Biblioteka Publiczna im. Władysława Biegańskiego
Ma siedzibę w częstochowskich Alejach, pod numerem 22. Za czasów doktora budynek ten oczywiście nie istniał, w jego miejscu stała piętrowa zaledwie kamienica, którą zajmowało m.in. Towarzystwo Wzajemnego Kredytu dla Przemysłu i Handlu.
W 1916 r. dr Biegański zainicjował utworzenie w Częstochowie towarzystwa, które by zorganizowało i prowadziło bibliotekę publiczną. Otwarto ją 11 sierpnia 1917 r. przy ul. Teatralnej 14 (obecnie ul. Kościuszki), dając placówce za patrona Władysława Biegańskiego, zmarłego nieco ponad pół roku wcześniej, 29 stycznia. Księgozbiór składał się z 1,3 tys. książek, głównie naukowych. W 1925 r. Towarzystwo Biblioteki Publicznej rozwiązało się, cedując na miasto prowadzenie placówki. Rezultatem była jej przeprowadzka na ul. Dąbrowskiego 10/14, gdzie urządzono wypożyczalnię i czytelnię. Podczas wojny hitlerowcy zniszczyli część księgozbioru. Po wojnie miasto ulokowało bibliotekę w piętrowym budynku przy Al. NMP 22, a jednocześnie stopniowo zyskiwała ona przez lata kolejne filie w poszczególnych dzielnicach (obecnie jest ich 22 - nie licząc "centrali"). W 1968 r. zaczęła się przebudowa kamienicy. Trwała do 1974 r., a jej rezultatem jest budynek służący bibliotece do dzisiaj.
RZEŹBA W BIBLIOTECE
Władysława Biegańskiego sportretował młody częstochowski rzeźbiarz Zdzisław Cierniak. Rzeźba głowy doktora powstała w 1974 r. - dla Biblioteki Miejskiej.
Wszystkie komentarze