Czytaj teraz
Komentarze
Proponuję wyznaczyć jakiś termin, np. 2 lata na znalezienie inwestora, a po tym terminie w razie niepowodzenia zrobić to co należy z budynkami, którym grozi już teraz katastrofa budowlana. Mówię tutaj o halach, zabytkowe pofabryczne budynki mieszkalne wydają się w niezłym stanie i je warto zachować. To wcale nie musi być pusty plac. Na uzbrojoną działkę w centrum miasta najprędzej znajdzie się jakiegoś dewelopera budynków mieszkalnych. Tylko kto się podejmie promocji tego obiektu i w jaki sposób? Nie zapominajmy też o innych obiektach postprzemysłowych. Czy był ktoś z Was ostatnio w okolicach naszego browaru? Już w bramie widać budynek z zawalonym dachem. Dalej strach wchodzić. Szkoda mi tego browaru. Tam do tej pory istnieją (chyba) stare urządzenia browarnicze. Z tego co wiem, ktoś się interesował tym browarem ,ale zrezygnował. Niestety ciężko znaleźć filantropa z wolnymi milionami. Biznes musi się opłacać, takie jest niestety odwieczne prawo natury.
@madziar Pytanie brzmi: po kiego licha ktoś ma się pakować w ruiny po Elanexie skoro bez problemu kawałek dalej na Polontexie znajdzie puste hale pofabryczne w zdecydowanie lepszym stanie (nie będą one zrujnowane ani zagrzybione a i sytuacja prawna jest jasna). Wiec po co ktoś miałby pakować się w Elanex? Bardzo jestem ciekawy co ma niby tego inwestora przyciągnąć? Preferencyjnych zwolnień z podatku nie dostanie bo to nie strefa ekonomiczna,dochodzi kłopot z odbudową i przebudową zrujnowanych budynków. A i nie do końca uregulowana sytuacja prawna też może być pewną przeszkoda. To po co się szarpać skoro podobnych zabudowań a w lepszym stanie nie brakuje choćby tak jak pisałem na terenie Polontexu?
już oceniałe(a)ś
0
0
@xyz_xyz1 Napisałem w ten sposób aby sprowokować nieprzejednanych obrońców ruin do konkretnych propozycji i do konkretnego działania. Ale jestem pewien, że się nie doczekam. Bardzo łatwo bujać w obłokach. Ciężej jest wymyślić coś sensownego i zrealizować to. Jak pisałem już wcześniej, nie widzę szans na odbudowę tego syfu. Najlepiej wyburzyć, posiać trawę i posadzić drzewa. Za kilkadziesiąt lat będzie fajny park.
już oceniałe(a)ś
0
0
wc -ty już są ....czyli poczatek galerii zaczyna się ciekawie....nawet są krzesła dla babci klozetowej....
już oceniałe(a)ś
0
0
Pojawiły się głosy, że obrońcy Elaneksu zamilkli. Te zdjęcia pokazują, że stan budynków jest różny, część budynków jest w średnim stanie, a inne ulegają destrukcji. To, że zawalił się kawałek dachu, nie znaczy, że nie da się tego naprawić, czy wymienić na nowe. Zresztą, nikt nie mówi, że trzeba ratować wszystko jak leci, i że to jest łatwe zadanie. Chodzi o to, że warto uratować założenie fabryki i wprowadzić tam nowe funkcje, po to, aby te zabudowania przywrócić do życia. Pomysły, żeby wszystko wyburzyć są z pozoru proste i łatwe do realizacji. Ale tylko z pozoru. Mamy w Częstochowie bardzo dużo pustych terenów, ale chętnych na nie jest niewielu. Po co więc miastu kolejny, pusty plac? Elaneks i inne stare zakłady mają swój potencjał. Chodzi o to, aby go przygotować i wykorzystać do rozwoju miasta.
@lesto mają potencjał...za dużo oglądasz programów na Discovery ....
już oceniałe(a)ś
0
0
@lesto Piszesz, że trzeba wprowadzić tam nowe funkcje - ale proszę o konkretne przykłady plus konkretny sposób finansowania. Miasto jako inwestor odpada, a z zewnątrz nikt patrząc na to co zostało nie spojrzy dłużej niż minutę. Trzeba było te tereny promować ZANIM powstała Galeria Jurajska. Zresztą jestem przekonany, że właściciel galerii na pewno oglądał te okolice i jeśli nie zdecydował się je brać, to znaczy, że nie widział w tym sensu. Jestem pewny, że w takim stanie nie znajdziemy tam inwestora, ale z przyjemnością to odszczekam, jeśli zdarzy się jednak cud. Zwolenników odbudowy jeszcze raz usilnie proszę o podanie przykładów nowej funkcji (sensownych) i źródeł kapitału.
już oceniałe(a)ś
0
0
Ta przepustka dotyczy prawdopodobnie mojego męża.
już oceniałe(a)ś
0
0
Jeśli komuś marzy się odbudowa tego czegoś to chyba utracił kontakt z rzeczywistością. Tu trzeba by wyłożyć majątek i to nie jestem pewny sukcesu. Wyburzyć i to szybko zanim to coś zawali się komuś na głowę i będzie kolejna tragedia. Ja przynajmniej szans na to aby się znalazł jakiś milioner chętny na odbudowę czy też jak to określa Wyborcza rewitalizację tego czego nie widzę.
już oceniałe(a)ś
0
0
Lepiej by bylo zamek w Olsztynie odbudowac niz to co widac.Zwali sie niedlugo komus na le*****
już oceniałe(a)ś
0
0
Na okładkę tego prospektu dla inwestorów proponuję zdjęcie nr 64. Najlepiej oddaje potencjał tego miejsca. Kto tego nie widzi ten człek prosty i bez wyobraźni.
już oceniałe(a)ś
0
0
Taki sam stan jest budynków po Browarze i po szkole na ul. Jasnogórskiej a i kilkunastu kamienic w rejonach Starego Miasta to wszytko aktualnie kwalifikuje się jedynie do wyburzenia bo ratować już nie ma co. Taki sam los pewien spotkać runę na roku Kordeckiego i Barbary oraz Kazimierza i Barbary. I to im szybciej tym lepiej. Pozostawienie ruin bez nadzoru często gęsto kończy się wypadkiem - jakiś czas temu już taki był co jakaś dzieciaczyna zabiła się w ruinach biurowca Polgalu na Ogrodowej którego szkielet straszy też już ładnych kilkanaście lat. Niestety prawda jest taka iż o ile zabytek historycznej wartości opłaca się podnosić nawet z ruin to tego co reprezentują sobą ruiny pofabryczne pozostałe po naszym Browarze czy Elanexie czy ze zrujnowanych kamienic czy nieudanych inwestycji w rejonach JG trudno jako coś takiego określić. Tu rozwidnianie jest tylko jedno wyburzyć i to im szybciej tym lepiej - przynajmniej uniknie się jakiś tragedii. Aktualnie większość tych miejsc to siedliska wszelakiego rodzaju mętów i bezdomnych i nic po za tym.
już oceniałe(a)ś
0
0