Radiostacja w tamtych czasach była nowinką techniczną, na którą niewielu było stać. Wymagała jednak nie tylko sporych finansów, ale i gruntownej wiedzy. Młody Jerzy Uchnast ją miał.
Kiedy po całym dniu wychodzę z pracy, natychmiast cofam się o trzy stulecia. Zaczynam myśleć o detalach umundurowania, muszkietach, handgryffach, odlewach rękojeści pałaszy, cynowych guzikach.
O, kolejna dziura w nowiutkiej nawierzchni II Alei: panowie brukarze pracowicie skuwają kamienne kostki wokół studzienki na wysokości ryneczku - pisze w cotygodniowym przeglądzie wydarzeń dziennikarka "Wyborczej" Joanna Skiba.
30 lat temu na placu Pamięci Narodowej w Częstochowie odsłonięto pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny. Powstawał nie bez przeszkód. ?Na placu nie widać ani jednego robotnika, nie ruszono nawet jednej łopaty ziemi? - alarmowała w pewnym momencie...
Reza: - Jest między nami współpraca. Tatiana: - Obie strony są siebie ciekawe. Ossama: - Tak naprawdę niewiele się różnimy. No, może nie w szczegółach, ale w zasadach.
To ogromne przedsięwzięcie. Prawie setka prac, mierzących czasem po kilka metrów, zajęła wszystkie sale Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Kto jeszcze tej wystawy nie widział, niech się spieszy. Trwa tylko do 18 października.
- Z tym ?Alternative? to wcale nie chodziło o muzykę. Alternatywa była taka: uda się albo nie uda, zagramy równo albo się wyłożymy. Dotrzemy na koncert albo nie, w złej albo dobrej formie. Dziś, kiedy ta historia się kończy, można do tego podejść z...
W Częstochowie mieszka około tysiąca obcokrajowców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy. Jak informuje Jolanta Włodarkiewicz-Piątek, naczelniczka miejskiego wydziału spraw obywatelskich, najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. To 98...
Dworzec kolejowy od strony al. Wolności to ?wynalazek? powojenny - całkiem udany. Wiązał się z budową tunelu pod torami oraz wyburzeniem licznych, często ciekawych architektonicznie budowli.
Po raz pierwszy ta jurajska miejscowość zaistniała na dużym ekranie 50 lat temu w słynnym filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie" ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej.
Gdy świat okazywał się dla niej zbyt mały, Wioletta Grzegorzewska ruszała w drogę. Urodzona w Koziegłowach pisarka, przez lata związana z Częstochową, dziś mieszka na angielskiej wyspie Wight. Choć jej opowiadania "Guguły" nominowano do nagrody...
Lekkoatleta Zdobysław Stawczyk był pierwszym sportowcem z Częstochowy, który wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Pochodzących z naszego miasta olimpijczyków było jedynie dziesięciu, ale mających związki z Częstochową i regionem można się doliczyć w...
- Komu zależało, by w ogóle po naszym doniesieniu sprawy nie było? Bo nie chce się wierzyć w aż taką nieudolność organów ścigania - mówi prezes Wodociągów. W tej sytuacji firma skierowała do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko byłym pracownikom....
Jak to się stało, że 19-letniemu Janowi Długoszowi powierzono parafię w Kłobucku? Rozmowa z prof. Marcelim Antoniewiczem, dyr. Instytutu Historii Akademii Jana Długosza i prezesem częstochowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
W Krakowie z całego miasta przyjeżdża się wieczorem na Błonia albo na bulwary wiślane; w stolicy popularna jest Agrykola. A w Częstochowie? Oto nasze najlepsze miejsca do biegania.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.