego kompozytora.
- Poczujecie muzyczny klimat lat 70. i 80. ubiegłego wieku - obiecują organizatorzy koncertu, zaplanowanego 8 marca w Częstochowie. Będzie swoistym hołdem oddanym Mirze Kubasińskiej, solistce zespołów Blackout i Breakout.
Będą jubileusze i podróże w czasie, muzycy wystąpią "bez prądu" albo przedstawią zupełnie nowe aranżacje swoich utworów. W nadchodzących tygodniach w Częstochowie zaplanowano sporo ciekawych koncertów dla miłośników rocka, popu, nawet poetyckich ballad.
Filharmonia Częstochowska na czas karnawału proponuje dwa koncerty z udziałem orkiestry symfonicznej i jeden - chóru. Wszystkie wypełnione znanymi i lubianymi utworami. Można jeszcze kupić bilety.
Jego specjalnością jest muzyka Chopina, ale nie stroni od innego repertuaru. Nawet czuje "nieodwzajemnioną miłość do jazzu" i czasem próbuje go grać - zdradza. Recital światowej sławy pianisty odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej w piątek, 24 listopada. Są jeszcze bilety na to wydarzenie.
Szklana harfa, nazywana anielskimi organami, będzie jedną z atrakcji festiwalu Sola Musica, który prawie od dekady odbywa się w Częstochowie. Wszystkie koncerty zaplanowano w kościele ewangelickim, wstęp jest wolny. - Już cieszymy się na wspólne spotkanie - zapewniają organizatorzy.
Był ogień! - ocenili organizatorzy Frytki Off tuż po jej zakończeniu. - Dzięki wielkie za Waszą obecność - docenili publiczność, która licznie zjawiła się w parku Lisiniec.
W tym roku muzyka w wykonaniu artystów Filharmonii Częstochowskiej zabrzmi m.in. na Przeprośnej Górce, w Żarkach, Kamyku, Koziegłówkach. Koncerty będą się odbywać przez całe wakacje. Inauguracja Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego - w niedzielę, 25 czerwca.
Jednodniowy tym razem Festiwal Frytka Off, który odbędzie się w sobotę, 24 czerwca, w częstochowskim parku Lisiniec, będzie rywalizować o publiczność z kilkoma innymi plenerowymi imprezami.
Miejski festiwal odbędzie się w parku Lisiniec i potrwa jeden dzień. Będzie skromniej, ale jak zapewniają organizatorzy - ciekawie. Część koncertowa rozpocznie się w sobotę 24 czerwca o godz. 18.
Nie wróci Festiwal Retro, Frytka Off potrwa tylko jeden dzień, za to miejscem koncertów znów będą Aleje. - Czasy są trudne, ale staramy się, żeby było ciekawie - twierdzi naczelnik miejskiej kultury Robert Jasiak.
W Muzeum Częstochowskim trwa wystawa "Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej". Towarzyszy jej wiele imprez, wśród nadchodzących jest koncert w parku Staszica, oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji oraz wykład.
Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" odbędzie się w Częstochowie w pierwszy weekend czerwca. Organizatorzy jak w poprzednich latach przygotowali koncerty, paradę nowoorleańską, piknik jazzowy. Po kilkuletniej przerwie zaplanowali też muzyczny konkurs "Swingujący Kruk".
Na pierwszym planie będzie nie tylko puzon, ale też kontrabas, waltornia, wiolonczela. Te i inne instrumenty zabrzmią w partiach solowych podczas koncertu w piątek, 19 maja. Zagrają na nich, prezentując swoje umiejętności, muzycy częstochowskiej orkiestry symfonicznej.
Tak naprawdę charytatywne koncerty były dwa, bo chętni nie zmieścili się naraz w Filharmonii Częstochowskiej. Wszyscy dobrze się bawili, a potem głęboko sięgali do kieszeni. - Kurtka, w której występowałem, poszła za 7 tys. zł - chwali się Jarosław Marszałek, wiceprezydent Częstochowy, pomysłodawca imprezy.
- To uczta dla tych, którzy kochają jazz - zapewniają organizatorzy. - Będzie jak w Nowym Jorku - zachęcają muzycy. Akustycznego koncertu "Project +" można posłuchać w środę, 15 marca.
Dwa koncerty honorujące światowej sławy polskich kompozytorów w rocznicę ich urodzin przygotowują na marzec artyści Filharmonii Częstochowskiej.
Kto nie chce, nie musi świętować. W Dzień Kobiet można jednak w Częstochowie wybrać się na koncert, wziąć udział w wernisażu wystawy albo zobaczyć przedpremierowo film, który inspiruje - nie tylko kobiety - by "żyć tak, jak się naprawdę chce".
Taką obietnicą składają organizatorzy koncertu Bukartyk/Ajagore "Jastrzębie wśród jastrzębi", który odbędzie się we wtorek, 28 lutego w Klubie Politechnik. Zabrzmią m.in. utwory z ostatniej płyty Piotra Bukartyka i tej, której jeszcze nie ma.
Basista i kompozytor, współzałożyciel legendarnego zespołu Tie Break, wygrał Plebiscyt JAZZ 2022, w którym wybierano najlepszych polskich muzyków jazzowych ubiegłego roku. Co więcej, płyta "432 Hz" Krzysztofa Majchrzaka zajęła w kategorii polskich wydawnictw drugie miejsce.
Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski "Pueri Claromontani" ma 20 lat. Jubileusz chce celebrować w niedzielę 29 stycznia w bazylice na Jasnej Górze. - Będzie nam miło gościć wszystkich częstochowian i pielgrzymów - zapewnia.
Na dwa swoje koncerty zaprasza w najbliższych dniach Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum. Na jeden z nich wstęp jest wolny.
Kult zagra bez prądu, Michał Bajor i Alicja Majewska pochwalą się swoimi nowymi płytami, a Kamil Bednarek - projektem muzycznym. W najbliższych miesiącach do Częstochowy przyjadą też m.in. Agnieszka Chylińska i Zbigniew Zamachowski. Wszyscy mają u nas wielu fanów.
Wybitna skrzypaczka Agata Szymczewska wystąpi w Filharmonii Częstochowskiej z koncertem kończącym Rok Bronisława Hubermana. W piątek, 16 grudnia zabrzmią utwory Henryka Wieniawskiego i Michała Spisaka.
Teatr na sylwestra szykuje nowy muzyczny spektakl, filharmonia zaprasza na koncert. Jeśli ktoś chce pożegnać stary rok, oklaskując występy artystów, to ostatni moment, by kupić bilety.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.