Eter to organiczny związek chemiczny zbudowany z dwóch grup etylowych (takich jak w alkoholu) przyłączonych do atomu tlenu. Ma właściwości relaksacyjne, nasenne, znieczulające i uzależniające.

Od redakcji. W ramach cyklu „Wyborcza Classic" przypominamy tekst opublikowany w czerwcu 2015 r. o jednej z największych afer kryminalnych Częstochowy lat międzywojennych.

W II Rzeczypospolitej na półce niemal każdej gospodyni stała butelka z eterem. Wierzono w jego właściwości leczniczo-uspokajające, tańszy od wódki eter odurzał dzieci i starców. Na przełomie lat 20. i 30. w Częstochowie otumaniało się w ten sposób aż 80 proc. uczniów. I to właśnie w tym mieście wybuchła największa afera eterowa w międzywojennej Polsce.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Eter, tylko w aptece i na receptę.
  Młodociani, od 15 roku życia mogą używać eteru, ale recepta od do lekarza tylko w obecności rodzica, (konstytucyjne prawo do wychowania dzieci przez rodziców).
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Skutki widać w częstochowskiej edukacji różnych szczebli do dziś... ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A wszystko zorganizowali Żydzi by tumanić zdrową polską tkankę spoleczeństwa.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2