Po 14 latach od wmurowania aktu erekcyjnego władze Częstochowy doszły do wniosku, że pomnik ku czci żołnierzy Armii Krajowej nie może powstać tuż przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i al. Jana Pawła II. Bo to teren prywatny i właściciel ma inne plany. Głosowanie radnych w tej sprawie odbędzie się w czwartek, 25 maja.

Przypomnijmy: w 2008 r. częstochowscy radni podjęli uchwałę o „wyrażeniu woli wzniesienia pomnika poświęconego pamięci żołnierzy Armii Krajowej". Idea zasadna, bo Częstochowa była mocno związana z Armią Krajową. Po upadku powstania warszawskiego przy ul. 7 Kamienic 21 mieściła się kwatera Komendy Głównej AK. Tu od października 1944 do stycznia 1945 r. działał konspiracyjny lokal ostatniego dowódcy AK gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka". Dziś upamiętnia to tablica umieszczona na kamienicy.
ZOBACZ: Rocznica powstania Armii Krajowej. Przez kilka miesięcy Komenda Główna znajdowała się w Częstochowie

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    To jest chyba najbardziej atrakcyjna działka w śródmieściu i od lata zachodziłem w głowę dlaczego tam nic się nie dzieje. Pomysł ze skwerem nie był taki zły, gdyby urządzić go nieco mniej martyrologiczno - patriotycznie, a bardziej z luzem. Ale może i biurowiec nie będzie najgorszy. Warunek jest jednak taki, że architektonicznie będzie coś bardziej ambitnego niż np biurowiec na skrzyżowaniu Bialskiej i Okulickiego. Oby miasto nie zgodziło się na kolejny koszmar w stylu biurowiec po dawnym budynku PZU na Rakowie. Na pewno nie powinniśmy się godzić na ogrodzenie terenu. Ambitniej, drodzy państwo.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Miastu Częstochowa są potrzebne raczej inne inwestycje niż kolejny pomnik. Kiedyś miasto było prężnie działającym ośrodkiem przemysłu włókienniczego, metalurgicznego i tekstylnego. Dziś pozostały puste hale pofabryczne i wspomnienia. Brak pracy, i perspektyw powodują że młodzi opuszczają to miasto w poszukiwaniu lepszego życia. Niech lepiej radni miasta zajmą się tym tematem, a nie pomnikami które są sprawą drugo czy trzeciorzędną.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    Faktycznie jedna z najlepszych lokalizacji w Częstochowie , przy bardzo ruchliwym skrzyżowaniu AK/JPII idealne miejsce na biurowiec , na park i ławeczki średnio przez hałas ,tym bardziej że po drugiej stronie skrzyżowania UJD planuje postawić całkiem ładny budynek wydziału medycznego , razem mogą tworzyć fajną bramę do centrum od strony Północy ciekawe czy się uda szybko dogadać i wystartować z budową a miejsce zobowiązuje na dobrą architekturę
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    " przenieść do muzeum akt erekcyjny pomnika"
    Chyba do muzeum pornografii.
    @andrzejg52
    Tobie to się wszystko z jednym kojarzy!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0