W filharmonii można posłuchać specjalnego mikołajkowego koncertu, miejski teatr proponuje swoje nowe przedstawienie, OKF przygotował serię animowanych filmów, a w muzeum pokażą, co można zrobić ze... słomy. 6 grudnia na placu Biegańskiego oficjalnie rozbłyśnie świąteczna iluminacja.
Jakub Stolecki jest autorem zdjęć do filmu "Simona Kossak. Jedna spośród stada" z Sandrą Drzymalską w głównej roli, który od 22 listopada można oglądać na ekranach kin. Operator był jedną z Twarzy Przyszłości Częstochowy w projekcie promującym młode talenty związane z miastem.
Czy warto dzisiaj czytać Czesława Miłosza? To pytanie będzie przyświecało trwającej trzy dni imprezie, którą organizuje Biblioteka Publiczna w Częstochowie. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Andrzej Franaszek, autor biografii noblisty.
Można będzie biegać od świtu do zmierzchu, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, śpiewać patriotyczne pieśni, słuchać Chopina. Już na kilka dni przed 11 listopada rozpocznie się w Częstochowie świętowanie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Osiem przedstawień, każde z udziałem światowych gwiazd. Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie pokaże nowy sezon operowego cyklu "The Met: Live in HD". Pierwszy spektakl w październiku, ostatni - w maju przyszłego roku.
Ponad sto plakatów do dzieł trzech polskich reżyserów będzie można oglądać aż do listopada w Częstochowie. Wystawie prac Andrzeja Pągowskiego towarzyszy przegląd wybranych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy i Janusza Morgensterna.
Dwie fabuły i trzy dokumenty można zobaczyć bezpłatnie w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie. Biorą udział w festiwalu "Integracja Ty i Ja", który właśnie rozpoczyna się w Koszalinie. Wśród nich są głośne "Twarze Agaty" w reżyserii Małgorzaty Kozery.
Przygotowując program na lato, Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie umieścił w nim także filmy dokumentalne poświęcone sztuce. W ramach cyklu "Wielka sztuka na ekranie" pokaże aż siedem tytułów.
Na ekranie Kina Studyjnego OKF Iluzja będzie można zobaczyć najciekawsze filmy z ubiegłorocznej edycji festiwalu. - Olśniewające wizualnie, bezkompromisowe, pełne brawury, ale też dające przestrzeń do przedmajówkowego oddechu - zachęcają organizatorzy. Początek przeglądu w czwartek 25 kwietnia.
Do kin wchodzą "Czerwone maki", pierwszy polski film fabularny poświęcony legendarnej bitwie II wojny światowej. - Dynamiczny, nowocześnie zrealizowany - zapewniają producenci. W obsadzie jest Magdalena Żak, absolwentka LO im. Sienkiewicza. OKF w Częstochowie organizuje spotkanie z nią.
Po sukcesie pierwszej edycji "Krótkiej historii polskiego kina" czas na część drugą - ogłosił Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie. Od lutego do listopada pokaże kolejnych 10 wyjątkowych filmów, wszystkie po cyfrowej rekonstrukcji. Na liście są m.in. "Rejs" Marka Piwowskiego, "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego i "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego.
Pierwsze miejsce nie zaskoczyło organizatorów dorocznego plebiscytu na najlepszy film. Najwięcej głosów zgarnęli "Chłopi", malarska adaptacja powieści Reymonta. - To najpopularniejszy polski film w kinach i nie inaczej było u nas - podsumowuje Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie.
Wbrew pozorom na podjęcie decyzji nie zostało zbyt dużo czasu. Jeśli przypadające 14 lutego walentynki chcecie spędzić, np. słuchając koncertu albo oglądając film czy spektakl, już teraz warto zadbać o bilety.
- Zobaczymy tajemniczy świat egipskiej mitologii, religii i rytuałów pogrzebowych - zapowiada Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie. Zaplanował tylko dwa pokazy dokumentu "Nieśmiertelni. Skarby Museo Egizio", bo już czekają kolejne filmy w ramach cyklu "Wielka sztuka na ekranie".
Polski tenor gra kochanka Carmen, tytułowej bohaterki słynnego dzieła Georgesa Bizeta, które wystawiła Metropolitan Opera. Częstochowscy widzowie będą mogli zobaczyć je na żywo w sobotę, 27 stycznia.
Wkrótce zimowe wakacje. Potrwają dwa tygodnie: od 29 stycznia do 11 lutego. Miejskie placówki kultury w Częstochowie przygotowały specjalną ofertę dla młodszych i starszych dzieci, które ferie będą spędzać w domu. Już teraz warto zarezerwować miejsce lub kupić bilet!
Do końca stycznia potrwa internetowe głosowanie na najlepszy film pokazany w 2023 r. w częstochowskim kinie OKF Iluzja. Można wybierać z blisko dwustu tytułów. Te, które zgarną najwięcej głosów, wrócą na ekran w lutym.
