Ostateczny kształt stadionu nie nie jest jeszcze znany, ale "Wyborcza" dotarła do założeń programu funkcjonalno-użytkowego, na podstawie którego miasto ubiega się o dofinansowanie inwestycji. Fakt, że o pieniądze trzeba się starać w konkursie, był dla magistratu zaskakujący: dotację obiecał przecież premier Morawiecki.

Po zdobyciu przez Raków mistrzostwa Polski do Częstochowy przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedź przyjazdu szefa rządu rozbudziła nadzieje kibiców czerwono-niebieskich. Kilka tygodni wcześniej Morawiecki zapowiedział wsparcie budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów (który awansował do ekstraklasy) i wielu fanów miało nadzieję, że premier złoży podobną deklarację podczas pobytu na obiekcie przy ul. Limanowskiego, gdzie mecze rozgrywa aktualny mistrz Polski.

W Częstochowie Mateusz Morawiecki nie okazał się aż tak hojny jak w Chorzowie: zapowiedział jedynie wsparcie rozbudowy istniejącego stadionu, tak aby Raków mógł na nim rozgrywać mecze w europejskich pucharach. Obecnie stadion w Częstochowie ma trzecią kategorię, co nie pozwala czerwono-niebieskim na grę u siebie w fazach grupowych i w IV rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów. Te mecze Raków będzie rozgrywał w Sosnowcu, gdzie niedawno otwarto miejski obiekt mogący pomieścić 11,6 tys. kibiców. Na pierwszy mecz, który Raków grał w Sosnowcu, bilety rozeszły się w momencie.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Gwarantuje wam jeżeli się uda zrobić ten stadion do końca tzn. 2 i 3 etap to nic lepszego przez następne 10 lat w tym mieście nie powstanie , chyba że przyjedzie jakiś miliarder i stwierdzi że czemu nie ,może postawimy stadion np. jakieś Szejki ;] , w tym momencie budowa nowoczesnego stadionu to jakieś 250 mln złotych , żaden samorząd w Polsce no może poza Warszawą nie może sobie pozwolić samodzielnie na taką budowę , niestety miasto przespało Boom na stadiony 2011-2016 r gdzie można było postawić podobny za 80-100 mln zł , no my wtedy stawialiśmy hale sportową na żużlowej , zawsze coś biorąc pod uwagę ekstraligę siatkarską od przyszłego roku , reasumując Raków swoimi świetnymi występami i presją środowiska ,wywalczył sobie remont Limanki , ale na nowy stadion w innej lokalizacji w niedalekiej przyszłości nie możemy sobie na razie pozwolić . Pozdrawiam
  @SajeTAN
  Ale po co nowy stadion ... Rozbudowa do 9000 wystarczy. I najważniejsze żeby stadion był przy Limanowskiego .
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @SajeTAN
  Stadion na Lisińcu czy na terenie Elaneksu to był blef władz miasta żeby nic od kilku lat nie robić przy Limanowskiego. Piękne plany , miraże nierealne budowy wielkiego stadionu w innym miejscu żeby usta zamknąć. Łgarze i tyle....
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  Ale że Pinokio kłamał? Niemożliwe ;)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  to czy nas nie stać, czy nie możemy sobie na to pozwolić jest sprawą drugorzędną, czy pięć lat temu pozwolilibyśmy sobie na remont Alei Wojska Polskiego za 359 mln zł plus koszty kar umownych, plus rozjeżdżone ulice którymi są poprowadzone objazdy, plus koszty społeczne (wqrvieni kierowcy i mieszkańcy którym zabrano wloty)?
  jeśli raków będzie grał na takim poziomie jak przez ostatnie trzy lata, to za 10 lat nikt nie będzie się zastanawiał czy nas nie stać czy nie możemy sobie na to pozwolić, po prostu będzie się to temu klubowi i nam mieszkańcom należało i dobry gospodarz miasta będzie dążył do tego żeby ten stadion wybudować
  @vox_populi_2020
  Prywatnemu klubowi ma coś należeć się? W mieście mamy kilka dużych podmiotów dającym zatrudnienie i rozgłos miastu ... im też należą się jakieś kosztowne "wdzięczności"? Zawodowy sport na wysokim poziomie to luksus, który kosztuje i na którego w dłuższym wymiarze czasowym stać nielicznych. Klub mając ambitne plany sam powinien zadbać o infrastrukturę (pośrednio i bezpośrednio) zwłaszcza, że są to bardzo czasochłonne działania. Miasto ma zadłużyć się na kolejne 300-400 mln aby na przestrzeni najbliższych 5-ciu lat wybudować nowy obiekt? Kto da gwarancje, że klub wówczas dalej będzie na TOP'ie? Raków w pełni uzależniony jest od jednego człowieka. Poza nim nie widzę potencjału nawet na walkę o utrzymanie Ekstraklasy. W dużym biznesie różnie bywa, zazwyczaj idzie do czasu. Prywatny właściciel w każdej chwili może powiedzieć papa ... a miastu pozostaną długi i koszty utrzymania obiektu ...
