Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
1 z 9
Centrum Biurowe
W 1999 roku spółka Centrum kupiła budynek Komobeksu przy ul. Dekabrystów. Siedem lat później zaczęła się wymiana elewacji biurowca. W 2008 roku Centrum dokupiło dawny budynek Banku Częstochowa tworząc największy w Częstochowie Kompleks - Centrum Biurowe. Metamorfoza całego kompleksu zakończyła się w 2016 roku, gdy właściciel zmodernizował też budynek, w którym poza klubem bilardowym Porter mieścił się market Stokrotka. Otrzymał on grafitową elewację wraz z dużymi witrynami.
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
2 z 9
Jantar Building
Jantar Building u zbiegu ul. Dąbrowskiego i Racławickiej otwarty został w 2000 roku. Rozbudowę stojącej tu kamienicy rozpoczął w latach 90. miejscowy biznesmen, właściciel m.in. cegielni i kawiarni z dyskoteką. Wykwaterował lokatorów z narożnej kamienicy planując jej przebudowę na hotel i kasyno (na to ostatnie nie uzyskał zresztą koncesji). Po doprowadzeniu powiększonego o boczne skrzydło i dodatkową kondygnacje gmachu do stanu surowego, roboty przerwano: inwestor okazał się niewypłacalny.
Budynek przejął za długi bank, który potem sprzedał kamienicę firmie GSN. To ona dokończyła budowę i jest właścicielem biurowca do dziś. W piwnicy budynku mieścił się kiedyś prestiżowy lokal Prohibicja, firmowany przez kwartet aktorski: Marek Kondrat, Wojciech Malajkat, Bogusław Linda, Zbigniew Zamachowski. Dziś są tu przede wszystkim biura.
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
GRZEGORZ SKOWRONEK
3 z 9
Centrum Biznesu Rurarz
W 2000 roku został otwarty budynek przy ul. Kawiej 4/16. Inwestorem była firma rodzinna Rurarz. Zmodernizowała istniejący tam budynek, a jego wygląd miał się wpisać w trend pzrebudowy starych obiektów i terenów poprzemysłowych.
Fot. GRZEGORZ SKOWRONEK
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
4 z 9
Jasnogórska 79 i 96
Oddane do użytku w 2008 roku budynki przedsiębiorcy Mirosława Mrowca (jeden z nich stawiany współnie z Tadeuszem Bajdą) na narożniku ulic Jasnogórskiej, Żwirki i Wigury oraz Racławickiej. Siedzibę mają tu mBank oraz Reiffeisen Polbank.
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
5 z 9
Jasnogórska Office Center
W 2013 roku oddany został do użytku biurowiec przy ul. Jasnogórskiej 26, naprzeciw gmachu sanepidu, między siedzibą spółdzielni Śródmiejska a odrestaurowanym pięknie dworkiem. Cztery lata wcześniej znajdowała się tam piętrowa kamienica, którą wyburzono z powodu złego stanu technicznego. Inwestorzy Jasnogórska Office Center to bracia Brenda z Czarnego Lasu. W budynku działają m.in. firmy ubezpieczeniowe.
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
6 z 9
Jasnogórska 27
W 2015 roku na ul. Jasnogórskiej, w miejscu dawnego Agmetu - tuż obok skrzyżowania przy teatrze, rozpoczęła się budowa budynku biurowo-usługowego. Inwestorami są Teresa i Leszek Pindor, którzy na co dzień działają w branży jubilerskiej. Obiekt jest już gotowy. Ma trzy piętra. Z zapowiedzi właścicieli wynika, że na parterze i dwóch piętrach ulokowana zostanie przestrzeń usługowa. Z kolei na trzecim piętrze mają znajdować się mieszkania.
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
7 z 9
DL Center Point Częstochowa
Jesienią 2016 roku zakończyła się modernizacja budynku dawnego PZU przy ul. Jagiellońskiej. Inwestorem jest katowicka firma DL Invest Group. Budynek podzielony został na dwie części: handlowo-usługową, która została dobudowana przed biurowcem od strony ul. Jagiellońskiej, i na część biurową, która zajmie obiekt należący niegdyś do PZU. To biurowiec klasy A+. W odnowionym obiekcie są biura, apteka, siłownia oraz sklepy.
Anta Architekci Daniel Cieślik
8 z 9
Racławicka 40
Na działce przy Racławickiej w 2009 roku podczas przebudowy ulicy miasto zbudowało niewielki parking. W 2016 roku działkę kupił przedsiębiorca Mirosław Mrowiec. Powstanie na niej pięciokondygnacyjny biurowiec, a w podziemiach garaże. Dzięki dużemu przeszkleniu obiekt nabierze lekkości i mimo znacznej wysokości nie zdominuje okolicy. Obiekt mam być gotowy jesienią 2017 roku.
Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Anta Architekci Daniel Cieślik
9 z 9
Róg Alei NMP i Piłsudskiego
Częstochowska spółka Tami, którą tworzą znani przedsiębiorcy Mirosław Mrowiec i Tadeusz Bajda wraz z małżonkami, kupiła pawilon dawnego Kaca z przyległościami. Stawia obiekt usługowy z lustrzaną elewacją, w której będzie się odbijał się pobliski Dom Frankego. Projekt zyskał akceptację wojewódzkiej rady ochrony zabytków. Budynek ma być gotowy do końca 2017 roku.
Anta Architekci Daniel Cieślik
Wszystkie komentarze