Ośrodek Kultury Filmowej pokaże w drugi dzień świąt (26 grudnia) "Dziadka do orzechów" - retransmisję przedstawienia z Opery Paryskiej. Balet Piotra Czajkowskiego został tam wystawiony w choreografii Rudolfa Nuriejewa, jednego z najwybitniejszych tancerzy XX w.
Jeśli komuś się wydaje, że 12 pokazów jednego koncertu to przesada, jest w błędzie. Na niektóre już nie ma biletów. André Rieu wśród widzów Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie ma szczególne względy.
Tekst, który wybrzmi w sali kinowej Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie, napisała Mary Lou Robinson... a tak naprawdę Łukasz Wylężałek, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Jego sztukę "Down River Road" będzie można poznać w poniedziałek, 11 grudnia.
- Jest jednym z najwybitniejszych niemieckich reżyserów i ulubieńcem festiwali - przekonuje Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie, zapraszając na przegląd dorobku Wima Wendersa. Będzie można zobaczyć pięć jego filmów, start 1 grudnia.
To ostatni moment na podjęcie decyzji, jak spędzić czwartek, 30 listopada. Jeśli słuchając koncertu albo oglądając film lub spektakl - lepiej nie zwlekać z kupnem biletów.
W listopadzie Ośrodek Kultury Filmowej zakończy świętowanie stulecia wytwórni Warner Bros. Pokazał kilkanaście jej najsłynniejszych produkcji. Na liście zostały jeszcze tylko dwa filmy: perwersyjny i zmysłowy "Oczy szeroko zamknięte" oraz pełny rozmachu "Wielki Gatsby".
- Zapraszamy wszystkich operomaniaków z Częstochowy i okolic - zachęca OKF. W rozpisanym do maja 2024 r. programie znalazły się aż trzy premierowe tytuły, a w obsadzie wszystkich przedstawień są największe gwiazdy opery. Pierwszy pokaz w sobotę 21 października.
Zwiedzanie wystaw za symboliczną złotówkę, oprowadzania kuratorskie, pokazy filmowe i teatralne. W nadchodzący weekend jest okazja, by sprawdzić, co oferują - także na co dzień - częstochowskie placówki kultury.
Pięć dni potrwa tegoroczna edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!". To okazja, żeby porozmawiać ze znanymi pisarzami, ale też by m.in. posłuchać muzyki, wziąć udział w grze miejskiej, wymienić się książkami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
- To znakomita okazja, aby poznać jednego z najbardziej bezkompromisowych i wizjonerskich twórców w światowej kinematografii - zapewnia Małgorzata Stasikowska-Lis z Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie.
Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie od kilku miesięcy prezentuje najcenniejsze filmy polskiej i amerykańskiej kinematografii. Na drugą połowę wakacji zaplanował kolejne pokazy - pierwszy 6 sierpnia. Jest okazja, by na dużym ekranie zobaczyć "Barwy ochronne", "Chłopców z ferajny" i "Bez przebaczenia".
Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie razem z widzami świętuje stulecie wytwórni filmowej Warner Bros. Niemal do końca roku będzie pokazywał jej najsłynniejsze produkcje. 9 i 23 lipca jest okazja, by obejrzeć dwie kolejne.
Bilety na największą w historii wystawę dzieł Vermeera w Amsterdamie wyprzedały się błyskawicznie, nie wszyscy mogli ją odwiedzić. Na pocieszenie mogą zobaczyć film o tej ekspozycji. W Częstochowie cieszy się takim powodzeniem, że OKF pokaże go kolejny raz - na życzenie widzów.
W planie są koncerty, pokazy taneczne, wystawy. W sobotę i niedzielę 27-28 maja Częstochowa będzie miejscem międzynarodowego festiwalu kulturalnego organizowanego przez Stowarzyszenie Shrines of Europe.
Od 27 maja do 4 czerwca w kinie studyjnym OKF Iluzja będzie można zobaczyć serię animowanych filmów dla dzieci wybranych specjalnie z okazji 1 czerwca. Bilet wstępu na każdą z projekcji kosztuje 16 zł.
Będzie o tym, co dziś znaczy słowo "praca", o sekretach sauny, o walce z koncernem farmaceutycznym, o roli ideałów w życiu... Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie w weekend 19-21 maja pokaże sześć filmów z tegorocznej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Amerykańska wytwórnia w tym roku obchodzi stulecie istnienia. Pod jej szyldem powstały filmy, które do dziś przyciągają publiczność. 15 z nich znalazło się w specjalnym jubileuszowym cyklu, który pokaże Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie. Na otwarcie - "Przeminęło z wiatrem", zaraz potem - "Sokół maltański".
Tylko dwa seanse zaplanował Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie z najlepszymi polskimi filmami krótkometrażowymi 2022 r. Wśród nich głośna "Victoria", która zgarnęła nagrody m.in. na festiwalach w Gdyni i Krakowie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.