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @kakakk
  Ale nie chodzi tu o budowę stadionu za 400 mln. tylko o rozbudowę do około 9000 ( rozbudowa 2 trybun ) po co budować takie stadiony jak hanysy w tych wyludniających się miastach a utrzymywanych za grube miliony ... Sens ma rozbudowa trybuny zachodniej (budowa betonowej ) a za jakiś czas budowa wschodniej trybuny tak aby stadion osiągnął około 11000 miejsc.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @kakakk
  Czy nie kumasz tego, ze ten stadion ma byc dla ludzi, a nie dla Swierczewskiego? Lepiej miec cos co ludzi cieszy i miastu daje pienadze i splendor niz osmieszajacy spolecznosc lokalna - kurnik. Co za ludzie mieszkaja w Czestochowie, ze w dalszym ciagu jest ta dyskusja. Zamiast sie cieszyc, ze mamy europejski klub, ktory mnostwo ludzi chce ogladac, to wciaz biadolenie i liczenie. A moze to po prostu zazdrosc nieudacznikow?
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @pzremas99
  To ja prowokacyjne. Jak tylu kibiców ma klub to może niech sami zrzucą się na stadion ... Można też dodać pytanie do najbliższego referendum: Czy jesteś za zwiększeniem zadłużenia miasta Cz-wa z jednoczesnym ograniczeniem wydatków w obszarze oświaty i inwestycji drogowych w celu wygospodarowania funduszy na nowy stadion?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @kakakk
  Bredzisz Raków promuje miasto i w normalnie zarządzanym mieście za takie sukcesy to na rękach byłby noszony. Nie zadłużać tylko nie wywalać kasy na te drogi które nie służą mieszkańcom przecież ta DK 1
  to jakaś nowa autostrada dla jadących z północy kraju do Zagłębia czy na śląsk , wyciekają pieniądze przeznaczane na budżet obywatelski i mniej urzędasów też da oszczędności . Po co 4 wiceprezydentów ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Niezależnie od ilości pieniędzy wpompowanych w ten stadion i tak będzie się on nadawał tylko na bazę treningową.
  Raków potrzebuje stadionu z prawdziwego zdarzenia.
  @Piotr_4.0
  Tylko jest jeden drobny problem potrzeba na ów cel ok. 200 mln zł + ewentualny koszt zakupu działki gdy nie będzie ona własnością miasta. Nie jestem pewien czy miasto dysponuje podobną kwotą s jeśli nawet to mam obawy iż nie zdecyduje się na jej wydanie na taki cel.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @100Panda
  Ja nie twierdzę, że musi to zrobić w całości miasto. Po prostu jeżeli chce się posłuchać dobrej muzyki to trudno koncert orkiestry symfonicznej zorganizować w remizie. tak samo trudno grać z dobrymi zespołami europejskimi nie mając stadionu.
  Powiem więcej promocja miasta także wygląda inaczej gdy kibice z Europejskich miast przyjeżdżają na fajny stadion.
  Gdy byłem w Barcelonie i rozmawiałem z kilka Katalończykami to oni pamiętaja Wisłę Kraków. Byłoby miło gdyby mieli okazje zapamiętać Raków.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @Piotr_4.0
  Na razie taki na około
  9000 powinien wystarczyć .... Później rozbudowa trybuny wschodniej o 2000 (budowa betonowej trybuny ) i stadion będzie miał 11000. Wystarczy.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  To te durnie z magistratu myślały że Premier w kopercie przywiezie forsę ?!!!
  @Wstalimyzkolan
  a co mieli myśleć. Przecież to sam premier polskiego rządu mówił.
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @Wisg
  Jak oni tak łgarzowi wierzą na słowo ?
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @Wstalimyzkolan
  A czy Morawiecki powiedział ?stańcie do konkursu?? Nie! Przyjechał i powiedział, że jest kasa na stadion. Brawa! kurtyna! Wsadź sobie swoje poglądy polityczne w buty i spójrz trzeźwym okiem. W obecności sporej liczby widzów, w ramach promocji siebie i swojego rządu ?obiecał i zapomniał?. Istnieje coś takiego jak rezerwa celowa rządu i inne mechanizmy pozwalające na przekazanie środków bezpośrednio. To sugerowano, bo skoro decyzja zależy teraz od innych urzędników (a przypominam że ministerstwo sportu to Bortniczuk który człowiekiem Morawieckiego nie jest). Na miejscu Matyjaszczyka pojechałbym do URM i zrobił konferencje prasową. (Albo na razie niech czekają na decyzje). Jeżeli dostaną to nie ma historii bo po co. Problemem jest to, że te rozbudowy to taka trochę lipa bo nadal to będzie erzac prawdziwego stadionu. A to już zupełnie inna historia.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0