Częstochowscy radni zagłosowali za absolutorium dla prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Przeciw byli radni PiS-u, którzy podkreślali duże zadłużenie miasta i niskie nakłady na inwestycję i wytykali prezydentowi, że odpowiada za zakorkowane miasto, znacznie droższą przebudowę "gierkówki" czy też szczury grasujące w centrum miasta.

Rozpoczynając dyskusję, przewodniczący rady miasta Zbigniew Niesmaczny podkreślał, że sesja, na której głosuje się nad absolutorium dla prezydenta, jest, obok sesji budżetowej, najważniejsza w roku.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił dokonania miasta w 2022 roku. Prezydent wskazał, że miniony rok był trudny ze względu na wojnę, kryzys energetyczny, które wywindowały ceny prądu czy gazu. Do tego prezydent przypominał, że subwencja oświatowa, którą miasto otrzymało z budżetu państwa, pokryła tylko w 73 proc. koszty funkcjonowania szkół w Częstochowie. Resztę musiało dołożyć miasto z własnych środków. Do tego, jak wyliczył prezydent, w 2022 roku na zadania drogowe przeznaczono 209 mln zł. Wiele miejskich wydatków było finansowanych zadłużeniem, ale jego poziom w Częstochowie - jak podkreślał Krzysztof Matyjaszczyk - jest niższy niż innych polskich miastach, w tym w Toruniu, Kielcach czy Radomiu.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Lista spraw z którymi sobie Prezydent i jego świta nie radzi niestety zdecydowanie dłuższa jak w tytule. Radzi sobie jednak ze swoim PRem. Niestety mimo tego, że obecna kadencja to fatalny czas dla miasta to z przykrością stwierdzam, że nie zanosi się na zmianę. Chyba, że wyklaruje się jakaś realna alternatywa?
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Chciałbym poznać pisowską alternatywę dla prezydenta K.M. Warzocha? Utajniony obecnie od dawnych kolegów Głębocki? Dobre żarty.
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  Prezydent Matyjaszczyk może nie wszystko robi najlepiej i można się pokusić o stwierdzenie że wiele rzeczy w mieście powinno wyglądać inaczej. Niestety, za takim stan rzeczy odpowiedzialność ponosi cała klasa polityczna w naszym mieście. Ponieważ różnego rodzaju zaniedbania ,błędne wizje rozwoju , brak inwestycji , brak zaangażowania w pozyskiwaniu środków z budżetu centralnego itd. itp dotyczą ostatnich 30 lat. Alternatywą dla obecnego prezydenta jest pewnie jakiś piso-bolszewicki oficer prawdy i najwyższy wzorzec kompetencji i moralności a'la Giżyński vel "wojewoda" , ewentualnie Warzocha vel "donosiciel"
  już oceniałe(a)ś
  4
  2
  Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. To co obecny prezydent miasta robi, aby mimo niechęci rządu do samorządów rozwijać miasto zasługuje na aprobatę. Bo mam wrażenie, że facet jest jednak racjonalny i nie wydaje kasy na bździny. Drogi: ok, mam z tym problem jak wszyscy bo mieszkam na południu. Wkurzam się: tak samo, jak wszyscy. Ale taki wielowątkowy proces zawsze może się spieprzyć i wie o tym każdy, kto choć raz budował dom lub remontował mieszkanie. Trzeba przeczekać to trzeba, trudno. Przyzwyczailiśmy się do w miarę swobodnego przemieszczania po mieście, bez większych korków, ale trochę się zgodzę z radnym Lewandowskim, że prawdziwy Armageddon wygląda inaczej. W przypadku naszego, częstochowskiego Armageddonu widać przynajmniej światełko w tunelu. Szczury? Osobiście u nas nie widziałem, ale za to w Berlinie owszem. Dziki? Faktycznie, jakaś interwencja by się przydała, bo potrafią nawet wchodzić nocą do ogrodów. A co do PR: a jest ktoś wśród najczęściej wypowiadających się radnych, kto nie pielęgnuje swojego wizerunku? Jeśli raz na jakiś czas obejrzę transmisję z sesji Rady to mam wrażenie, że to jest często One Man Show i wcale nie w wykonaniu prezydenta. ps. O RKS Raków nie było mowy w artykule, ale ostatnio dużo się o tym mówi, więc pewnie i na sesji opozycja podnosiła problem "kurnika". Sport na tym poziomie zawodowstwa to zwykły biznes. Niech go więc rozwijają i utrzymują kluby - przedsiębiorstwa. Miasto powinno się skupić wyłącznie na sporcie dzieci i młodzieży, ale na pewno nie w ramach piłkarskiej ekstraklasy.
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  a takie pobłażanie, panie prezydencie, ze strony elektoratu w przyszłym roku nie może pan liczyć; wyborcy, zwłaszcza Ci z południowych dzielnic miasta, już szykują taczki do wywiezienia za rogatki
  już oceniałe(a)ś
  9
  8
  Nie jestem fanem obecnego Prezydenta Miasta. Ale wiem jedno jeśli w Częstochowie zacznie rządzić obecna Polska Partia Władzy to nic się nie zmieni tylko wąż do prywatnych kieszenie zamieni się w rurociąg no i poniekąd w Cz-wie zacznie sprawować władzę "ciemny dół". Dziekuje nie skorzystam. Mam to na co dzień na gruncie ogólnopolskim.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Prezydent Matyjaszczyk jest świetny, ogromny szacunek!
  już oceniałe(a)ś
  3
  9