II Aleja 17 - szpital
Niedawno minęło 40 lat od otwarcia domu handlowego Merkury. By zrobić dla niego miejsce, zburzono szpital, jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów w Alejach. I jeden z najstarszych, z 1838 r. Projekt sporządził Henryk Marconi, znany architekt gmachów publicznych w Warszawie. Początkowo szpital posiadał 10 łóżek, by rozrosnąć się do 102. Za patrona miał zrazu św. Benedykta, ale w 1854 r. otrzymał imię patronki ulicy - czyli Najświętszej Maryi Panny.
''Szpital podzielony był na dwa oddziały: jeden dla gorączkujących, a drugi dla wenerycznych i świerzbowatych'' - pisał o jego początkach Mieczysław Wyględowski, lekarz i historyk częstochowskiej służby zdrowia. Na ten drugi oddział, poza planowymi przyjęciami, policja kierowała prostytutki oraz zarażonych żołnierzy z rosyjskiego garnizonu i straży granicznej (granica z Prusami przebiegała wówczas kilkanaście kilometrów od miasta, w Herbach).
W szpitalu NMP zatrudniony był tylko jeden lekarz. Nic więc dziwnego, że lecznica nie cieszyła się dobrą opinią. Zmiany zaszły dopiero po osiedleniu się w Częstochowie w 1883 r. dra Władysława Biegańskiego. Zaczął od sprowadzenia chirurga dra Władysława Wrześniowskiego, który utworzył pierwszy w mieście oddział chirurgiczny. Potem ściągnął internistów, okulistów, pediatrów, dermatologów itd.
Na znaczeniu szpital w Alejach stracił dopiero w II RP, gdy otwarto duży obiekt Kasy Chorych przy ul. Mickiewicza. Ale jeszcze do początku lat 50. działał oddział wewnętrzny z pododdziałem dziecięcym. Wówczas w starym, historycznym gmachu ulokowano magazyny apteczne Cefarmu. Nie były tam długo. W 1966 lub 1969 r. (wg różnych źródeł) dawny szpital rozebrano.
Wszystkie komentarze