Ludwika Dziuba
Nauczycielka, kierowniczka szkoły, działaczka społeczna, oświatowa i konspiracyjna. Urodziła się w 1903 r. w Częstochowie, była córką Jana, hutnika, formierza, oraz Ewy z Wasików.
Naukę rozpoczęła w r. 1910 w szkole elementarnej przy fabryce włókienniczej "Stradom" w Częstochowie. Potem ukończyła Gimnazjum im. J. Słowackiego. W 1924 r. rozpoczęła studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Ze względu na trudne warunki bytowe pod koniec r. 1925 zrezygnowała ze studiów. Od tegoż roku, po zdaniu egzaminu pedagogicznego w Kielcach, pracowała jako nauczycielka klas wstępnych Prywatnego Gimnazjum ZZNPSzŚ w Częstochowie.
Była współzałożycielką, później członkinią zarządu Towarzystwa Szkoły Społecznej. W latach 1933-38 kierowała Szkołą Powszechną przy Gimnazjum TSzS, równocześnie pełniła funkcję szkolnej sekretarki i kierowniczki biblioteki. Po likwidacji tejże szkoły, od r. 1938 do listopada 1939 kierowała Szkołą Powszechną Komitetu Rodzicielskiego przy Państwowym Gimnazjum Żeńskim im. J. Słowackiego w Częstochowie. W czasie okupacji prowadziła komplety tajnego nauczania z języka polskiego i historii na poziomie gimnazjum. W tym okresie pomagała Żydom, m.in. ukrywała Ludwika Lande-Zakrzewskiego, nauczyciela Gimnazjum Związkowego, a w zimie 1944 dostarczała żywność i pieniądze pracującym w obozie Hasag (w dawnej fabryce Peltzerów) w Częstochowie.
W styczniu 1945 r., po opuszczeniu miasta przez Niemców, przystąpiła do uruchomienia Gimnazjum TSzS, następnie objęła w nim stanowisko kierowniczki administracyjnej. Równocześnie czyniła starania o uruchomienie Szkoły Powszechnej Komitetu Rodzicielskiego. W kwietniu 1946 r. szkoła ta została upaństwowiona i z numerem 25 włączona do sieci publicznych szkół powszechnych.
Od r. 1925 Dziuba była członkinią Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zmarła w 1971 r. w Częstochowie, pochowana została na cmentarzu Kule. Odznaczona była m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1968), Złotą Odznaką "Zasłużonemu dla rozwoju województwa katowickiego" (1964).
Wszystkie komentarze