W internecie pojawiły się głosy częstochowian, by w ramach solidarności z Ukrainą pikietować otwarty w 2020 r. jako pierwszy w Polsce dyskont rosyjskiej sieci Mere przy ul. 1 Maja. Zwłaszcza że niemal wszystkie polskie sieci handlowe masowo wycofują ze sprzedaży rosyjskie produkty.

Mere jest siecią handlową obecną na polskim rynku od lata 2020 r. Po koniec lipca przy ul. 1 Maja 19 w Częstochowie, w miejscu dawnego centrum meblowego, ruszył pierwszy w Polsce jej dyskont. Mere należy do rosyjskiej sieci dyskontów Svetofor, obecnej na rynkach rosyjskim, białoruskim, kazachstańskim i chińskim. W 2021 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wprowadziła zakaz prowadzenia przez Mere działalności na Ukrainie. Ekspansję dyskontów tej sieci na Ukrainie uznano za działania rosyjskich służb specjalnych.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Nie ma co rozważać czy to tylko 5 % produktów czy nie. Wpływy z dyskontu Mere trafiają do rosyjskich udziałowców i nie ma nad czym się zastanawiać. Bojkot !
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  Zmuscie odpowiedzialna osobę, która tym dysponuje, do likwidacji tego sklepu. Cały świat odcina się od wszystkiego co ruskie. W niektórych ekskluzywnych hotelach nawet ruska wódkę demonstracyjnie wylewają do rynsztoków. Prawdziwy Polak, Europejczyk, nie powinien finansować wojny , która rospetal bandyta Putin. Bojkotujcie wszystko co ruskie, putinowskie. Putinowski ruskie chcą opanować cały świat *****rusy !!!!!!!!!!!
  @Jagger48
  Pan chyba nie zdaje sobie sprawy jak działają sklepy a w szczególności hard dyskonty, profit ktory idzie do kieszeni rzekomej Rosji to nie wiem czy będzie jednocyfrowy bo ceny są tam niższe niż w innych sklepach, raczej 70% jest produktami polskimi z tego co ostatnio sprawdziłem a jak się nie sprzeda to hajsik nie trafi do kieszeni Polaka bo zwrócą mu w towarze pod datę
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @Michał Maruszczak
  To jeden jest na to sposób, przejść na produkty polskie i unijne. Osobiście omijam już od dawna co rudki: stacje benzynowe sklepy i to co pisowskie, np Orlen.To wszystko poprzez Orbana , jest powiązane z Putinem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Każdy kij ma dwa końce. Sklep obraca głównie polskimi produktami i obsługiwany jest przez załogę złożoną z Polaków i Ukrainki. Brak obrotu, to brak zarobku na towarze przez polskich producentów i brak kasy na wynagrodzenia dla polskich pracowników oraz w efekcie brak odpowiednich wpływów podatkowych dla naszego samorządu i polskiego fiskusa. Na samym końcu tego łańcucha dopiero jest rosyjski właściciel z dochodem z marży.

  Poza tym ludzie głosują portfelami, ale wybór mają ograniczony zasobnością tych portfeli. Są wśród nas ludzie, których nie stać na wyższe idee i będą tam kupować z przymusu ekonomicznego. I tutaj kończy się bajka
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Sklep z gatunku ultra niszowych. Towar mocno średni. Tu tak naprawdę nie ma czego bojkotować bo tam za bardzo klientów nie ma.
  @xyz_xyz1
  To nie argument, towar średni, mało klientów. Zasada jest jedna i wyraźna NIE KUPUJEMY rosyjskich i białoruskich towarów. NIE KUPUJEMY w dyskoncie Mere.
  już oceniałe(a)ś
  6
  4
  @dr.Polis
  A ja będę kupować w MERE, bo są tam produkty polskich dostawców którym wypadałoby żeby pieniądze chociaż wróciły do nich, nie chcesz nie kupuj ale nie bojkotuj albo w sumie możesz się i w progu sklepu położyć, to se przejdę
  już oceniałe(a)ś
  2
  4
  Warto wspomnieć i o naszym odklejeńcu Kaliszewskim który to bojkotuje ten sklep a następny pewnie będzie LIDL bo niemiecki i Biedronka bo tak... pomijając fakt że tam 5% a może nawet nie jest produktów z Rosji a reszta od polskich dostawców którzy będą mega zadowoleni jak im mere zwróci produkty zamiast pieniędzy bo faktury są płacone dopiero jak się sprzeda paleta
  już oceniałe(a)ś
  1
  4