Czy aby na Jasnej Górze naprawdę znajduje się oryginał obrazu Matki Boskiej, a nie kopia? - zastanawiają się czytelnicy "Wotum".
Częstochowianie jak wszyscy mieszczanie potrzebują przestrzeni centralnej, z której mogą być dumni - ocenia wynik plebiscytu "Wyborczej" Supermiasta na wydarzenie 30-lecia w Częstochowie prof. Marek S. Szczepański.
Decyzji Jarosława Laseckiego, by ogrodzić należącą do niego Grzędę Mirowsko-Bobolicką - trasę spacerową łączącą dwa zamki będące też własnością jego rodziny - nie mogę jednoznacznie pochwalić albo zganić. Kij ma bowiem dwa końce.
Przebudowa Alej NMP i pl. Biegańskiego to największe osiągnięcie ostatnich 30 lat Częstochowy - uznali Czytelnicy "Wyborczej".
Skoro zatoczyliśmy koło i PiS zafundował nam "Polskę Ludową bis" - czas na podsumowania trzech dekad wolności.
Trzecie miejscu w plebiscycie "Supermiasta" - zaraz za Alejami i tramwajem - zajmuje trochę chyba nieoczekiwanie Światowy Dzień Młodzieży w 1991 r. Ale ranking ma szansę się jeszcze zmienić: swój głos możesz oddać do końca kwietnia.
To mniej więcej dziesiąta część budżetu Częstochowy. A przecież o podobną kwotę - a nawet wyższą, bo szacowaną na 145 mln - uszczupliła miejskie finanse antysamorządowa polityka rządu PiS i wprowadzane przez niego "reformy".
Sytuacja samorządów jest trudna: ich dochody będą znacznie mniejsze, a jednocześnie przedsiębiorcy oczekują od nich pomocy. Jak zachować tu odpowiedni balans?
Roch to nie jest popularne dziś imię ani też wzięty patron budowanych w Polsce w ostatnich dekadach kościołów. Ale może się to teraz zmienić, gdyż św. Roch jest patronem dotkniętych zarazą. O czym warto pomyśleć, przejeżdżając chociażby jedną z...
Cięcia rozkładów to bardzo popularny wśród urzędników pomysł na szukanie oszczędności, choć doświadczenie nieraz pokazywało, że im słabsza siatka, tym więcej pasażerów rezygnuje z podróży autobusem, tramwajem czy pociągiem i przesiada się do auta. A...
Nazwać rondo na pl. Daszyńskiego to tak, jakby nadać imię zasłużonego człowieka wysepce na środku np. al. Armii Krajowej. Dlatego jestem przeciwny pomysłowi radnej Jolanty Urbańskiej na uczczenie w ten sposób Samuela Willenberga.
Kilka lat temu wiele autobusów częstochowskiego MPK było "ozdobionych" reklamami zajmującymi cały bok pojazdu wraz z szybami. Ostatnio był z tym spokój, ale reklamy wróciły.
Kilka firm w Częstochowie już ogłosiło plany zwolnień grupowych. Tylko jedno ze zgłoszeń nie jest związane z epidemią koronawirusa z Wuhan.
Częstochowa 1990 i 2020 roku to dwa zupełnie inne miasta. Co nam się w ciągu tych 30 lat najbardziej udało? Zagłosuj.
Metropolita częstochowski będzie musiał zastosować autokontrolę, bowiem w zarządzeniu zakazał także głoszenia wizji apokaliptycznych - a sam był dotąd znany ze straszenia upadkiem Polski i świata za sprawą gender, ekoreligii i opanowanej przez...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.